Jarná búrka v nemeckom mestečku Penzberg

krúpy

Obdobie od apríla do konca augusta je obdobím búrok. Búrky sa tvoria na čele studeného frontu, teda na rozhraní dvoch rôzne teplých hmôt alebo v miestnej vzduchovej hmote. Tým posledným hovoríme aj búrky z tepla.

Pre vznik búrky, ktorá vzniká z kopovitej oblačnosti, musia nastať v atmosfére vhodné podmienky. Kopovité oblaky vznikajú výhradne pri termickej konvekcii, ktorá je spôsobená nerovnomerným ohrievaním zemského povrchu.

Búrka so sebou prináša nepríjemnosti ako silný vietor, prietrž mračien, blesky a hromy, ochladenie či krúpy. Tieto nepríjemnosti sa znásobujú v horách. Hory sú vôbec dobrým terénom pre termickú konvekciu, ktorá je podporovaná jeho členitosťou a pestrosťou, naviac svahy, sklonené k dopadajúcemu slnečnému žiareniu prijímajú omnoho viac tepelnej energie, než vodorovný terén. Vznikne okolo hôr oblačnosť, ktorej základňa je pod úrovňou hrebeňa, vyžaruje zemský povrch svoje teplo do oblačnosti, v nej však ku vzniku instability postačuje nižší vetrikálny teplotný gradient, takže pre vznik búrky stačí omnoho menej energie, než dole v nížine.

Hory sú teda ideálnym terénom pre vznik búrky a búrka v horách je zas nebezpečným javom. Predísť búrky v horách sa dá dobrým naplánovaním túry. V čase od apríla do augusta by Vaša túru mala začínať na svitaní. V čase od 13.-23.6.2014 vychádza slnko o 4:50. Okolo obeda, keď sa najčastejšie vyskytujú búrky z tepla, by sme mali byť už na zostupe alebo v nižších polohách dolín.

Verím, že tieto rady Vám pomôžu k bezpečnému návratu z hôr.

 

Michal Gerčák

horský vodca IVBV-UIAGM-IFGMA

mountain addiction

 

Jarná búrka v Penzbergu

V pondelok, 21.4.2014 sa nemeckým mestečkom Penzberg prehnala búrka s krupobitím. Za krátky okamih napadlo až 20 cm ľadových krúp.

Ďalšie vyčínanie počasia v talianskej Civitavecchia, severne od Ríma. Toto malé tornádo bolo zdokumentované a pozorované z pobrežia.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *