Jesenný Mních
Koniec októbra znamená na slovenskej strane Vysokých Tatier aj koniec letnej vodcovskej sezóny. Podľa Správy TANAPu musíme mať prestávku až do 14.12., vtedy začína zimná sezóna.
Jesenný Mních
V poľských Tatrách takéto obmedzenia nie sú v platnosti a tak s príchodom novembra začína aj sezóna „poľských výstupov“ s horskými vodcami Mountain Addiction. Doliny, chodníky a vrcholy sa vyprázdnia a väčšinou príde už aj sneh. Takéto bývajú zvyčajne poľské Tatry a takýto býva aj jesenný Mních.
Mních nepatrí so svojou nadmorskou výškou 2068 m n.m. medzi tatranské velikány, napriek tomu je to majestátny vrchol v závere doliny Rybieho potoka nad Morským okom. Z najvyššieho bodu je nádherný výhľad práve na toto najväčšie tatranské ples, ale aj na vrchol Rysov, Vyšný Žabí štít, Czarny staw.
Klasická trasa vedie z Morského oka po turistickom chodníkom smerom do Szpiglasového sedla. Výstup do sedla za Mníchom je skoro 650 výškových metrov, ale relatívne ľahkým terénom. Z tohto miesta už začína lezenie. Najprv na Mníška a potom samotná vrcholová stena, ktorá má síce len 30, ale v III. stupni horolezeckej obtiažnosti.
Na vrchol vedie samozrejme viacero ciest, niektoré vhodné aj na drytooling. Táto je však najjednoduchšia.
Druhý Mních + Mníšek + Mních
Náročnejšia, zaujímavejšia a dlhšia túra je kombinácia týchto dvoch vrcholov. Na Druhý Mních vedie pekný skalný hrebeň v III. stupni horolezeckej obtiažnosti z Piargovej štrbiny. Z vrcholu sa zlaňuje vyše 60 m do štrbiny pod Druhým Mníchom. Krátky zostup suťovým poľom a výstup na Mnícha. Takto vyzerá výstup na všetky mníšske vrcholy – Mních, Mníšek, Druhý Mních.