Freeride kemp by Mountain Addiction

Dlhšie sme sa pohrávali s myšlienkou zorganizovať na Slovensku freeride kempy. Kempy, ktoré by boli zamerané pre dobrých lyžiarov, ktorí sa chcú posunúť mimo upravené zjazdovky. Ale aj pre freeriderov, ktorým ide o zlepšenie. Jednak techniky lyžovania, ale aj vedomostí o lavínovej problematike, bežpečnosti, ako plánovať, predvídať a večer spomínať na nádherné línie v neupravenom teréne. To bolo našou ideou v Mountain Addiction. A tak vznikol koncept FREERIDE CAMPS by MOUNTAIN ADDICTION v spolupráci s našimi partnermi Sport Rysy, BCA a K2. A Discover freeride kemp je prvým z nich.

Discover freeride kemp

Prvý z trojice kempov Discover freeride začal 22. januára. Chytá ma nostalgia, keď si spomeniem ten víkend. V piatok večer dorazili prihlásení nadšenci lyžovania. Začali sme prednáškou a atmosféru dotváral oheň v krbe. Bezpečnosť, výstroj, sneh a lavíny, aktuálna lavínová situácia, lavínový bulletin, lavínový výstroj, kamarátska pomoc, to všetko bolo súčasťou teoretickej prípravy. A samozrejme, žiaden freeridem kemp sa nezaobíjde bez odstrelu lavínového batohu. Tentokrát to bol K2 Backside Flow 30 l.

Discover freeride kemp 1. deň

Skoré sobotné ráno som sa ešte prechádzal so Zoe zasneženou lúkou a sledoval prebúdzajúce sa ranné Tatry. Snehu nebolo až tak veľa, ale na náš prvý kemp to stačilo. Keď sme sa presúvali autom, tak teplomer v aute ukazol – 20°C. Celkom príjemné teplota na freeride. Ale nebolo to až také hrozné, slnečné lúče nás zohrievali takmer celý deň.

Pri rannej rozcvičke sme sa opäť zahrali na deti a naše družstvo prehralo. Vraj to bola moja vina, keďže som zhodil jednu palicu. Dopoludnajší program mala  nastarosti Deniska, inštruktorka a lektorka lyžovania. Zlepšiť techniku lyžovania od základov sa snažila rôznymi cvičenia, tipmi a radami. Napríklad takým delfínom. Vyskúšajte napodobniť delfína na lyžiach!

tatranske rano

Freeride sa nezaobíjde bez lavínového rizika. A vedieť ako používať lavínový výstroj je namieste. To sme precvičovali pod Francúzskom muldou. Najprv trojanténovými prístrojmi BCA Tracker a Pieps DPS, ale aj jednoanténovým. Žiaľ, jedného zasypaného sa nám podarilo vykopať až dodatočne. Trochu sme sa neho pozabudli. Nebojte, bol to iba vyhľadávač.

Naše freeridevé dobrodružstvo pokračovala jazdou v Lomnickom sedle a návštevou prvého súkromného múzea lyžovania vo Vysokých Tatrách, ktoré sa nachádza v Tatranskej Lomnici. A záver dňa patril videoanalýze lyžovania, prednáške a ríbezľovému vínu.

Discover freeride kemp 2. deň

Tak to už bol freeride z iného súdka. V noci začalo snežiť. Na Chopku fúkal pomerne silný vietor, ale lanovky ešte premávali. Našťastie vietor previal pomerne veľa snehu na južné svahy Chopku. V Predných Derešoch sme mali výborné tréningové ihrisko. Až na tú difúznu hmlu.

Väčšinou sme sa snažili lyžovať mimo zjazdoviek. Snažili sme sa preniesť sobotnajšie cvičenia do jazdy v neupravenom teréne. A myslím, že sa to celkom úspešne darilo. Poznáte ten pocit, keď je difúzna hmla, vy zastanete na lyžiach a stále sa hýbete? Tak presne to sme zažili aj my.

Po výdatnom obede na Kamienke nás čakalo vyhľadávanie lavínovým prístrojom na čas a na záver testovanie lyží K2.

Príbeh posledných dní už poznáte. Oteplenie, ktoré zasiahlo aj vyššie polohy a k tomu zima chudobná na sneh, neveští nič dobré. Optimizmus nám dodáva tohtotýždňová predpoveď. Napríklad dnes má v horách napadnúť až 40 cm snehu. Ostávame optimisti a tešíme sa na ďalší kemp No Friends on a Powder Day, ktorý začína 19. februára 2016.

horský vodca K2 backside

Aká bola spokojnosť s Discover freeride kempom?
katka belanova recenzia

Ďakujem za krásny víkend Mišovi, Denise a Zuzke. Boto to super po každej stránke, poučné, zábavné a hlavne športové, čiže také ako to má byť…

silvia pisova recenzia

Michal Gerčák, Zuzana Martonová, Denisa Šulcová, ďakujem za skvelý víkend..

petra kurilovska recenzia

skvelý intenzívny poučný víkend, odporúčam…a perfektní inštruktori.

Discover freeride kemp partneri