Drytooling Mlynická dolina
Zimná sezóna začala a vyzerá to zatiaľ veľmi nádejne. Viaceré ľadopády už majú dobré podmienky, napr:
- Veverkov ľadopád, Veľká Studená dolina,
- Groszove ľadopády, spodný a stredný, Veľká Studená dolina,
- Orolínov ľadopád, Velická dolina,
- Sopeľ, Velická dolina,
- Kaskády, Mrozek a Adin úsmev, Bielovodská dolina.
Uplynulý týždeň sme však s Martinom vyskúšali aj drytooling v Mlynickej doline.
Drytooling Mlynická dolina
Drytooling je v podstate lezenie mixových ciest (sneh, skala, ľad) za pomoci horolezeckých čakanov a mačiek. A naším cieľom bol zárez bratov Janigovcov na Veži pod Skokom.
Bola to Martinova prvá skúsenosť s takýmto druhom lezenia a verím, že nie posledná :) Zimné horolezectvo je totižto celkom iná kategória. Keď sme sa ráno stretli, tak teplomer ukazoval – 15 stupňov. Na Štrbskom plese to však už bolo prívetivejšie a to len – 8 stupňov.
Veža pod Skokom nie je naozaj ďaleko. Po hodine sme už stáli pred zárezom a dobrodržstvo s názvom drytooling Mlynická dolina mohlo začať.
Veža pod Skokom a práve tento zárez je ideálna drytoolingová cesta na začiatok. Má spolu tri dĺžky a lezenie je okolo IV. stupňa – teda D4 v drytoolingovej stupnici.
V čom je rozdiel medzi „klasickým“ zimným lezením a drytoolingom? V tom, že využívate horolezecké čakany. Zakladáte ich do rôznych špár, páčite ich rôznymi smermi a viete sa udržať sa aj na naozaj malých chytoch. Niekedy sa samozrejme chytíte skaly aj rukami, ale v prvom rade využívate čakany.
Prvá dĺžka
Začína to pri kosodrevine. Spočiatku cez trávy do mixového kúta, ktorý je dobre rozpoznateľný zďaleka. Na začiatku sú tam dva nity a po 45 m štand s reťazou.
Druhá dĺžka
Tá je najkrajšia v tejto ceste. Skalný kút s dostatočným množstvom špár na zakladanie čakanov. Prekonávate viaceré malé previsy a stupne, ideálna drytoolingová škola. Dĺžka má asi 40 m.
Tretia dĺžka
Opäť trávnato-skalný kút s dĺžkou asi 25 m.
Zostup
Vedie okolo veža cez žľab naspäť pod nástup.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!