Grawa Eisgarten v Stubai

,
Stubai Grawa Eisgarten

Stubaiská dolina je najväčším bočným údolím oblasti Wipptal. Nachádza sa juhozápadne od hlavného mesta Tirolska – Innsbrucku. Najväčším sídlom v doline je mestečko Neustift im Stubaital.

Lyžiarske stredisko na Stubaiskom ľadovci má rozlohu 700 ha. Svojou rozlohou je najväčšou ľadovcovou lyžiarskou oblasťou v Rakúsku. Toto stredisko ponúka výborné možnosti na lyžovanie aj vo voľnom teréne a freeride. Obľúbeným skialpinistickým cieľom je najvyšší vrchol oblasti Zuckerhutl s výškou 3507 m.

Zo Slovenska je táto dolina vzdialená necelých 600 km.

Grawa Eisgarten v Stubai

Grawa Eisgarten

Grawa Eisgarten v Stubai

Stubai je známy aj medzi lezcami ľadopádov. V doline sa nachádzajú viaceré známe oblasti.

Náš štvordňový výlet bol spojený s lezením ľadov v oblasti Grawa Eisgarten. Pôvodný plán bol vyraziť do Rakúska za ľadmi už vo februári, ale chrípka nás neobišla. Ideálnym obdobím pre lezenie ľadov v Rakúsku je obdobie od decembra do februára. Grawa Eisgarten je otočená na sever a nachádza sa pomerne vysoko (1350 m n.m.). Začiatkom marca sme natrafili na výborné podmienky.

Zweiter Zwerg im Grawa Eisgarten

Miestny nazvali ľadopády v Grawa celkom zaujímavo – Snehulienka a sedem trpaslíkov. Všetky ľadopády v Grawa Eisgarten sú viacdĺžkové a návrat je zlaňovaním. Dôležité je sledovať lavínovú situáciu, keďže ľady sú ohrozované aj lavínami.

Náš prvý deň v Stubai sme však naliezli do druhého trpaslíka. Po dlhšej perióde sneženia to bol tretí pekný deň. Vy vyšších polohách bol vyhlásený 3. stupeň lavínového nebezpečenstva. Pod stenou bolo asi 20 cm nového snehu, ale tento ľadopád bol bezpečný.  Druhý škriatok má 3. dĺžky s obtiažnosťou WI 2-4. Na začiatok sme vyliezli len prvú dĺžku. Veľké množstvo nafúkané snehu nás prinútilo radšej zlaniť z druhej dĺžky.

grawa-eisgarten zwerg-zwei-grawa zweiter-zwerg

Erster Zwerg im Grawa Eisgarten

Druhý deň opäť panovalo krásne slnečné počasie, avšak ráno bolo o niečo teplejšie. Prvý škriatok je ľadopád so štyrmi kratšími dĺžkami a obtiažnosťou WI 2 – 4. Napriek severnej expozícii sa okolo obeda oteplilo. Stenou začali padať menšie lavínky z mokrého snehu. Snažili sme sa čo najrýchlejšie doliezť, ale návrat cez ľad už nebol bezpečný. Našou druhou a bezpečnou voľbou bolo 6 zlaňákov cez zalesnenú hranu.

erster-zwerg erster-zwerg-grawa zlanovanie zlanovanie-grawa

 

Stubai je výborná oblasti pre lezenie ľadopádov. K ľadom v Grawe sa dostanete za 15 minút od parkoviska a aj ďalšie oblasti sú tiež vzdialené do max. 1 hodiny. Sprievodca Grawa Eisgarten na webstránke climbers-paradise.com

 

Ako používať istítko, aby nespadlo

Zuzke pri uvoľnovaní lana na treťom štande, trochu aj mojím pričinením, spadlo istítko. V najbližšom príspevku sa dozviete ako správne používať istítko pri istení, vkladaní a vyberaní lana.

20 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *