Ľadopády

Ľadopády je určené aj pre začiatočníkov, ktorí si chcú okúsiť, aké je to zaťať čakanom a mačkami do ľadu. Pre nich sú určené ľahké ľadopády v okolí Hrebienka, napríklad ľadopád Záhradky, ľadopád pri Zamkovského chate alebo spodný Groszov ľadopád, ale aj ľadopády v Slovenskom raji (Suchá Belá, Kláštorná roklina, Letanovský mlyn).

Ľadopády pre náročných

Pre náročnejších, ktorí už majú skúsenosti s letnými horolezeckými výstupmi, sú určené ťažšie ľadopády. Vybrať je možné z množstva ľadopádov vo Vysokých Tatrách. Stupnica lezeckej obtiažnosti pri lezení ľadopádov sa označuje ako WI 1 – 7. Vo Vysokých Tatrách patrí medzi najťažšie ľadopády Sopeľ vo Velickej doline, Bratislavský ľad v Javorovej doline a aktuálne najťažší ľad vo Vysokých Tatrách –  Alica v krajine zázrakov v Bielovodskej doline. Mnohé vodopády sa nachádzajú vo Velickej doline, Veľkej a Malej Studenej doline, Bielovodskej doline alebo pri Chate pri Zelenom plese.

Aj vo Vysokých Tatrách, ale hlavne v Alpách, je možnosť liezť viacdĺžkové ľadopády alebo severné ľadové steny. Medzi najznámejšie oblasti patrí  Pitztal, Maltatal, Gasteinertal, Zillertal, Stubai – Grawa Eisgarten ale aj jedno z najznámejších miest pod vrcholom Mont Blanc – Chamonix.


Ľadopády v Slovenskom raji