Jordánka na Lomnický štít

Jordánka je jednou z výstupových ciest na Lomnický štít. Vedie po stopách Karola Jordána, ktorý vystúpil na vrchol s horským vodcom Jánom Franzom st. 6. júla 1900.

 • História

  Ako prvý vystúpil na vrchol Lomnického štítu anglický cestovateľ Robert Towson v roku 1793 v sprievode dvoch horských vodcov cestou z Malej Studenej doliny. V roku 1813 vystúpil na vrchol švédsky botanik Goran Wahlenberg v sprievode kežmarského vodcu Dávida Fábryho, ktorý poznal cestu zo Skalnatej doliny cez Lomnického sedlo.

  Je takmer isté, že pred Robertom Towsonom stáli na končiari kežmarskí obuvníci Fábryovci, ktorý znášali rudu z Medených lávok cez Nemecký rebrík Malého Kežmarského štítu do prístrešku pri Zelenom plese. Jakub Fábry st., ktorý na Medených lávkach pracoval v rokoch 1760 – 1790 sám rozchyroval, že stál na vrchole Deda.

  Prvý zimný výstup uskutočnil v roku 1891 Teodor Wundt a vodca Jakub Horvay.

  6. júla 1900 vystúpil na vrchol Karol Jordán s horským vodcom Jánom Franzom st. a to trasou z Malej Studenej doliny, ktorú nazývame Jordánka alebo Jordánova cesta.

 • Začiatok túry

  Stretneme sa v Starom Smokovci a začiatok túry je na Hrebienku. Ďalšou možnosťou je nocľah na Téryho chate, čím si výrazne skrátite ranný výstup a s horským vodcom sa stretneme ráno pred výstupom.

 • Výstup

  Z Hrebienka 1280 m n. m. vyrazíme na svitaní a kráčajúc Tatranskou magistrálou budeme sledovať ako sa prebúdza Slnko. Okolo Obrovského vodopádu a Zamkovského chaty pokračujeme cez Malú Studenú dolinu. Jedným z najkrajších pohľadov je severná stena Prostredného hrotu, ktorú ráno začína osvetlovať vychádzajúce Slnko. Je to najozaj nádherný pohľad. Po 2 hodinách dorazíme na Téryho chatu.

  Krátka prestávka s chatárskym čajom a pokračujeme do Jordánky. Po asi 30 minútach sa naviažeme na lano a začínajú prvé náročnejšie úseky. Jedno miesto dýcha históriou. Je to pri starej kramli, ktorá tam je už veľmi dlho. Po asi 2 hodinách stojíme v Jordánovej štrbiny a pokračujeme traverzom Poslednej veže do Sedielka pod Lomnickým. Z tohto miesta je už trasa zabezpečené reťazmi na vrchol Lomnického štítu.

 • Zostup

  Po prestávke a doplnení energie začíname so zostupom z vrcholu Lomnického štítu, ktorý vedie najskôr pod JZ hrane a potom cez žľab, kde sa nachádzajú reťaze. Neskôr odbočíme z tejto trasy a zostúpime na opäť na JZ hranu cez tzv. Mojžišov prameň.

  Zostup nám bude trvať cca. 1 hodinu.

  Z Lomnického sedla sa zvezieme lanovkou na Skalnaté pleso a do Tatranskej Lomnice.

 • Náročnosť

  Jordánka na Lomnický štít je v horolezeckej obtiažnosti II + s prevýšením cca. 1400 m.

 • Kondícia

  Jordánka je náročná túra s horským vodcom s prevýšením okolo 1400 metrov a preto je vhodné sa na túto túru dobre pripraviť.

 • Výstroj

  Čo všetko si máte zbaliť do batohu? Aké sú vhodné topánky na túru s horským vodcom?

 • Vhodné obdobie

  Vhodné obdobie na výstup Jordánkou na Lomnický štít je zvyčajne od polovice júna do konca babieho leta (zvyčajne koniec októbra).

 • Počet osôb

  Horský vodca smie Jordánkou viesť v letných podmienkach max. 2 osoby.