Lezecká oblasť Hrádok

Lezecká oblasť Hrádok je najlepšia oblasť na lezenie viacdĺžkových ciest na Slovensku.

Lokalika Hrádok sa nachádza v pohorí Vtáčnik v Bystričianskej doline. Východiskovým bodom je dedinka Kamenec pod Vtáčnikom.

Hrádok má výšku 662 m n.m.. Ide o bývalý kameňolom so 400-metrov širokou skalnou stenou . Na vrchol vedie aj turistický chodník s rebríkmi a reťazmi a pekným výhľadom na okolité listnaté lesy.

Hrádok – lezenie viacdĺžkových ciest

Hrádok je najvyššia andezitovú oblasť na Slovensku s výškou do 100 m. Niektoré cesty sú štvordĺžkové. S alpskými pomermi sa to nedá veľmi porovnávať, ale je to ideálne ihrisko na lezenie viacdĺžkových ciest na Slovensku.

Všetky metodické veci ako práca s lanom na štande, zakladanie a vyberanie vlastného istenia, doberanie a istenie zo štandu, zlaňovanie, to všetko Hrádok ponúka. A podľa môjho názoru tým najkrajším,  čo pri lezení na týchto južných skalách zažijete, je expozícia. Iba lezenie vo Vysokých Tatrách ju dokáže prekonať.

A kedže v Tatrách je ešte sneh a chladné počasie, tak jar je na lezenie viacdĺžkových ciest na Hrádku ako stvorená.

Ľubo Rybanský bol priekopníkom lezenia na Hrádku. Jeho príbeh, ale aj spomienky na vylezenie prvej cesty – Dračí kút, zachytil vynikajúci filmár Rasťo Hatiar vo filme Teória štastia podľa Rybanského. Tento film je voľne dostupný aj na tomto odkaze.

Keď ho pozriete, tak určite budete mať chuť liezť na Hrádku.