Festival horských filmov

festival horských filmov poprad

V nedeľu sa skončil Medzinárodný festival horských filmov v Poprade. Bol to už 23. ročník. Keď festival horských filmov začínal, tak som bol ešte žiakom základnej školy. Môj prvý kontakt s festivalom mám uložený v hlave doteraz. Je to obraz vstupnej haly Mestského úradu v Poprade. Bola úplne preplnená, ľudia tam ležali v spacákoch a bol tam strašný ruch a nadšenie. Už si napamätám, v ktorom roku to bolo, ani ktorý ročník to bol.

Postupne sme čaru hôr prepadol aj ja a moje nadšenie pre festival horských filmov ešte viac narástlo. Pamätám sa, že jeden alebo dva ročníky sme s Karelom Jakešom absolvovali všetky bloky. Každý deň festivalu sme sedeli v kine do neskorého večera. Neskôr moja eufória pre festival a filmy upadla a pre hory narástla.

Festival horských filmov – 23. ročník

Festival horských filmov

 

 

Posledné tri roky so Zuzkou Festival horských filmov v Poprade navštevujeme pravidelne. Tradične vyhlásenie výsledkov, ktoré býva v nedeľu. Tento rok sme stihli aj ďalšie tri bloky, v ktorých mňa osobne dojali viaceré filmy. Postupne Vám prezradím, ktoré to boli.

Hlavnú cenu Grand Prix na 23. ročníku Festivalu horských filmov získal poľský film Jurek, za detailný a komplexný portrét jedného z najvýznamnejších horolezcov všetkých čias – Jerzyho Kukuczku.

 

 

Jerzy Kukuczka zahynul v roku 1989 na Lhotse. Film nie je o jeho záhadnej smrti, ale o ceste chudobného chlapca z robotníckej triedy na symbolický vrchol sveta. A takisto ponúka pohľad na 80. roky v strednej Európe a na úspech, aký v kontexte tej reality Kukuczka dosiahol. (1)

 

Festival horských filmov 2015 – GRAND PRIX

Informácie o filme môžete získať na webstránke jurekkukuczka.pl

Zdroj:

(1) Festival horských filmov

5 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *