Aktuálne podmienky vo Veľkej Studenej doline

,
Prostredný hrebeň

Máme 4 dni do Štedreného dňa a okrem množstva darčekov pod vianočným stromček, všetci s napätím očakávame aj bohatú snehovú nádielku. Táto zatiaľ nedorazila.

Uvidíme čo prinesie dnešný prechod podružného studeného frontu a hlásené nočné sneženie. Podľa aktuálnych družicovým záberov je už oblačnosť nad naším územím a meteorológovia očakávajú sneženie.

Aktuálne podmienky vo Veľkej Studenej doline

Vo vyšších polohách je teplota pod bodom mrazu už dlhšie obdobie a dnes sme sa chceli presvedčiť akú sú skutočné podmienky v Malej Studenej doline.

Podmienky na ľadové lezenie vo Veľkej Studenej doline

Spomedzi ľadopádov v okolí Hrebienka sú podmienky najhoršie na Ľadopáde pri Zamkovského chate. Neboli sme priamo pod ním, ale oteplenie posledných dní, priame slnečné žiarenie spôsobili, že ľadopád nie je vôbec vidieť.

Záhradky (ľadopád najbližšie Hrebienku) je na tom podobne. Evidentne ho zasiahlo oteplenie a nedostatok vody. Myslím, že stav ľadu odradí aj najväčších odvážlivcov.

 

Záhradky

Záhradky

Veverkov ľadopád vyzerá zo všetkých najlepšie. Ľad mohutnie a už teraz je podľa môjho názoru leziteľný, aj keď určite bude obtiažnosť vyššia ako zvyčajne.

Ľad napravo od Bibinho ľadu

Tento ľadopád vyzerá taktiež leziteľný, aj keď pri pohľade na ľadopád z chodníka sa mi zdalo, že je v ňom väčšia trhlina. Zrejme oteplenie.

Bibin ľad

Bibin ľad

Groszove ľadopády

Spodný Grosz je takmer bez ľadu. Stredný ľadopád vyzerá byť leziteľný a taktiež horný ľadopád.

Groszove ľadopády

Groszove ľadopády

Podmienky na lezenie na Slavkovských zuboch

Slavkovské zuby sú aktuálne bez snehu, ale verím, že trávy sú premrznuté.

Slavkovské zuby

Slavkovské zuby

Snehové podmienky vo Veľkej Studenej doline

Snehu je žalostne málo a aj to málo je na chodníku premenené na ľad. Na skialpinizmus radšej zabudnite a ak plánujete túru na Zbojnícku chatu, odporúčam protišmykové návleky na topánky alebo turistické mačky.

Tatranská Magistrála

Tatranská Magistrála z Hrebienka k Rainerovej chate

Najteplejší rok v histórii meteorologických pozorovaní

Rok 2014 bol  oficiálnej správy Regionálnej asociácie svetovej meteorologickej organizácie pre Európu a stredný východ (WMO RA VI) najteplejší v histórii meteorologických pozoraní na území Európy. Viac sa dozviete v blogu Slovenského hydrometeorologického ústavu. 

Pekné Vianoce a štastný Nový rok 2015

Ostavá mi už len popriať príjemné prežitie vianočných sviatkov a všetko dobré do Nového roku. A samozrejme bohatú snehovú nádielku.

Zoe pod Slavkovskými zubmi

Zoe pod Slavkovskými zubmi

24 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *