grossglockner cez studlgrat

Grossglockner cez Stüdlgrat

Marko mal taký sen, že oslávi svoje 30. narodeniny na vrchole Mont Blanc. V septembri 2018 bol však v Chamonix problém s lanovkou na Aiguille du Midi. Nejaký problém s lanom spôsobil, že lanovka prestala fungovať. Mont Blanc musel teda počkať a my sme museli vymyslieť iný plán. A tak svoje zvolili náhradný a o trochu nižší cieľ a to Grossglockner cez Stüdlgrat.

Grossglockner cez Stüdlgrat

Grossglockner je s výškou 3 798 m n.m. najvyšších vrchol Rakúska a cez Stüdlgrat vedie na tento vrchol jedna z najkrajších hrebeňových túr vo východných Alpách. Nachádza sa v oblasti Hohe Tauern a prístup na náš hrebeň vedie cez dedinu Kals am Grossglockner.

V pondelok ráno sme vyrazili Bratislavy a okolo 16:00 hod. sme už kráčali z parkoviska pri Lucknerhause chodníčkom k našej chate. Chata Stüdlhütte leží vo výške 2 802 m n.m., v sedielku, z ktorého je nádherný výhľad na hrebeň, ktorý bol naším cieľom. Druhá polovica septembra a pondelok večer znamená, že chata je takmer prázdna.

Ráno sme vyrazili na svitaní, okolo 6:00 hod. a po krátkej chvíli sme už obúvali mačky a kráčali ľadovcom. Dlho nesnežilo, takže ľadovec a a hlavne hrebeň bol bez snehu. Pod nástupom na Stüdlgrat sme si vyzuli mačky a celý hrebeň sme liezli bez nich. Celkom výnimočné podmienky, keďže Stüdlgrat je väčšinou kombinovaná túra v snehu aj v skale. Avšak legendárne babie leto býva aj v Alpách.

Marko bol vo výbornej kondícii a lezecké pasáže v III. až IV. stupni horolezeckej obtiažnosti  mu na hrebeni nerobili problém. V tých najťažších miestach sú väčšinou natiahnuté fixné laná, ale dá sa to liezť aj bez nich. Zhruba po troch hodinách sme si užívali nádherný jesenný výhľad bez jediného obláčika. Takto Marko oslávil svoje tridsiate narodeniny.

Z vrcholu sme zostúpili klasickou trasou cez Kleinglockner a chatu Adlersruhe. A s krátkou zastávkou opäť na Stüdlhütte sme boli späť na parkovisku. Bol to vydarený výlet.

Grossglockner cez Stüdlgrat