Informácie o aktuálnych podmienkach vo Vysokých Tatrách a to hlavne v zimnom období. Aktuálne lavínové nebezpečenstvo a snehové podmienky vo Vysokých Tatrách.

Západná Lomnica je pre mňa jedna z najkrajších tatranských stien a veľmi rád sa tam vraciam. Práve cesta Birkenmajer – Kupczyk bola jedna z prvých v Západnej Lomnici.

Birkenmajer v západná Lomnici

Najväčšie úsilie a túžbu preliezť tento kolmý múr prejavil poľský horolezec Wincenty Birkenmajer. Od roku 1925, kedy ju pre seba objavil, rok čo rok sa dôkladne pripravoval a detailne študoval každú podrobnosť. Rozhodol sa zaútočiť až v roku 1929. Ale Wieslaw Stanislawsky – vtedy už veľký horolezec – ho ráno 8. augusta 1929 na Téryho chate s druhmi predbehol. Objavil cestu v ľavej časti steny. Neviedla však priamo na vrchol, ale vyústila vľavo na hrebeni.

Hneď nasledujúci deň sa pustil do steny Birkenmajer s partnermi. Nedostali sa veľmi vysoko. Pre veľké ťažkosti sa musel vrátiť. Birkenmajer z Tatier odcestoval, ale jeho druhovia sa zakrátko pri druhom pokuse dostali do výšky okolo 150 metrov – po Žlté plamene. Tu sa ich možnosti končili.

Potom o rok 21. júna 1930 sa mladému spolulezcovi Birkenmajera Kazimierovi Kupczykovi podarilo preliezť kľúčové miesto. Konečne existovala cesta na Lomnický štít cez západnú stenu priamo na vrchol. (Západná stena Lomnického štítu, Jamesák 1999/6, Ján Hazucha)

V tom čase bol Birkenmajer v západnej Lomnici určite najťažší horolezecký výstup v Tatrách.

Birkenmajer v západnej Lomnici

Túto cestu som už liezol druhýkrát, ale aj teraz som žasol nad lezeckým umením Kupczyka a Birkenmajera. Podľa sprievodcu je cesta hodnotená IV-V, najťažšie miesto V+. To najťažšie miesto je asi 40-metrová biela, vodou vymytá stienka, v ktorej si poriadne zaleziete. Na začiatku stienky založíte jeden friend, vyššie sú dve staré skoby a to je asi tak všetko. S týmto si musíte vystačiť a liezť ďalej. Po prekonaní najťažšieho miesta si už oddýchnete v žliabku a po pár metroch ste na štande. Zo štandu nasleduje asi 10 metrov lezenia v V. stupni a výlez do žľabu.

zapadna lomnicaKeď som vošiel do tohto žľabu, tak to vyzeralo, akoby ním preletela kamenná lavína. Všade drobné kamienky, otĺčené skaly, jemný piesok. Tušil som, že niečo asi nie je v poriadku. Na konci žľabu je štand predposlednej dĺžky. Zo štandu ešte malý výšvih na policu a tam bol ten problém.

Zrejme blesk udrel do skaly, ktorá sa úplne rozštiepila a všade boli poukladené voľné skalné bloky. Je tam poriadny kameňolom a všetko je tam nestabilné. Rozhodne by som sa vyhol cestám medzi Hokejkou (č.10) a Na pamiatku M. Kriššáka (č. 16) (zdroj: tatry.nfo.sk).

Birkenmajer v západnej Lomnici

 

Mám záujem o lezenie v západnej Lomnici s horským vodcom

 • Vhodné línie

  Puškáškova a Stanislawskeho cesta

 • Schopnosti

  kurz lezenia na skalách, lezenie v min. V. stupni na cvičných skalách

 • Obtiažnosť

  V. stupeň horolezeckej obtiažnosti

 • Obdobie

  od polovice júla do konca septembra

 • Mám záujem

  Neváhajte a dohodnite si termín s horským vodcom Mountain Addiction.

Dnes je 20. máj a na Slovensku trvá jar už dva mesiace. Lúky sú zelené, tráva vysoká,  kvety kvitnú a cez deň Vás slnečné lúče zohrievajú ako keby bolo už leto.

Vo Vysokých Tatrách je ešte sneh. V tatranských dolinách sa nachádzajú súvislé snehové pláne, žľaby a kuloáre sú naplnené firnom. Avšak v lese už počuť štebot vtákov, stromy pučia a lúky sú plné šafranu. Takáto je tatranská jar.

Jarné túry v Tatrách

A presne teraz sú najideálnejšie podmienky na kombinované túry. Na túry pre tých, ktorí chcú vyskúšať aké je to mať na nohách mačky. Za skorého rána kráčať tvrdým zamrznutým firnom a podopierať sa čakanom. Založiť si čakan za batoh a liezť v mačkách po skale.  Keď to robíte prvýkrát, tak je to ako balet v podpätkoch.

 

Jarné túry v Tatrách sú ideálne aj pre tých, ktorý by radi začali s túrami v Alpách. Napríklad so štvortisícovkami v okolí Saas Fee ako Weismiess, Allalinhorn, Alphubel alebo okolí Zermatu ako Breithorn, Castor, Pollux a dalšími. Veď v Alpách ich je celkovo 82 a najvyššou je predsa Mont Blanc 4 810 m n.m.

Jarné túry v Tatrách – Satan

Satan - Jarné túry v TatráchAj Marte a Lucii sa zapáčila myšlienka uskutočniť túry s mačkami a horolezeckým čakanom. V piatok sme sa vydali na Satan. Satan je najvyšším vrcholom v hrebeni Bášť, ktorí rozdeľuje Mlynickú od Mengusovskej doliny.

Minulý týždeň sa trochu ochladilo. Vo štvrtok dokonca vo vyšších polohách snežilo. Noc bola jasná a chladná, ráno nás čakal v Mlynickej doline firn. Po niečo vyše 2 hodinách sme dorazili pod stenu Satana. Výstup začína traverzom spodných stienok Satana cez širokú lávku. Takmer na jej konci sa nachádza žľab. Aktuálne ešte s veľkým množstvom snehu. A tak sme strmým firnom poľahky vystúpili do sedielka na hrebeň. Zo sedielka je to kúsok na južný vrchol Satana.

Jarné túry v Tatrách – ako dlho?

Jarné túry v Tatrách

 

Ako dlho bude ešte sneh v tatranských dolinách? To nedokáže nikto predpovedať. Samozrejme, že slnečné svahy, žľaby a steny sú už vyhriate. Dokonca aj južná stena Volej veže je suchá a pripravená na prvé skalné výstupy. Ale na najvyššom vrchole Slovenska budú zimné podmienky minimálne ešte mesiac.

// < ![CDATA[
// < ![CDATA[
// < ![CDATA[
// < ![CDATA[
//

Máme 4 dni do Štedreného dňa a okrem množstva darčekov pod vianočným stromček, všetci s napätím očakávame aj bohatú snehovú nádielku. Táto zatiaľ nedorazila.

Uvidíme čo prinesie dnešný prechod podružného studeného frontu a hlásené nočné sneženie. Podľa aktuálnych družicovým záberov je už oblačnosť nad naším územím a meteorológovia očakávajú sneženie.

Aktuálne podmienky vo Veľkej Studenej doline

Vo vyšších polohách je teplota pod bodom mrazu už dlhšie obdobie a dnes sme sa chceli presvedčiť akú sú skutočné podmienky v Malej Studenej doline.

Podmienky na ľadové lezenie vo Veľkej Studenej doline

Spomedzi ľadopádov v okolí Hrebienka sú podmienky najhoršie na Ľadopáde pri Zamkovského chate. Neboli sme priamo pod ním, ale oteplenie posledných dní, priame slnečné žiarenie spôsobili, že ľadopád nie je vôbec vidieť.

Záhradky (ľadopád najbližšie Hrebienku) je na tom podobne. Evidentne ho zasiahlo oteplenie a nedostatok vody. Myslím, že stav ľadu odradí aj najväčších odvážlivcov.

 

Záhradky

Záhradky

Veverkov ľadopád vyzerá zo všetkých najlepšie. Ľad mohutnie a už teraz je podľa môjho názoru leziteľný, aj keď určite bude obtiažnosť vyššia ako zvyčajne.

Ľad napravo od Bibinho ľadu

Tento ľadopád vyzerá taktiež leziteľný, aj keď pri pohľade na ľadopád z chodníka sa mi zdalo, že je v ňom väčšia trhlina. Zrejme oteplenie.

Bibin ľad

Bibin ľad

Groszove ľadopády

Spodný Grosz je takmer bez ľadu. Stredný ľadopád vyzerá byť leziteľný a taktiež horný ľadopád.

Groszove ľadopády

Groszove ľadopády

Podmienky na lezenie na Slavkovských zuboch

Slavkovské zuby sú aktuálne bez snehu, ale verím, že trávy sú premrznuté.

Slavkovské zuby

Slavkovské zuby

Snehové podmienky vo Veľkej Studenej doline

Snehu je žalostne málo a aj to málo je na chodníku premenené na ľad. Na skialpinizmus radšej zabudnite a ak plánujete túru na Zbojnícku chatu, odporúčam protišmykové návleky na topánky alebo turistické mačky.

Tatranská Magistrála

Tatranská Magistrála z Hrebienka k Rainerovej chate

Najteplejší rok v histórii meteorologických pozorovaní

Rok 2014 bol  oficiálnej správy Regionálnej asociácie svetovej meteorologickej organizácie pre Európu a stredný východ (WMO RA VI) najteplejší v histórii meteorologických pozoraní na území Európy. Viac sa dozviete v blogu Slovenského hydrometeorologického ústavu. 

Pekné Vianoce a štastný Nový rok 2015

Ostavá mi už len popriať príjemné prežitie vianočných sviatkov a všetko dobré do Nového roku. A samozrejme bohatú snehovú nádielku.

Zoe pod Slavkovskými zubmi

Zoe pod Slavkovskými zubmi

Počas uplynulých troch dní došlo k výraznému zhoršeniu počasia sprevádzanému silným vetrom, ďaždom a snežením vo vysokých polohách. Za uplynulých 72 hodín, poslednú periódu sneženia, napadlo na Kasprovom vrchu v poľských Tatrách až 130 snehu. Výrazné sneženie vo vysokých polohách spôsobilo zhoršenie lavínovej situácia, v Žiarskej doline padla veľká lavína z Príslopu.

Silné sneženie

Prečítajte si správu Strediska lavínovej prevencii o vývoji počasia, sneženia za uplynulé dni.

 

V nížinách vládne jar, ale Vysoké Tatry a Velická dolina sa hlásia ešte k zime. Od 1700 m sú snehové podmienky pre túry na tatranské štíty výborné. Koncom minulého týždňa sa snehové podmienky zmenili, miestami napadlo do 20 cm nového snehu. V sobotu boli viditeľné samovoľné lavínky vplyvom oteplenia. V nedeľu boli podmienky už o niečo lepšie. Aktuálne zábery z Velickej doliny na Kvetnicový žľab a Bradavicu a Krčmárov žľab v Gerlachovskom masíve.

 

jarná Velická dolina

 

 

 

Ani nemusím hovoriť aká bola táto zima…

Hľadanie prašanu – Chopok

Záver zimy sa mi však celkom páči. Začalo to výletom do Pitztalu v Otztalských Alpách  a pokračovalo nádherných počasím v  Tatrách. S Katkou sme včera vyrazili hľadať prašan do Nízkych Tatier. A nejaké zbytky sme našli. Freeride na Chopku a Derešskom kotol nesklamal. Vybrali sme si línie, jednu dokonca panenskú a stálo to zato.

Chopok alebo skôr povedané Jasná, stredisko v Nízkych Tatrách je výborným miestom, ktoré ponúka možnosť využiť lanovky a jazdiť neupraveným terénom v žľaboch. K dispozícii sú mnohé varianty na freeride, bez použitia stúpacích pásov ako Školský žľab, Meteorologický a Retransačný žľab, Dereše, Demänovské sedlo a pod. Keď máte k dispozícii skialpinistické lyže a pásy, môžete pokračovať ďalej po hrebeni a vyskúšať napríklad zjazd z Krúpovej holi do Širokej doliny.

Chopok nesklame

Takýto variant sme vyskúšali poslednú nedeľu. Dvakrát Školský žľab a potom Krúpova hoľa. Výborné podmienky, veď posúďte sami…

 

Šašov ľadopád v Kráľovskom žľabe z turistického chodníka, ktorý vedie Veľkou Studenou dolinou,neuvidíte. Musíte správne odbočiť do Kráľovského žľabu a veriť, že bude v dobrých podmienkach. To je jediná možnosť, ako zistiť, či je vytečený.

Šašov ľadopád v Kráľovskom žľabe

prvá dĺžka

Šašov ľadopád v Kráľovskom žľabe

Kráľovský žľab sa nachádza v severnej stene masívu Slavkovského štítu a Šašov ľadopád je v prvej tretine tohto žľabu. Z Hrebienka by ste tam mal byť za jeden a pol hodiny.

 

V sobotu sme sa rozhodli, že sa nás pobaví Šašo. Vyliezli sme tri dĺžky v ľadovo-snehovo-mixovom teréne. Stretli čriedu kamzíkov, ktorí sa rozhodli, že budú liezť v trošku ťažšom teréne ako my. Ďalej troch skialpinistov a jedného snowboardistu, ktorí zlyžovali Kráľovský žľab. Nielen ľadopády, ale aj snehové podmienky boli výborné…

Šašov ľadopád v Kráľovskom žľabe – galéria

 

Fakt, že nosíte lavínový batoh so systémom ABS neznamená, že máte ingnorovať lavínovú situáciu.

Mnohí lyžiari a freerideri robia rovnakú chybu. Uvažovať spôsobom: „Do tohto žľabu by som nešiel, ale veď predsa mám lavínový batoh, to je predsa v pohode.“ je trestuhodné. Lavinový batoh v mnohých prípadoch tvorí pocit falošnej bezpečnosti. Prvoradým je test stability snehovej pokrývky a sledovanie lavínovej situácie. A 13. februára situácia nebola priaznivá.

Lavínový batoh – pocit falošnej bezpečnosti

 

 

Zvýšené lavínové nebezpečenstvo

Zvýšené lavínové nebezpečenstvo

Takáto lavinová situácia je aktuálna v oblasti Nízkych Tatier – Chopok. Správa Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Zvýšené lavínové nebezpečenstvo

http://hzsslp.blogspot.sk/2014/02/zvysene-lavinove-nebezpecenstvo-13.html

 

Cez týždeň to vyzeralo veľmi nádejne, začalo snežiť. Počas tohtoročnej zimy som urobil asi 10 jázd na zjazdovke a skialpinistické lyže som použil tak akurát na Čučoriedkach. Sneženie mi teda vyčarovalo úsmev na tvári.

Francúzska mulda vyzerala v piatok nádherne. Kým sme s kolegom ukončili lyžiarsku službu, zahľadeli sme sa na štvoricu skialpinistov v mulde. Hneď vedľa lanovky sme predtým zbadali doskový odtrh. Nebola to veľká lavína, ale celodenný silný vietor tvoril nestabilné vankúše. Čakali sme ako dopadnú skialpinisti. Dvaja vyšlapali na lyžiach až horný koniec, dvaja ostali v strede. Horní začali lyžovať súčasne, pritom ich evidentne ani nenapadlo, že niečo ako lavínový svah a pravidlá pohybu v ňom, existujú. Keď dolyžovali k druhej dvojici, pustili sa svahom všetci štyria. Lavína nepadla a naše záchranárske hormóny sa vyparili.

Tak ako prišlo, tak aj odišlo…

V sobotu aj v nedeľu už fúkal silný vietor, prevažne južný smerov, ktorý dosahoval v nárazoch 30 m/s. Všetok sneh odvialo kamsi na Ukrajinu. Tak ako prišlo, tak aj odišlo…

Dnes som sa chcel presvedčiť aké sú podmienky v Skalnatej doline. Po čerstvom snehu ani chýru ani slychu. Namiesto neho je miestami kôra, miestami sa dá kráčať po povrchu. V Kartáriku sa odtrhla lavína, doskový odtrh. Aj napriek tomu, že sa oteplilo, tak po víkende sa určite na záveterných V, S a SV svahoch vytvorili tvrdé snehové dosky, ktoré budú nestabilné. Pozor na lavínovú situáciu. 

 

 

Groszov ľadopád

Divná je táto zima. Snehu nepribúda a ešte je k tomu aj teplo. Niektoré ľadopády vo vyšších polohách sú aj napriek tomu leziteľné. Počas týždňa sme vyskúšali Šašov ľadopád v Kráľovskom žľabe, Záhradky a v nedeľu spodný Groszov ľadopád.

Groszov ľadopád

Oteplilo sa, začal fúkať silný vietor, dolina bola zahalená v hmle a postupne začalo snežiť. Spodný Groszov ľadopád sa ale dal liezť.

Spodný Groszov ľadopád vo Veľkej Studenej doline.
spodný Groszov ľadopád

Groszov ľadopád