Outdoorový trh je obrovský a existuje veľké množstvo výrobcov. V tejto kategórii sa dočítate aký výstroj používam, testujem a čo odporúčam.

Hohe Wand – lezenie na Hohe Wande, vzdialenej 100 km od Bratislavy, ponúka vyše 1500 lezeckých ciest rôznej obťažnosti a dĺžky.

Höllental – lezenie v údolí Raxalpe, vzdialený 150 km od Bratislavy, ponúka vyše 1000 lezeckých ciest rôznej obťažnosti a dĺžky.

Svištový štít – SOS stienka je nádherná skialpinistická túra vo Veľkej Studenej doline.

Aprílový seriál Kačací Mních + Kačací štít alebo ako sme sa tešili na koniec korona-prestávka a využili ideálne firnové podmienky.

Snehová strážnica cez Ľadové dolinky je legendárna mixová tatranskú túra, ktorá je dlhá, náročná, ľadová a má ešte kopec iných prívlastkov.

Najkrajšie túry v Tatrách v V. stupni horolezeckej obtiažnosti od mnohých známych autorov ako W. Stanislawsky, S. Motyka, J. Sawicky, A. Puškáš, F.Kele st., V. Štáflová a ďalších.

Najkrajšie túry v Tatrách v IV. stupni horolezeckej obtiažnosti tú sú vlastne tatranské klasiky od autorov ako J. Šádek, I. Gálfy, I. Urbanovič, A. Puškáš a Š. Häberlein.

Lezecká oblasť Hrádok je zrejme najlepšia oblasť na lezenie viacdĺžkových ciesť na Slovensku.

Hrebeň z Východnej Vysokej na Bradavicu možno viacerí z Vás nepoznajú. Ale je to veľmi zaujímavá hrebeňová túra v tieni najvyššieho vrcholu Vysokých Tatier.

Výstup na Gerlach s Martinom Krystýnkom, najmladším držiteľom prestížneho ocenenia Master Qualified European Photographer.

Ľadopád Záhradky počas hustého sneženia, s lavínami, ale ešte stále v rámci bezpečnosti. Doliezli sme to s Maťom až na hrebeň.

Vyliezť ladopád Záhradky komplet sa podarí každú zimnú sezónu. Spodný je vytečený takmer vždy, ale horný ľadopádov nie. V roku 2020 sa nám to podarilo 2x.

V tomto blogu Vám predstavím oblečenie, rukavice, ale aj ďalší výstroj od Black Diamondu, ktorý osobne používam.

Mnohí by trošku zapochybovali, ale tento rok bola táto túra v Mountain Addiction naozaj v kurze. Bolo nám potešením doprevádzať Vás týmto tatranským skvostom. Prečítajte si príbeh Jirku Malíka a možno zistíte či aj pre neho je  Vidlový hrebeň najkrajšia hrebeňovka Tatier.

Legendárny Vidlový hrebeň pri pohľade z Lomnického štítu ohúri každého. Je to jedna z najkrajších hrebeňových túr vo Vysokých Tatrách.

Legendárny Vidlový hrebeň

Najskôr na hrebeň pozeráte z vrcholu Lomnického štítu. Z tohto miesta vyzerá ako žiletka. Hlavne jeho začiatok. Obliekate si sedačku, prilbu a začína zostup. Trvá to len 15 minút, ale aj tak je to dlho. Už chceme predsa liezť.

vidlovy hreben vysoke tatry

Hneď prvý úsek je ostrvá hrana, traverz na stranu Medených lávok a zostup cez malú lištu na severnej strane. Máme za sebou 30 m a práve týchto 30 metrov je najexponovanejších.

Pokračujeme hrebeňom na Západnú Vidlovú vežu. Lezieme po hrane, raz vľavo, raz vpravo a kocháme sa výhľadmi na Cmiter a hlavne na Medenú kotlinu. A zvyšok Vám už neprezradím. Akurát to, že nás ešte čakajú dva zlaňáky a najkrajší lezecký úsek na Veľkú Vidlovú vežu. A to nie je zďaleko všetko.

 

Legendárny Vidlový hrebeň

Už máte chuť na Vidlový hrebeň? Ak ešte nie, pozrite si video.

Napriek tomu, že je to Veľký Mengusovský štít, tak zo slovenskej strany nepôsobí tak majestátne. Trčí nad Veľkých Hincovým plesom a od svojich bratov – Prostredného a Východného Mengusovského štítu si odlišuje, akurát tak svojou výškou.

A verte, či neverte, tak vo Veľkom Hincovom plese žijú aj ryby!

Majestátna je jeho severná stena, cez ktorú vedie najdlhší tatranský pilier – Filar Menguszowiecki. Tento pilier meria 1100 m. Pri pohľade na Mengusovský štít Vám od poľského Morskieho Oka o jeho veľkosti nebudete pochybovať.

velke hincovo pleso ryby

Veľký Mengusovský štít

Najkrajším miestom celého výstupu na Veľký Mengusovský štít zo slovenskej strany je hraničný hrebeň. Keď vyleziete na hranu a zbadáte Morskie Oko. Nejakých 1000 m pod Vami sa trbliece najväčšie tatranské pleso. Poľský Mních, severná stena Rysov a celý pohľad na poľské Tatry je nádherný.

velky mengusovsky stit tura

Najzaujímavejším miesto je zase traverz v ležme, ktorý si vyskúšame pri zostupe. A aby ste verili, že je to naozaj traverz v ležme, pozrite si video z výstupu.

 

Upršaný začiatok mája neveštil nič dobré, ale už je to konečne za nami. Minulý týždeň začalo to pravé májové počasie. Slnko, takmer modrá obloha a sneh v tatranských dolinách. To je čas na jarný výstup na Gerlach.

 

Jarný výstup na Gerlach

Jar na Gerlachovskom štíte znamená, že v traverze Gerlachovského kotla a od Štrbiny pod Kotlovým je ešte veľa snehu. Istenie v takýchto traverzom je problematické, bezpečnejšie je ísť priamo hore a aj dole. Preto v tomto období robievame výstupy na Gerlach cez Batizovskú dolinu a Batizovský žľab.

Za Batizovským plesom sa objavujú prvé snehové polia. Chvíľa teórie – Ecksteinova technika a pokračujeme s mačkami na nohách a čakanom v ruke na Gerlach. Tohtoročná zima bola bohatá na množstvo snehu a tak to vyzerá aj v Batizovskej žľabe. Ešte minulý týždeň sa držal sneh od kramlí skoro až na vrchol.

Jarný výstup na Gerlach so Šimonom

simon jarny vystup na gerlach

Výstup na Gerlach v zimných podmienkach bol mojou premiérou plnou očakávaní. S Michalom sa to premenilo na nezabudnuteľný zážitok. Michal bol absolútne profesionálny a priateľský. Cítil som sa uvoľnene a výstup som si maximálne užíval. A čo som ocenil najviac, od Michala sa dá na kopci veľmi veľa naučiť. Za mňa Mountain Addiction aj nabudúce! :)

 

 

 

 

Horolezecká prilba je časť výstroja, bez ktorej sa pri horských dobrodužstvách nezaobíjdete. Čo očakávam od dobrej horolezeckej prilby? Je prilba Black Diamond Vapor vôbec dobrá prilba?