Trasy na Gerlach sa líšia náročnosťou a počtom osôb, ktoré môže horský vodca jednotlivými trasami viesť.

Trasy na Gerlach

Existujú tri najznámejšie trasy na Gerlach a množstvo ďalších ako napríklad Krčmárov žľab, cez Čertove rebro, cez Dromedárov chrbát a množstvo horolezeckých výstupov v letných a zimných podmienkach.

Tradičné trasy pre výstup na Gerlach:

  1. klasická trasa – max. 3 osoby začína na Sliezskom dome. Pokračujeme Velickou dolinou a po asi 40 min prichádzame pod Velickú próbu. Od tohto miesta už pokračujeme naviazaní na lano s kompletnou výstrojou (horolezecký úväz, prilba). Po prekonaní próby pokračujeme žľabom do Sedielka nad Kotlom a traverzom Gerlachovského kotla až do štrbiny pod Kotlovým. Prvýkrát zazrieme vrchol Gerlachovského štítu. Traverzom, na strane Batizovskej doliny, cez Okno a Počúvajov žľab prichádzame na najvyšší bod.Zostup vedie Batizovským žľabom a próbou do Batizovskej doliny, okolo Batizovského plesa a tatranskou magistrálou na Sliezsky dom.Táto trasa patrí k stredne náročným túram s horským vodcom, pričom prekonáme prevýšenie cca 1100 m. Celá trasa zo Sliezskeho domu a späť má asi 13 km.
  2. Gipsyho ferrata alebo Tatarkova próba max. 2 osoby
    Výstup na Gerlach cez Gipsyho ferratu začína taktiež na Sliezskom dome. Pokračujeme Velickou dolinou až pod Guľatý kopec. V týchto miestach opustíme značený turistický chodník a pokračujeme pod tzv. ferratu. Gipsyho ferrata je vlastne 70-metrový skalný komín,  ktorý je zaistený reťazmi a kramlami. Po prekonaní tohto prvého úseku pokračujeme do Gerlachovského sedla. V sedle sa napojíme na hrebeň Martinovka a lezieme na najvyšší bod Slovenska. Zostúpime do Velickej doliny a späť na Sliezsky dom. Gipsyho ferrata patrí k náročným túram s horským vodcom, pričom prekonáme prevýšenie cca 1000 metrov. Táto trasa meria asi 13 km.
  3. hrebeň Martinovka –  max. 2 osoby
    Martinovka je najkrajšia, ale zároveň najťažšia z tradičných výstupových trás na Gerlach. Výstup Gerlachovský štít s horským vodcom hrebeňom Martinovka zvyčajne začíname v Litvorovom sedle. Výstup do sedla trvá zo Sliezskeho domu cez Velickú dolinu asi 2 hod. Z Litvorového sedla už pokračujeme hrebeňom Martinovka a lezením v II. – III. stupni horolezeckej obtiažnosti. Prelezieme štíty ako Malá a Veľká Litvorová veža, Lavínová veža, Lavínový štít, Zadný Gerlach a nakoniec Gerlachovský štít. Štyri z týchto vrcholov presahujú výšku 2 600 m n.m.. Úsek z Gerlachovského sedla je najkrajšou časť Martinovky a zároveň jeden z najkrajších hrebeňov vo Vysokých Tatrách. Zostúpime do Velickej doliny a späť na Sliezsky dom. Martinovka patrí k náročným túram s horským vodcom, pričom prekonáme prevýšenie cca 1200 m. Táto trasa meria cca 15 km.

Viac informácií o výstupových trasách pre výstup na Gerlach.

Please click here if this helped you.
5 people found this helpful.


Category: Plánujeme výstup na Gerlach

← Trasy na Gerlach
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *