Plánujete výstup na Gerlach? Prečítajte si FAQs o náročnosti výstup, dĺžke túry, ale aj o mieste stretnutia pre výstup na Gerlachovský štít.

Trasy na Gerlach sa líšia náročnosťou a počtom osôb, ktoré môže horský vodca jednotlivými trasami viesť.

Trasy na Gerlach

Existujú tri najznámejšie trasy na Gerlach a množstvo ďalších ako napríklad Krčmárov žľab, cez Čertove rebro, cez Dromedárov chrbát a množstvo horolezeckých výstupov v letných a zimných podmienkach.

Tradičné trasy pre výstup na Gerlach:

  1. klasická trasa – max. 3 osoby začína na Sliezskom dome. Pokračujeme Velickou dolinou a po asi 40 min prichádzame pod Velickú próbu. Od tohto miesta už pokračujeme naviazaní na lano s kompletnou výstrojou (horolezecký úväz, prilba). Po prekonaní próby pokračujeme žľabom do Sedielka nad Kotlom a traverzom Gerlachovského kotla až do štrbiny pod Kotlovým. Prvýkrát zazrieme vrchol Gerlachovského štítu. Traverzom, na strane Batizovskej doliny, cez Okno a Počúvajov žľab prichádzame na najvyšší bod.Zostup vedie Batizovským žľabom a próbou do Batizovskej doliny, okolo Batizovského plesa a tatranskou magistrálou na Sliezsky dom.Táto trasa patrí k stredne náročným túram s horským vodcom, pričom prekonáme prevýšenie cca 1100 m. Celá trasa zo Sliezskeho domu a späť má asi 13 km.
  2. Gipsyho ferrata alebo Tatarkova próba max. 2 osoby
    Výstup na Gerlach cez Gipsyho ferratu začína taktiež na Sliezskom dome. Pokračujeme Velickou dolinou až pod Guľatý kopec. V týchto miestach opustíme značený turistický chodník a pokračujeme pod tzv. ferratu. Gipsyho ferrata je vlastne 70-metrový skalný komín,  ktorý je zaistený reťazmi a kramlami. Po prekonaní tohto prvého úseku pokračujeme do Gerlachovského sedla. V sedle sa napojíme na hrebeň Martinovka a lezieme na najvyšší bod Slovenska. Zostúpime do Velickej doliny a späť na Sliezsky dom. Gipsyho ferrata patrí k náročným túram s horským vodcom, pričom prekonáme prevýšenie cca 1000 metrov. Táto trasa meria asi 13 km.
  3. hrebeň Martinovka –  max. 2 osoby
    Martinovka je najkrajšia, ale zároveň najťažšia z tradičných výstupových trás na Gerlach. Výstup Gerlachovský štít s horským vodcom hrebeňom Martinovka zvyčajne začíname v Litvorovom sedle. Výstup do sedla trvá zo Sliezskeho domu cez Velickú dolinu asi 2 hod. Z Litvorového sedla už pokračujeme hrebeňom Martinovka a lezením v II. – III. stupni horolezeckej obtiažnosti. Prelezieme štíty ako Malá a Veľká Litvorová veža, Lavínová veža, Lavínový štít, Zadný Gerlach a nakoniec Gerlachovský štít. Štyri z týchto vrcholov presahujú výšku 2 600 m n.m.. Úsek z Gerlachovského sedla je najkrajšou časť Martinovky a zároveň jeden z najkrajších hrebeňov vo Vysokých Tatrách. Zostúpime do Velickej doliny a späť na Sliezsky dom. Martinovka patrí k náročným túram s horským vodcom, pričom prekonáme prevýšenie cca 1200 m. Táto trasa meria cca 15 km.

Viac informácií o výstupových trasách pre výstup na Gerlach.

Miesto stretnutia pri výstupe na Gerlach je parkovisko v Tatranskej Polianke.

Tatranská Polianka sa nachádza vo vzdialenosti:

  • 3,5 km od Starého Smokovca,
  • 17 km od Popradu,
  • 17 km z Veľkej Lomnice, od privátu U Gerčáka.

Pri hlavnej ceste v Tatranskej Polianke sa nachádza bezplatné parkovisko. Pri príjazde od Starého Smokovca sa parkovisko nachádza na ľavej strane, pričom zaparkujte kolmo na hlavnú cestu.

