Lavíny

Lavíny Lomnické sedlo

Pohyb vo vysokohorskom prostredí v zimnom období je veľmi závislý od aktuálnych podmienok. Do úvahy je potrebné brať nielen množstvo snehu, počasie (teplotu, vietor, viditeľnosť, zrážky), ale aj lavíny, teda aktuálnu lavínovú situáciu.

Lavíny a aktuálna situácia

Informácie o aktuálnej lavínovej situácii uverejňuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby a túto správu denne preberajú rôzne média a portáli. Informácie o aktuálnej lavínovej situácií nájdete na webstránke laviny.sk.

Stupnica lavínového nebezpečenstva

velke-velmi-velke-lavinove-nebezpecenstvo5. Veľmi veľké lavínové nebezpečenstvo

 • Snehová pokrývka je všeobecne slabo spevnená a rozsiahlo nestabilná.
 • Očakávajú sa mnohé veľké a často aj veľmi veľké spontánne lavíny, aj v mierne strmom teréne (do 30 stupňov).
 • Absolútny zákaz pohybu.

velke-velmi-velke-lavinove-nebezpecenstvo4. Veľké lavínové nebezpečenstvo

 • Snehová pokrývka je na väčšine strmých svahov (svahy strmšie ako 30 stupňov) slabo spevnená.
 • Uvoľnenie lavíny je možné už pri malom dodatočnom zaťažení (osamelý lyžiar/snowboardista, ľahko točiaci, bez pádu, osoba na snežniciach, skupina s rozostupmi nad 10 metrov), predovšetkým na uvedených strmých svahoch (svahy so strmosťou nad 30 stupňov). Je možné očakávať mnohé stredné, viacnásobne aj veľké spontánne lavíny.
 • Neodporúča sa pohyb v lavínovom teréne.

 

zvysene-lavinove-nebezpecenstvo3. Zvýšené lavínové nebezpečenstvo

 • Snehová pokrývka je na viacerých strmých svahoch (svahy strmšie ako 30 stupňov) len mierne alebo slabo spevnená.
 • Uvoľnenie lavíny je možné už pri malom dodatočnom zaťažení (osamelý lyžiar/snowboardista, ľahko  točiaci, bez pádu, osoba na snežniciach, skupina s rozostupmi nad 10 metrov). Ojedinele  je možné očakávať stredné, zriedkavo aj veľké spontánne lavíny.
 • Pohyb vo vysokohorskom teréne sa odporúča len znalcom lavínovej problematiky, ktorý vedia posúdiť lokálne lavínové nebezpečenstvo.

 

mierne-lavinove-nebezpecenstvo 2. Mierne lavínové nebezpečenstvo

 • Snehová pokrývka je na niektorých strmých svahoch (svahy strmšie ako 30 stupňov) len mierne spevnená, inak je všeobecne dobre spevnená.
 • Uvoľnenie lavín je možné predovšetkým pri veľkom dodatočnom zaťažení (dvaja alebo dviacerí lyžiari/snowboardisti bez rozostupov, ratrak, odstrel lavíny, chodec/alpinista). Veľké spontánne lavíny sa neočakávajú.
 • Priaznivé podmienky pre pohyb s prihliadnutím na extrémne strmé a strmé svahy.

 

male-lavinove-nebezpecenstvo 1. Malé lavínové nebezpečenstvo

 • Snehová pokrývka je všeobecne dobre spevnená a stabilná.
 • Uvoľnenie lavíny je možné len pri veľkom dodatočnom zaťažení (dvaja alebo dviacerí lyžiari/snowboardisti bez rozostupov, ratrak, odstrel lavíny, chodec/alpinista) na ojedinelých miestach v extrémne strmom teréne (obzvlásť nepriaznivé svahy vzhľadom na strmosť – viac ako 40 stupňov, profil terénu, blízkosť hrebeňa a drsnosť podkladu). Spontánne sú možné len splazy a malé lavíny.
 • Všeobecne bezpečné podmienky pre pohyb vo vysokohorskom teréne

Samovoľný odtrh lavíny

laviny-maly-zavrat

V noci z pondelka (5.1) na utorok sa z Malého Závratu (Veľká Studená dolina, Vysoké Tatry) samovoľne uvoľnila dosková lavína. O tom, že lavíny padajú aj samovoľne sa môžete presvediť v článku na blogu Strediska lavínovej prevencie HZS.

 

Lavíny – seriál 2015

Tento článok je prvý zo série článkov o lavínovej problematike, ktoré budem postupne uverejňovať v rubrike lavíny. Verím, že aj tieto teoretické vedomosti Vás dostatočne oboznámia s problematikou lavín.

 

Zdroj:

www.avalanches.org

Laviny.sk

31 komentárov

Spätné odkazy a spätné upozornenia

 1. […] článok zo seriálu Lavíny 2015 je o praktických tipoch ako rozpoznať kritickú rýchlosť vetra. Rozpoznanie tejto hranice je […]

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *