lavinovy kurz 2020

Lavínový kurz 2020

Zimné kurzy Mountain Addiction každoročne začínajú po Novom roku kurzom lezenia ľadopádov BASIC. Začiatok zimy bol však veľmi rozpačitý a ľadopády, vhodné na kurz sa vôbec nevytvorili. Zvyčajne pokračujeme freeride kempom Discover freeride, ale aj ten sme museli kvôli nedostatku snehu zrušiť. Zvolili sme náhradný termín koncom februára a ten sa vydaril.

Lavínový kurz 2020

Koncom januára sa však snehové podmienky začali zlepšovať, hlavne vo vyšších polohách. Prvý kurz, ktorý sme teda zorganizovali, bol lavínový kurz 2020.

Za Mountain Addiction sa celého kurzu zúčastnil horský vodca Jožko Janiga. Kurz prebiehal vo Veľkej Studenej a Mengusovskej doline. Zmiešaná skialpinisticko-snowboardová partia bola skvelá. Počasie, podmienky a aj zjazdy sa vydarili.

Trojdňové lavínové kurzy Mountain Addiction sú o teórii, ale samozrejme aj o praxi. Snažíme sa poskytnúť informácie o tom ako čítať lavínovú správu, pripraviť sa podľa toho na túru, zvoliť si správny cieľ a priamo v teréne posúdiť aktuálne lavínové riziko. Vedieť ako sa správať v lavínovom teréne a v neposlednom rade, ako poskytnúť kamarátsku pomoc.

Lavíny sú v zimnom období reálnym rizikom. Prvoradé je uvedomiť si to.

Lavíny počas zimy 2020

Koncom februára sme so Zuzkou boli svedkom lavínovej nehody v Nízkych Tatrách. Keďže deň predtým výrazne snežilo, tak samozrejme Chopok bol našou voľbou. Podmienky neboli však také výborné. Pribudol čerstvý sneh, ale ešte stále fúkal silný vietor, ktorý presúval značné množstvá snehu. K tomu znížená viditeľnosť. Jazdili sme teda len v Májovej mulde, ale okolo obeda sa viditeľnosť trochu zlepšila.

Rozhodli sme sa vyskúšať aj Školský žľab. Keď sme však zlyžovali do Lukového kotla a traverzovali popod Vyhliadku zažili sme zaujímavú situáciu.

Pod jedným zo žľabov z Vyhliadky bola vypadnutá lavína a na násose stojí Poliak. V ruke má jednu lyžu. Tak som sa opýtal či je v poriadku. A on, že áno, akurát má len jednu lyžu. Po chvíli sme zistili, že pri vjazde do žľabu odtrhol lavíny a preletel celý žľabom. Stratil pri tom lyžu.

Neskôr zhora zlyžovali ďalší kamaráti. Chvíľu sme lyžu hľadali spoločne, ale nepodarilo sa ju nájsť.

Poliak mal obrovské šťastie, keďže v tom žľabe je množstvo kríkov a konárov, ktoré ho mohli zachytiť…

Lavínový kurz 2020 a lavína v Nízkych Tatrách