Miesto stretnutia na Gerlach

Tatranská Polianka

 

 

Odpoveď na otázku „Koľko osôb môže zobrať jeden horský vodca?“ určujú pravidlá Medzinárodnej asociácie horských vodcov IVBV-UIAGM-IFMGA a Národnej asociácie horských vodcov SR.

Koľko osôb môže zobrať jeden horský vodca na Gerlach?

  • Max. 3 osoby pre výstup klasickou trasou zo Sliezskeho domu cez Velickú próbu a zostup cez Batizovskú próbu v letných podmienkach.
  • Max. 2 osoby pre výstup v zimných podmienkach klasickou trasou cez Batizovskú dolinu a Batizovský žľab v smere hore aj dole.
  • Max. 2 osoby pre výstup cez Gipsyho ferratu.
  • Max. 2 osoby pre výstup hrebeňom Martinovka.

Čas, o ktorej začína výstup na Gerlach je závislý od termínu výstupu, ale spravidla je to na svitaní.

O ktorej začína výstup na Gerlach?

Miesto stretnutia býva zvyčajne parkovisko v Tatranskej Polianke, odkiaľ sa presunieme na Sliezsky dom. V Polianke sa stretneme na svitaní. Na začiatku letnej sezóny (jún, júl) je to o 4:00 hod, v auguste o 4:30 hod, v septembri o 5:00 hod – 5:30 hod. V zimnom období je to zvyčajne o 6:00 hod – 6:30 hod.

Hlavným dôvodom skorého začiatku túry na Gerlach je bezpečnosť. V letnom období sa v Tatrách objavujú búrky už okolo obeda a skorým začiatkom túry znížime riziko, že nás zastihne búrka v náročnom teréne.

Ďalším dôvodom je skorého začiatku je výhľad. Oblačnosť sa v horách zvyčajne začne tvoriť okolo 9:00 hod – 10:00 hod a v tom čase už budeme na zostupe.

Kto chce výhľad, musí si privstať! :)

Počas výstupu na Gerlach klasickou trasou prejdeme cca 13 km a zvládneme cca 1100 výškových metrov.

Ako dlho trvá výstup na Gerlach?

Všetko závisí od Vašej pripravenosti, kondície a aktuálnych poveternostných podmienkach. V priemere celá túra trvá okolo 8 hodín. Výstup na samotný vrchol cez Velickú próbu zvládneme  zvyčajne  za 3 – 4 hod., pričom zostup cez Batizovskú dolinu na Sliezsky dom trvá rovnako.

V zimnom období, kedy výstup aj zostup vedie cez Batizovskú dolinu, je čas výstupu závislý od aktuálnych snehových a lavínových podmienok.

Náročnejšie trasy na Gerlach,  cez Gipsyho ferratu a hrebeňom Martinka, trvajú taktiež okolo 4 hodín na vrchol.

Výstup na Gerlach je náročnejší ako túra po turisticky značených trasách. Dobrá kondícia je základom úspechu. Dôvodom je hlavne náročnosť terénu a expozícia.

Kondícia na Gerlach

V prípade, že zvládnete na vysokohorskej túre prevýšenie 400 výškových metrov za hodinu tak Vaša kondícia je v poriadku a ste pripravený na túru na Gerlach.

Napríklad, túra na Slavkovský štít zo Starého Smokovca má prevýšenie cca 1500 výškových metrov. Podľa mapy by ste to mali zvládnuť za necelé 4 h 30 min. Ak ste to zvládli v tomto čase, Vaša kondícia je dobrá. Ak ste to zvládli do 3 hodín, tak Vaša kondícia je výborná.

Kondícia na Gerlach a tréning?

Vo Vysokých Tatrách sa vyberte na klasické vysokohorské túry ako prechod cez Priečne sedlo, prechod cez Prielom, výstup na Rysy, Kôprovský štít alebo Kriváň a podobne. Keď ich zvládnete v čase, ktorý je  uvedený v turistických mapách, resp. na rázcestníkoch, tak ste pripravení na túru s horským vodcom. 

Ako sa pripraviť na výstup na Gerlach?

V spolupráci s kondičnými trénermi Getfitter sme pre Vás pripravili 6-týždňový program „Ako sa pripraviť na výstup na Gerlach„.

Plánujeme výstup na Gerlach a hľadáme odpovede na niektoré otázky ohľadom túry.

Prečítajte si nasledujúce príspevky: