jesenny mnich

Jesenný Mních

Koniec októbra znamená na slovenskej strane Vysokých Tatier aj koniec letnej vodcovskej sezóny. Podľa Správy TANAPu musíme mať prestávku až do 14.12., vtedy začína zimná sezóna.

Jesenný Mních

V poľských Tatrách takéto obmedzenia nie sú v platnosti a tak s príchodom novembra začína aj sezóna „poľských výstupov“ s horskými vodcami Mountain Addiction. Doliny, chodníky a vrcholy sa vyprázdnia a väčšinou príde už aj sneh. Takéto bývajú zvyčajne poľské Tatry a takýto býva aj jesenný Mních.

Mních nepatrí so svojou nadmorskou výškou 2068 m n.m. medzi tatranské velikány, napriek tomu je to majestátny vrchol v závere doliny Rybieho potoka nad Morským okom. Z najvyššieho bodu je nádherný výhľad práve na toto najväčšie tatranské ples, ale aj na vrchol Rysov, Vyšný Žabí štít, Czarny staw.

Klasická trasa vedie z Morského oka po turistickom chodníkom smerom do Szpiglasového sedla. Výstup do sedla za Mníchom je skoro 650 výškových metrov, ale relatívne ľahkým terénom. Z tohto miesta už začína lezenie. Najprv na Mníška a potom samotná vrcholová stena, ktorá má síce len 30, ale v III. stupni horolezeckej obtiažnosti.

Na vrchol vedie samozrejme viacero ciest, niektoré vhodné aj na drytooling. Táto je však najjednoduchšia.

Druhý Mních + Mníšek + Mních

Náročnejšia, zaujímavejšia a dlhšia túra je kombinácia týchto dvoch vrcholov. Na Druhý Mních vedie pekný skalný hrebeň v III. stupni horolezeckej obtiažnosti z Piargovej štrbiny. Z vrcholu sa zlaňuje vyše 60 m do štrbiny pod Druhým Mníchom. Krátky zostup suťovým poľom a výstup na Mnícha. Takto vyzerá výstup na všetky mníšske vrcholy – Mních, Mníšek, Druhý Mních.