groszove ladopady komplet

Groszove ľadopády komplet

Groszove ľadopády komplet to znamená:

  • spodný ľadopád – cca. 30 m, WI 2-3,
  • stredný ľadopád – cca. 50 m, WI 4,
  • horný ľadopád – cca. 50 m, WI 4+.

Keď ich spojíte dokopy, tak je to celkom dlhá túra. A tohtoročný január bol ideálny na lezenie ľadopádov, aspoň niektorých. 17. január bol pre nás s Milošom ten správny čas na rozhodnutie, že vylezieme všetky a zostúpime späť do Veľkej Studenej doliny. Deň predtým dorazili moje nové Scarpa Phantom Tech a to bol ďalší dôvod.

Groszove ľadopády komplet

K spodnému sme dorazili ako prví a nemuseli sme čakať. Prvý nebýva ťažký, ale je to zaujímavejšie ako to obchádzať zľava po snehu. Snehové podmienky boli výborné a tak sme rýchlo pokračovali k druhému – strednému ľadopádu. Tento ľadopád býva často krehký a štiepavý, keďže v ten kotol má svoju mikroklímu.

Keď je málo snehu, tak nad štandom stredného ľadopádu sa Vám ukáže dlhá snehová-ľadová línia, ktorá pokračuje až k hornému Groszovmu ľadopádu. Na začiatku je ešte slušný ľadopád, ktorá má zhruba 70 m, ale potom sa striedujú strmé snehy a ľadové prahy. My sme si vybrali ľavú líniu, kde bolo viac ľadu a cez trávnatý chrbát sme doliezli do kotla pod horným Groszom.

Záverečných 7 metrov bol veľmi strmý ľad, o niečo ťažší ako v strednom. A keďže tento ľadopád sa nelezie tak často, tak štandovali sme v ľade pomocou Abalakových hodín.

Cestou späť nás čakalo zlaňovanie, zostup strmými snehu a ľudoprázdna Veľkú Studená dolina. Na Hrebienku sme boli o 17:00 hod. Celkom dlhý deň.