haute route

Klasickú trasa skialpinistického prechodu HAUTE ROUTE začíname v údolí Chamonix, v Argentiére.

Prejdeme SV-kútom masívu Mont Blanc cez ľadovcovú oblasť Aiguille du Chardonnet a Aiguille du Tour a tým aj hranicu do Švajčiarska, do Champex. Transfer alebo autobusom sa prevezieme do dedinky Bourg-St-Pierre a pokračujeme viacdňovým prechod Walliských Álp. Najpr okolo masívu Combin a ideálnymi lyžiarskymi regiónmi so širokými ľadovcami južne od Val d’Hérens. Na východ cez Col de Valpelline a zjazdom v bezprostrednej blízkosti severných stien Dent d’Hérens a Matterhornu do Zermattu.

Haute Route

Skialpinistický  prechod HAUTE ROUTE je pravdepodobne najznámejšia lyžiarska túra na svete. Každý, kto sa aspoň kúsok venuje skialpinizmu, pozná túto trasu. A pre každého je to taký „alpský skialpinistický sen“. Za 7-dní absolvujeme takmer 100 kilometrový prechod od najvyššieho po najkrajší aplský vrchol – od Mont Blancu k Matterhornu.

Aby sme Haute Route  zvládli, potrebujeme dobré počasie, priaznivé snehové podmienky a výbornú fyzickú aj psychickú kondíciu.

Haute Route za 6 dní

Príchod

Täsch/Zermatt

Cesta zo Slovenska do Walliského strediska Täsch alebo Zermatt alebo stretnutie na tomto mieste.

Najvýhodnejším variantom je príchod švajčiarskej dedinky Täsch, kde prespíme a ráno sa presunieme do francúzskeho Argentiére.

Vzdialenosť z Popradu: cca. 1500 km

Vzdialenosť z Bratislavy: cca. 1150 km

1. deň

1. deň: Täsch – Argentiere – Aiguille des Grandes Montets – Refuge d’Argentiére

Ráno sa presunieme zo švajčiarskeho Täschu do francúzskeho strediska Argentiére.

Prvých takmer 3000 výškových metrov zvládneme veľmi rýchlo. Vyvezieme sa lanovkou na vrcholovú stanicu Grandes Montets do výšky 3295 m n. m.. Nádherné výhľady ponad údolie Chamonix a vrchol Mont Blancu a taktiež naším smerom na ľadovec Argentiére. Na začiatku nás čaká takmer 600 výškových metrov zjazdu na ľadovec. Pri ideálnom počasí a snehových podmienkach skvelý zážitok. Na ľadovci si nasadíme pásy a pokračujeme krátkym výstupom na chatu.

Celý čas sa budeme pohybovať pod obrovskými severnými stenami Aiguille Verte, Les Droites a Les Courtes. Na druhej strane údolia dominujú skalné skalné hrebene vrcholu Aiguille du Chardonnet a Aiguille d’Argentiére.

Táto prvá etapa Haute Route je pohodlným začiatkom najznámejšieho alpského prechodu.

660 m

130 m

3,5 km

1,5 – 2 hod.

Refute d’Argentiére  2771 m

2. deň

2. deň: Refuge d’Argentiére – Col du Chardonnet – Col d’Orny – Cabane du Trient – Col des Ecandies – Champex

Cez tri náročné sedlá a široké ľadovce…

V tejto etape nás zasiahne prvú dávka adrenalínu. Už pri prvom prechode, cez sedlo Col du Chardonnet použijeme lano (podľa aktuálnych snehových podmienok). Trasa vedie cez rozprávkové, vysokohorské prostredie so strmými skalnými vrcholmi ponad ľadovce.

Najprv vystúpime do sedla Fenétre de Saleina (300 m) a druhýkrát cez sedlo Col des Ecandies (100 m). A samozrejme čakajú nás dlhé zjazdy…

2370 m

1070 m

16,5 km

7 – 9 hod.

Champex  1477 m

3. deň

3. deň: Champex – Bourg-St-Pierre – Cabane de Valsorey

Náročný výstup na chatu…

Zo Champex sa ráno presunieme autobusom do dedinky Bourg-St-Pierre (1632 m). Lyže nasadíme na batoh a začneme kráčať širokým údolím Valsorey. Podľa aktuálnych snehových podmienok začneme stúpať na lyžiah po 1 – 2 hodinách. Na chatu to máme ešte kus cesty. Táto etapa nebude o lyžovaní, ale len o dlhom prístupe na chatu.

0 m

1400 m

7,6 km

5 – 6 hod.

Cabane de Valsorey 3030 m

4. deň

4. deň: Cabane de Valsorey – Cabane de Chanrion 

Náročný výstup k veľkolepej lyžiarskej etape.

Kľúčové miesto klasickej trasy Haute Route. Čoraz strmšie stúpa snehový svah od chaty pod západný hrebeň Combin de Valsorey k štrbine Plateau du Couloir. Pred dlhým zjazdom k chate Chanrion nás čaká ešte krátky výstup cez sedlo Col du Sonadon. Šance na výborné snehové podmienky sú veľké, keďže poloha ľadovca predurčuje tento úsek na poriadny lyžiarsky zážitok. V spodnej časti ľadovca Durand použije skialpinistické pásy a traverzujeme cez malé sedielko Épaule Mont Avril. A opäť nás čaká 500 m zjazd a krátky výstup na chatu.

1500 m

930 m

11,4 km

6 – 7 hod.

Cabane du Chanrion  1462 m m

5. deň

5. deň: Cabane de Chanrion – Cabane des Vignettes 

Rozhodnutie o výbere varianty na tento deň ovplyvní počasie, podmienky a Vaša kondícia. Na výber sú dva varianty.

var. A) cez ľadovec Otemma 

Dlhý výstup obrovskými ľadovcami.

O niečo priamejšia trasa vedie cez dlhý ľadovec Otemma, ktorý zľahka stúpa do sedla Col de Charmotane. Do obrovského sedla medzi Pigne d’Arolla a Petit Mont Collon. Na chatu to už z tohto sedla nemáme ďaleko.

200 m

900 m

12 km

5 – 6 hod.

Cabane des Vignettes 3030 m

var. B) cez vrchol Pigne d’Arolla 

Variant cez jeden z najvyšších lyžiarskych vrcholov v Alpách.

Pigne d’Arolla je jediný vrchol v rámci klasickej Haute Route, ktorý leží na priamej trase. Na vrchol vystúpime na lyžiach a čaká nás dlhý zjazd nad sedlo Col du Charmotane a príchod na chatu.

680 m

1360 m

11 km

6 – 7 hod.

Cabane des Vignettes 3030 m

6. deň

6. deň: Cabane des Vignettes – Zermatt 

Kráľovská etapa Haute Route cez tri vysoké sedlá.

Ešte tri sedlá nás delia od Zermattu – Col de l’Éveque, Col du Mont Brulé a Col de Valpelline. Prvé sedlo nie je náročné. Zo širokého sedla nás čaká zjazd na ľadovec Haut Glacier d’Arolla a dúfame, že sneh bude výborný. Pokračujeme do ďalšieho sedla, Col du Mont Brulé. Posledný úsek je veľmi strmý, lyže budeme niesť na batohu. Na druhú stranu nás čaká krátky zajzd na ľadovec Haut Glacier Tsa de Tsan. Cez široké svahy stúpame do dnešného najvyššieho položeného sedla – Col de Valpelline 3557 m. Tu začína finále Haute Route a to dlhým zjazdom cez ľadovec Stockji a pohľadmi na majestátny Matterhorn a Dent d’Hérens.

Do Zermattu je ešte ďaleko, ale týmto dňom končí legendárny skialpinistický prechod Haute Route.

 2600 m

1100 m

30 km

9 – 10 hod.

Täsch

Informácie k Haute Route

 • Výstroj na Haute Route

  Kompletný zoznam výstroja, ktorý potrebujete na Haute Route si môžete stiahnuť nižšie. Cieľom je mať čo najľahší batoh.

 • Koľko má vážiť batoh na Haute Route

  Váha batohu by nemala presiahnuť 10-12 kg, vrátane tekutín a stravy na dennú túru.

 • Počet osôb na Haute Route

  Horský vodca môže viesť na Haute Route max. 6 osôb, ideálne je to v skupine 4 osôb.

 • Prečo horský vodca Mountain Addiction?

  Prečo by ste mali dôverovať práve horskému vodcovi Mountain Addiction? Prečítajte si naše recenzie.

Názory tých, ktorí s nami absolvovali nielen skialp prechod Haute Route

Výstup na Lomnický štít bol pre nás nádherný a nezabudnuteľný zážitok, počasie sme mali ako na objednávku, spoločnosť výborná. Michal ako horský vodca je absolútny profesionál, jeho inštrukcie boli presné a zrozumiteľné a po celý čas som sa cítila maximálne bezpečne. Naviac je aj veľmi príjemný spoločník, porozprával nám rôzne zaujímavosti a ukázal nádherné výhľady. Moje hranice rozhodne posunul ďalej a už teraz sa teším na ďalší spoločný výstup. Ďakujeme! 

Ivana Bartalosová
Lomnický štít

Gerlach 9:00hod,ranajky. Den plny emocii, endorfinov, neskutocnych zazitkov… Dakujeme, Lukas bol perfektny vodca, oplatilo sa a tesime sa na dalsie lozenie. Neuveritelny zazitok

Lucia Mikušová
Gerlach, 16.8.2017

Nádherná túra s profesionálnym prístupom. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavostí o okolí.Veľmi pekne ďakujeme našemu horskému vodcovi, Jančimu, o perfektný zážitok. Tešíme sa na ďalšiu túru.

Katarína Krasnanova
Lomnický štít

velka vdaka Martinovi,ktory nas sprevadzal pocas vystupu.dostali sme vela info o horach a historii.vrelo odporucam kazdemu aj menej zdatnym turistom.vyslo nam krasne pocasie.velka spokojnost.dakujeme Rasto a Jozef

Rastislav Dzubinsky
Lomnicky Stit

Maximální spokojenost s průvodci a organizací výstupů na Matterhorn. Hlavně zásluhou Rasťa Šroby a Petera Matury jsme dokázali to co jsme si přáli. Děkujem.

Petr Hipča
Matterhorn

Miško,Jožko, veľké poďakovanie za absolútne perfektný prístup .
Lomnický štít 4.8.2017 vyšiel vďaka počasiu ale hlavne kvôli vášmu absolútnemu profesionalizmu nad všetky očakávania. Nezabudnuteľný zážitok pre všetkých „vranovčanov“ , ktorý budeme odporúčať všetkým.

ĎAKUJEME

Stanislav Belas
Lomnický štít

Úžasný zážitok s priateľským a maximálne profesionálným vodcom Michalom. Nevedela by som si predstaviť lepšieho vodcu v tento deň. Vybavenie mal v top stave, výborne načasovaný výstup s luxusným počasím. Cítila som sa po celý čas bezpečne istená, s jasnými inštrukciami. Určite si v budúcnosti naplánujeme ďalšie výstupy.
Ďakujeme

Alena Stevens
12.07. 2017 / Gerlach

Ďakujeme za krásny zážitok a priateľský prístup Jožka a Michala s priateľkou.

Janči a Lenča
Gerlach / Mont Blanc

Dakujeme Mountain Addiction za nezabudnutelny a nadherny zazitok. V nedelu 2.7.2017 sme vystupili na Gerlach za nadherneho slnecneho pocasia ako na objednavku. Vsetko – od rezervacie po samotny vystup – bolo zorganizovane profesionalne a starostlivo. Dakujeme :-)

Dasa Vysnovska
Vystup na Gerlach

Výstup na Prostredný hrot cez Dubkeho lávku so zlaňovaním v Stillovom žľabe. S Mišom to bol opäť jedinečný zážitok a veľmi pekné lezenie. Všetko v pohode, priateľsky a profesionálne. Už teraz sa teším na ďalšie skalné dobrodružstvo :)

Šimon Hudák
Prostredný hrot

Môj šiesty štít s Michalom. Super zážitok ako vždy a už teraz sa teším na ďalší výstup.

Jano Skorka
Prostredny hrot

Výstup na Gerlach v zimných podmienkach bol mojou premiérou plnou očakávaní. S Michalom sa to premenilo na nezabudnuteľný zážitok. Michal bol absolútne profesionálny a priateľský. Cítil som sa uvoľnene a výstup som si maximálne užíval. A čo som ocenil najviac, od Michala sa dá na kopci veľmi veľa naučiť. Za mňa Mountain Addiction aj nabudúce! :)

Šimon Hudák
Gerlachovský štít / Denali

Perfektný prístup a profesionalita

Peter Baláž
21.9.2016 / Gerlach

S priateľom sme na konci septembra absolvovali výstup na Gerlachovský štít pod Michalovým vedením. Jeho prístup k nám bol veľmi priateľský a profesionálny. Bol to neskutočne krásny zážitok, na ktorý nikdy nezabudneme. Na ďalší výstup jedine s Michalom. Vrelo odporúčame!

Andrea Hanuliakova
30.9.2016 / Gerlachovský štít

Krasny horsky zazitok umocneny profesionalnym a ludskym pristupom horskeho vodcu

Miro Tapfer
zabi kon

Počasí se sice v horách mění rychle, ale profesionální přístup, zkušenosti a kamarádská atmosféra z Michalovy strany je vždy po celou dobu tůry stoprocentní.Doporučuji Michala všem, kteří hledají toho ,,svého,, horského vůdce….

Tomáš Balada
Kežmarský štít / Mont Blanc

..ďalší fantastický deň v mojich milovaných tatrách…..podmienky, počasie aj výhľady sme mali naozaj luxusné….michal ako vždy 100%-ný….vo všetkom sa dá na neho spoľahnúť….je to pre mňa veľmi hodnotný človek a na horách mu verím viac ako sebe….aj tentokrát som sa cítila v pohode a hlavne bezpečne :)

Viktória Kohútová
Kežmarský štít / Vidlový hrebeň

Michal je stopercentne spolahlivy a profesionalny vodca, pri ktorom som sa uz po druhy krat citila bezpecne a mohla si vdaka nemu a krasnemu pocasiu zazit Tatry opat z inej perspektivy. Tesim sa na dalsi vystup s nim. Pozdravujem. Silvia

Silvia Kovacicova
Satan / Vysoka

Super túra aj napriek nie veľmi priaznivému počasiu sme si užili výstup na Dvojitú vežu, boli sme veľmi spokojní a už teraz sa tešíme na ďalší výstup s Michalom!

Alena a Michal
Dvojitá veža / Gerlach

Skvelý zážitok, nádherné výhľady a emócie… Z Michalovej strany profesionálny a priateľský prístup, môžem ho ako vodcu do hôr jedine odporúčať. Škoda, že dážď počas poslednej hodiny a pol zostupu nám zmaril kafe ale snáď si to vynahradíme po ďalšom výstupe :)

Matej Bursa
Gerlachovský štít 8/10/15

S vystupom sme boli velmi spokojni. Bolo to nezabudnutelne – kazdemu odporucam. Michal ako horsky vodca je velmi trpezlivy a ma ludsky pristup k zakaznikom. Da sa nanho spolahnut v kazdom smere. Vdaka :)

Lubica Skycakova
Gerlachovsky stit

Výstup na Gerlach bol úžasný zážitok. Michal je človek na správnom mieste, skúsený, príjemný a veľký profesionál, môžete sa spoľahnúť na bezpečnosť aj množstvo zaujímavých informácii, ktoré inde nenájdete. Odporúčam každému.

Ivana Tomkowa
Gerlach

Fakt super:) … A to organizácia, výstup, atmosféra, zaujímavé infošky aj pikošky, pohotové prisposobenie sa počasiu + našim možnostiam a na záver krásny zážitok. Ďakujeme Mišo.

Veronika Slivková
Gerlachovský štít / zdolaný:)

Gerlachovský štít 1.10.2015 – náš 1. výstup s Michalom a určite nebude posledný. Výborný vodca s množstvom skúseností a príjemným prístupom, takže vrelo odporúčame. Výstup bol úžasný, ďakujeme :)

Janka, Braňo, Maťo
Gerlachovský štít

fantasticke!!!
viac sa mi ani neziada k tomu dodat. jedine minus bolo pocasie. hmla a s tym prislo aj ochladenie. ale inak nadherna tura. odporucam kazdemu, kto sa neboji trosku zapotit:) toto bolo to najlepsie, co som doteraz v tatrach absolvoval.
naozaj odporucam kazdemu

peter kovacik
kezmarsky stit cez vidlovy hreben / liezt a mat z toho radost

Ak hľadáte skúseného vodcu, s ktorým sa budete cítiť bezpečne, príjemne a ktorý vám rád vysvetlí a podelí sa s vami o rôzne zaujímavosti, tak ste na správnom mieste. Sme veľmi radi, že sme si ho vybrali!
Michal ďakujeme za všetko a určite budeme opakovať.

Adrián Michálek
Gerlachovsky štít / Mont Blanc

Bylo to uzasny.

Jarmila Leksova
Bradavice / Vysoka, Jestrabi veza, Mengusovsky stit

Krásne výhľady, počasie hore parádne, Michal vyberal zaujímavé cestičky :). Cestou dole sme zistili, že kožené rukavice bez prstov by sa pri zlaňovaní zišli a Mišo bol taký gentleman, že mi žičal jednu svoju :). Pri zostupe nás od Chaty pod Rysmi síce zastihol dážď, Michal nás však pravidelne čakal a aj tam sme využili zopár skratiek :) Ďakujeme za výstup :)

Maggie Josková
Vysoká

Super výstup, nádherný rozhled, výborná komunikace

Laďa a Rosomák
Vysoká 24062015

Náš prvý náročnejší výstup v Tatrách / Gerlachovský štít / sme absolvovali práve s Michalom. Už len prvý click na jeho stránku nás presvedčil o tom, že práve on bude tá najlepšia vodcovská voľba pre akýkoľvek pohyb v Tatrách. Max. pohoda, bezpečnosť, spoľahlivosť. Pri zdolávaní rôznych strmín, výšin nebudete mať v jeho prítomnosti strach, ale práve naopak, užijete si ten krásny pocit slobody a radosti :-). A ak potrebujete poriadny mentálny ventil, tak si jednoznačne vyberte kombináciu MICHAL + AKÁKOĽVEK AKCIA. Že neveríte? Tak, šup šup do hôr s Michalom.

Veľké ďakujeme a tešíme sa na ďalší výstup :-)

Viera Vlčáková
Gerlachovský štít

Nádherná túra, vyšlo počasie, parádne výhľady, žiadne davy turistov , a hlavne skvelý vodca .. S Michalom bola ozaj super atmosféra, vela sme sa dozvedeli a hlavne zivi a zdravi sme zisli dole. Uzila som si to a verim, ze to nebol moj posledny vystup .

Lenka Fulopová
Gerlach / Vysoká

organizace, horský fůdce Michal Gerčák – skvělé

Ludmila Trbušková
Gerlachovský štít 6. 9..

Wraz z trzema koleżankami po raz pierwszy wchodziłam na szczyt z przewodnikiem. To była niesamowita przygoda, strach zamienił się w rozwagę przy każdym kroku. Tempo wchodzenia i schodzenia było dobre dla nas a cenne uwagi opiekuna bardzo pomocne.
Takiej wspinaczki nie da się porównać z powszechnym chodzeniem po górach. To było coś niesamowitego o czym myślę do tej pory i wiem że takim sposobem pokonywania szczytów zostałam zarażona i to nie było ostatni raz Bardzo dziękuje Michałowi i nie wyobrażam sobie innego przewodnika ;-) Więc do zobaczenia na szlaku :-)

Karolina Stefaniak
Gerlach

Je krasne poznat Tatry znackovymi chodnikmi. Je super pocit liezt mimo retaze a cakat na tych, ktori poslusne prejdu trasu cez retaze. No az trasa mimo chodnika s vodcom ukaze narocnost vysokohorskej turistiky. Je to uzasny pocit dostat sa na vrchol. Ale ovela krajsie je dostat sa naspat, a z dola si vychutnat vyhlad, kde som to vlastne bol. Uz by som sa nezveril kamaratom, ktori su horolezci a mozno su v Tatrach ako doma. S Misom ideme dalej. Lebo nam dal pocit istoty, ze sa k nasim styrom krasnym detom vratime. Dakujeme za Gerlach, tesime sa na Vysoku -;) Miro a Silvia. Gerlach, 19.10.2014

Miro Kovačič
Gerlach

Jsme moc rádi, že jsme díky náhodě při prvním výstupu, který byl na Gerlachovský štít, poznali Michala. Druhý výstup na Vysokou byl rovněž s Michalem a opět perfektní, nevadilo ani horší počasí. V případě dalšího výstupu v Tatrách je pro nás Michal díky profesionálnímu i lidskému přístupu jasnou volbou. ( Poznámka – nevíme co hodnotíme těmi hvězdami, zda výstup, vrchol, služby či komplexně)

Daniel a Markéta Chromčákovi
Vysoká

Michal je vynikajúci vodca a veľmi dobrý spoločník. Bol som s ním na 3 výstupoch a vždy som sa cítil maximálne bezpečne. Je spoľahlivý organizátor. Odporúčam.

Ján Skorka
Bradavica

Bola som spokojna a mala som pocit istoty. Miso dokaze dobre odhadnut svojich klientov a ak vas vykon aj nepatri k tym super, mate z toho dobry pocit, co je to podstatne. Ocenujem pohodu a pocit istoty pocas celeho vystupu

Veronika Ballova
Gerlachovsky stit

Nas vystup v sprievode Michala bol uzasny zazitok, vyborne zorganizovane, urcite odporucam, vysoko profesionalny, odborny a zaroven kamaratsky pristup, ktory mi splnil jeden z mojich snov a zaroven to bol krok kedy som prekonala samu seba a svoj velky strach z vysok. Tento jedinecny zazitok len umocnil moju lasku k horam. Michalovi patri za toto jedno obrovske dakujem. Teda ak chcete zazit nieco vynimocne Michal je ten, kto Vas k tomu privedie :) verim, ze este budem mat tu cest zdolat niektory z vrcholov v jeho sprievode .

Michaela Jurcikova
Gerlachovsky stit

Splnenie môjho veľkého sna, výstup na Gerlach bol môj prvý a zatiaľ posledný, ale verím, že len na chvíľku. A dokázala som to len vďaka dvom ľuďom … ďakujem Martin, ďakujem Miško … Miško, tešíme sa na ďalšie spoločne výstupy, ďakujeme za všetko, bolo to nádherné …

Gabika Sisková
Gerlach

Bolo to perfektné, Gerlach stojí za tú námahu.

Lucia Fetters Ležovičová
Gerlachovský štít

Výstup na Gerlach v červnu 2013 byl s Michalem zajímavý, vzrušující a hlavně bezpečný, což se ukázalo i při sestupu k Batizovskému plesu, kde v té době bylo ještě velké množství sněhu. Bezpečnost na prvním místě….

Pavel Klička
výstup na Gerlach

….s michalom som absolvovala niekoľko túr vo vysokých tatrách…každý jeden výstup s ním (zimný aj letný) bol pre mňa obrovský zážitok….je to veľmi trpezlivý a zodpovedný človek…vie povzbudiť, podporiť, pochváliť….veľa som sa od neho naučila (o horách, počasí, oblečení, športe….) teším sa na ďalšie spoločné chvíle v horách :)

Viktória Kohútová
Ľadové štíty (leto), Lomnický štít (zima)

Túra bola trošku fyzicky náročná ale horský vodca bol super, všetko prispôsobil našej kondícii a ten výhľad z vrchu bol nádherný. Je to úžasný pocit stáť tam hore, krásne počasie a ten výhľad. Miško ďakujeme :)

Katarína Katušáková
Gerlach