Legendy na vynáškach #70

Naše potulky tatranskými chodníčkami, to nie sú len lezecké či náročné turistické zážitky. Sú dni, kedy počasie nepraje, a tak sa otvára príležitosť navštíviť aj také miesta, okolo ktorých väčšinou iba prechádzame. Dnes vám prinášame tip na príjemnú prechádzku k Zamkovského chate (1475 m.n.m.) v prípade, že nemáte čas plánovať dlhšie túry, alebo si jednoducho chcete oddýchnuť. 

My sme si náš výstup obohatili o možnosť vynášky v prítomnosti tatranskej legendy Jána Vernarčíka. Ten nám po ceste porozprával o jeho úsmevných zážitkoch z nosenia ale aj zo života, a odhalil nám aj svoj horský príbeh o tom, ako stretol svoju manželku. Nuž, nie nadarmo sa hovorí, že láska hory prenáša, alebo hory lásku? 

Prechádzka k Zamkovského chate je vhodná aj pre rodiny s deťmi, avšak vaše ratolesti je potrebné na ňu pripraviť. Trasa sa oficiálne začína na Hrebienku, kde máme hneď niekoľko prístupových trás. Dostať sa sem môžete zo Starého Smokovca buď turistickým chodníkom po zelenej značke, ďalším variantom je  asfaltová cesta alebo lanovka. Trasa zo Starého Smokovca na Hrebienok má približne 2,3 km s prevýšením približne 240 metrov. 

Z rázcestia na Hrebienku sa po červenej značke vyberáme smerom do studených dolín k Rázcestiu nad Rainerovou chatou, odkiaľ sa môžete vybrať dvomi cestami, a to buď pokračovať ďalej po červenej značke smerom do Malej studenej doliny alebo si cestu obohatiť o zachádzku ku Rainerovej útulni. V prípade, že si zvolíte trasu okolo útulne, určite odporúčame nevynechať malebné vodopády Studeného potoka.

Pokračujúc po červenej značke sa dostávame do ústia Malej Studenej doliny, kde sa napojíme na tatranskú magistrálu a príjemným kamenistým chodníkom budeme postupne stúpať až k Zamkovského chate (1475 m.n.m.). Trasa z Hrebienka k Zamkovského chate trvá asi 1 hodinu, je vzdialená približne 3 km s prevýšením 2OO metrov.

V prípade, že sme vás inšpirovali a radi by ste si vašu prechádzku okorenili aj vy o vynášku, je nutné vedieť, že vynášku si je potrebné vopred dohodnúť. Ak sa však nechcete poriadne zapotiť a chcete si radšej vychutnať krásu tatranskej prírody bez nákladu, tak neváhajte a plánujte. Trasu si totiž môžete ďalej natiahnuť až k Téryho chate (2015 m.n.m.) alebo na Skalnaté pleso (1754 m.n.m.) a na Skalnatú chatu, kde sa naskytajú viaceré možnosti turistických či lezeckých trás, na ktorých vás budú radi sprevádzať naši horskí vodcovia.

Tatry ponúkajú mnohé možnosti v takmer každom počasí, preto nepodceňujte predpoveď a svoju túru plánujte zodpovedne. Predsa len platí, že zlé počasie neexistuje, ale zle oblečený turista áno :-) 

Legendy na vynáškach