Climb and Fly

Advance Pi - Climb and Fly

climb and fly alebo aj hike and fly je spojenie dvoch rozličných činností, lezenia a paraglidingu. Dnešné moderné padáky so svojou nízkou hmotnosť umožňujú zaujímavé projekty.

Mnohým zainteresovaným sú známe dve mená Ueli Steck a Ines Papert. Švajčiarsky horolezec známy svojimi rýchlymi prelezmi severných stien Grand Jorasses, Eigru a Matterhornu a nemecká vynikajúca lezkyňa v ľadopádoch a mixoch.

Ueli Steck v Bernskom Oberlande

Ueli Steckovi sa v roku 2012 podaril zaujímavý projekt. Večer 18. augusta zletel so svojím padákom Ozone Ultralite z Piz Gloria na opačnú stranu údolia a po pristátí vystúpal 1000 výškových metrov na Rotalhutte. Druhý deň o 3:00 ráno vyrazil hrebeňom Rotalgrat na vrchol Jungrau, ktorá sa nachádza v Bernskom Oberlande. Z vrcholu opäť zletel na ľadovec pod severnou stenou dalšej štvortisícovky Monch. Cestou Lauperroute vyliezol za 1 hod a 55 min na tento známy švajčiarsky vrchol. Opäť použil padák a pristál na Eismeer pod legendárnym vrchol Eiger. Na vrchol vyliezol hrebeňom Mittelegigrat. Z vrcholu zostúpil západných hrebeňom a keď sa letové podmienky zlepšili, použil ešte raz padák a pristál v Stechelbergu. Celá akcia druhého dňa trvala 13 hod.

gleitschirm_eiger1

Zdroj: webstránka Ueli Steck

Ines Papert projekt Climb and Fly

Táto nemecká horolezkyňa sa pokúša o podobný projekt. Jej cieľom je climb&fly v jednom záťahu cez tri historické severné steny Eiger 3970 m, Monch 4107 m a Jungfrau 4158 m s použitím ľudskej a veternej energie tak rýchlo ako to bude možné. Ešte nikomu sa úspešne nepodarilo vyliezť  tieto tri severné steny s padákom v batohu a použiť ho na zlet pod ďalšiu cestu.

Ines sa pripravuje na túto misiu a čaká na perfekné počasie a snehové podmienky.

Informácie od Ines:

„Môj tréning som upravila odkedy podmienky na lezenie sú ťažké. Väčšinu svojho času venujem v posledných týždňoch vytrvalostnému tréningu a paraglidingu. Vyliezla som každý deň od 1000 do 2000 výškových metrov. Keď je dobré počasie veľa lietam a keď prší tak bicyklujem alebo behám.“

Ines Papert

Ines Papert

Zdroj: blog Arcterys – Ines Papert

 

Vysoké Tatry sú menšie hory, ale aj tu sa nachádzajú výzvy ako spojiť lezenie s lietaním. Uvidíme komu sa to podarí.

 

3 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *