Lavínové kurzy

Uplynul ďalší víkend a ďalší kurz Mountain Addiction. Tentokrát zo série lavínové kurzy. Možno si budete myslieť, načo lavínové kurzy, keď v Tatrách nie je sneh? Nie je ho až tak veľa, ale lavíny napriek tomu padajú.

Lavínové kurzy a teória

jetforce pieps lavinove kurzyAko obvykle, začíneme v piatok prednáškou. Tej teórie je kvantum. Zloženie snehu, druhy a premeny snehu, druhy lavín, faktory ovplyvňujúce lavínovú situáciu, lavínový výstroj, kamarátska pomoc, postup v prípade zasypania…To všetko patrí do náuky o lavínach. Samozrejme, že aktívnych účastníkov odmeňujeme. A rawbitka im chutí.

Na záver prednášky nesmie chýbať odstrel lavínového batohu. Marek si mohol naostro vyskúšať odstrel lavínového batohu Tour rider 24 od Pieps s technológiou Jetforce.

Lavínové kurzy a vyhľadávanie

Modrá obloha a slnko, ktoré nás doprevádzalo celú sobotu v Skalnatej doline bolo úchvatné. Obklopený Lomnickým a Kežmarským štítom sme skúšali, aké je to vyhľadávať zasypaného kamaráta. Najskôr trojanténovým prístrojom, ale aj jednoanténovým. Všetci potvrdili, že sa oplatí investovať. Po krátkej ukážke, nebolo problémom ani viacnásobné zasypanie, teda ak máme pod lavínou dvoch kamarátov. Samozrejme lavínové kurzy sú aj o sondáži a vykopávaní. Vykopávanie je totižto, tá časť, ktorá Vám zaberie najviac času.

Pri večernej prednáške, kde preberáme zásady pohybu v lavínovom teréne, posúdenie lavínového nebezpečenstva, ale aj testy stability snehovej pokrývky, spomíname, aký to bol nádherný deň. V nedeľu nás už čaká úplne iné počasie. Aspoň podľa SHMÚ.

V noci začalo snežiť, fúkať a počasie sa zmenilo. Na Štrbskom plese pribudlo do 5 cm snehu a tak sme mohli na pásoch vyraziť už od zjazdovky.  Kontrola lavínových prístrojov nesmie samozrejme chýbať.

Cez noc pomerne silno fúkalo a východné svahy sa zdajú byť nafúkané. V doline sa nachádza miestami 15 – 20 cm nového snehu, ktorý mohol byť vplyvom vetra nerovnomerne rozložený na záveterných svahoch. Ktoré svahy sú teda potencionálne nebezpečné? Tak to sú otázky, ktoré si kladieme na lavínových kurzoch.

Pri vodopáde Skok už vidíme aj spontánne malé lavíny, ktoré nezasiahli turistický chodník. Začíname s vyhľadávaním na čas, vyhráva Lenka a Silvestr. A pokračujeme testami stability – kompresný test a aj zosuvný blok.

Lavínové kurzy pre rok 2016 skončili, všetko a všetkých sme našli, testy sa vydarili a tak ešte krátky zjazd v Soliskovom žľabe.

Nezabudnite, že najdôležitejšia pri lavínach je kamarátka pomoc.

lucka silvester nazor

Absolvovali sme s Michalom lavinovy kurz ADVANCED. nadobudli sme skusenosti, s ktorymi sa v terene urcite nestratime a urcite budeme vediet zhodnotit aj nebezpecentsvo, ktore moze cihat v kazdom zlabe alebo pri kazdom zjazde. Naucili sme sa tiez ako vyhladat kamarata s vyhladavacom a co najrychlejsie mu pomoct. Urcite odporucame absolvovt kurz kazdemu zacinajucemu ale aj skusenejsiemu skialpinistovi, ktory sa pohybuje v lavinovom terene. Michal vie vsetko krasne a polopastiky vysvetlit, ma ludsky pristup, je to clovek, ktory ma dlhorocne skusenosti a kazdy vylet sprijemnuje pribehmi, na ktorych sa zasmejete ale aj vezmete ponaucenie. Velmi dakujeme za tento zazitok, ktory prezentujeme dalej  a ak budeme v buducnosti vyhaldavat pomoc horskeho vodcu, urcite sa obratime na Michala.

Kadlečik nazor

Lavinovy kurz nebol mojou prvou akciou absolvovanou v Michalovej spolocnosti. Ocakavania boli velke a do bodky naplnene.
Kurz je velmi kvalitne pripraveny ako po teoretickej, tak praktickej casti. Pocas kurzu sa absolvent nenauci len ako konat v pripade padu laviny. Je mu jasne preco laviny padaju, na co si dat pozor, ako sa orientovat v terene a „citat“ ho. Ako naplanovat turu, co je potrebne pred turou vediet, ako si priamo v terene urobit test … no a v pripade ze bude treba ako co najlepsie a najefektivnejsie pomoct kamaratovi.
Toto vsetko je umocnene velmi ludskym pristupom, obrovskou profesionalitou a skusenostami.

Este raz diky za super vikend Michal … vidime sa ;-)

Lavínové kurzy Mountain Addiction a partneri