Lezenie v Arcu Kalvaria

Prvýkrát sme vyskúšali lezenie v Arcu, v talianskom mestečku pri jazere Garda, pred vyše 10 rokmi. V tom čase som pracoval počas letnej sezóny v Taliansku a jediným voľným dňom v týždni bola nedeľa. Každá nedeľa sa niesla v znamení výletov. Častým cieľom bolo aj Arco, legendárne lezecké miesto.

Lezenie v Arcu

Jedno nedeľné poobedie sme naliezli do južnej steny Colodri. Chceli sme vyliezť 7-dĺžkovú cestu Renatta Rossi. Prvá a druhá dĺžka nebola náročná. Doteraz si však pamätám tú tretiu. Slnko pečie, všetky chyty aj stupy vyšmýkané, ruky sa potia… .V tom období sme väčšinou liezli v Tatrách a v  Lome v Tatranskej Kotline. Ako praví horolezci sme magnézium veľmi nepoužívali.

Magnézium alebo športová krieda je biela pevná látka, ktorá absorbuje pot. V prírode sa nachádza ako nerast – magnezit MgCO3.

Nakoniec cestu nedoliezli, ale zlanili a smerovali rovno do prvého obchodu s horolezeckým materiálom. Tam som si kúpil moje prvé vrecko na magnézium.

Lezenie v Arcu druhýkrát…

Ubehlo necelých 11 rokov a so Zuzkou sa opäť vraciame do Arca. Cestou z Trenta a celým údolím Valle del Sarca ma chytala nostalgia. 11 rokov je dlhá doba a všeličo sa udialo. Niektoré sny sa splnili, iné čakajú… Návrat do Arca po toľkých rokoch mal pre mňa aj ďalšiu symboliku. Staré vrecko už dosluhuje a tak nastal čas výmeny.

Lezenie v Arcu – Massone

Bývali sme kúsok od Arca, v dedinke Massone. V skalkárskej oblasti Massone alebo Falesia Policromuro bola prelezená prvá talianska cesta obtiažnosti 9a (XI. stupeň horolezeckej obtiažnosti) s názvom Underground. Tých, ktorí si mysleli, že sme Underground preliezli, musím upokojiť. Nepodarilo sa :)

Po dlhej zime, plnej snehu a chladu, sme sa vyhrievali na slnku a liezli oveľa ľahšie cesty. Ale pocit, keď sa po 6 mesiacoch chytíte teplej, slnkom vyhriatej skaly, je úžasný. Trochu som závidel jaštericiach, ktorých bolo vôkol neúrekom. Na tejto skale sa už vyhrievajú nejakú chvíľu.

Lezenie v Arcu – Calvaria, Nago

Ďalšími oblasťami, ktoré sme navštívili boli Laghel a Nago. Laghel je dedinka, ktorá sa nachádza kúsok nad Arcom. Cesta vedie cez kľukaté cesty okolo hradu, ktorý je na každej fotke z Arca. Kalvária je skalná stena, ktorá sa nachádza v olivovom háji. Vyleziete cestu a máte nádherný výhľad na slnko zaliaty Castello di Arco.

Lezenie v Arcu Kalvaria

Nago je zase obľúbenou skalkárskou oblasťou a nachádza sa asi 10 km od Arca. Takmer každá oblasť má čosi spoločné a tým je blúdenie medzi sadmi. Raz je to vinič, jablká alebo olivy. Aj Nago sme chvíľu hľadali, ale naozaj len chvíľu.

 

Arco má ešte jednu veľkú výhodu. Takmer vždy je tam pekne, slnečno a hlavne teplo. Je to ideálne miesto na kurz lezenia alebo lezenie viacdĺžkových ciest. Pevne verím, že to nebude trvať ďalších 10 rokov, kým sa tam vrátime.

 

 

 

 

12 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *