Klasická trasa na Lomnický štít

Klasická trasa na Lomnický štít začína v Tatranskej Lomnici, resp. v Lomnickom sedle, kam sa vyvezieme lanovkou. Zostup vedie naspäť do Lomnického sedla

Klasická trasa na výstup na Lomnický štít je najľahšia výstupová trasa, ideálna ako prvá túra s horským vodcom alebo ak plánujete zobrať na túru s horským vodcom Vaše dieťa.

 • História

  Ako prvý vystúpil na vrchol Lomnického štítu anglický cestovateľ Robert Towson v roku 1793 v sprievode dvoch horských vodcov cestou z Malej Studenej doliny. V roku 1813 vystúpil na vrchol švédsky botanik Goran Wahlenberg v sprievode kežmarského vodcu Dávida Fábryho, ktorý poznal cestu zo Skalnatej doliny cez Lomnického sedlo.

  Je takmer isté, že pred Robertom Towsonom stáli na končiari kežmarskí obuvníci Fábryovci, ktorý znášali rudu z Medených lávok cez Nemecký rebrík Malého Kežmarského štítu do prístrešku pri Zelenom plese. Jakub Fábry st., ktorý na Medených lávkach pracoval v rokoch 1760 – 1790 sám rozchyroval, že stál na vrchole Deda.

  Prvý zimný výstup uskutočnil v roku 1891 Teodor Wundt a vodca Jakub Horvay.

  6. júla 1900 vystúpil na vrchol Karol Jordán s horským vodcom Jánom Franzom st. a to trasou z Malej Studenej doliny, ktorú nazývame Jordánka alebo Jordánova cesta.

 • Začiatok túry

  Stretneme sa v Tatranskej Lomnici pri stanici kabínkovej lanovky, ktorá vedie na Skalnaté pleso a do Lomnického sedla. V Lomnickom sedla začína samotný výstup.

 • Výstup

  Z Lomnického sedla 2190 m n. m. budeme kráčať najskôr JZ hranou s výhľadom na Prostredný hrot a Malú Studenú dolinu. Po asi 15 minút dorazíme na miesto, kde sa naviažeme na lano. Tu začíname výstup Emericiho cestou, starou výstupovou cestou cez žľab „Pod podperou“ na Lomnický štít 2634 m n. m..

 • Zostup

  Po prestávke a doplnení energie začíname so zostupom z vrcholu Lomnického štítu, ktorý vedie najskôr pod JZ hrane a potom cez žľab, kde sa nachádzajú reťaze. Neskôr odbočíme z tejto trasy a zostúpime na opäť na JZ hranu cez tzv. Mojžišov prameň.

  Zostup nám bude trvať cca. 1 – 1,5 hodiny.

  Z Lomnického sedla sa zvezieme lanovkou na Skalnaté pleso a do Tatranskej Lomnice.

 • Náročnosť

  Klasická trasa na Lomnický štít je v horolezeckej obtiažnosti do II. stupňa s prevýšením cca. 460 m.

 • Kondícia

  Táto túra je vhodná ako prvá túra s horským vodcom, ak neviete posúdiť, či máte vhodnú kondíciu alebo keď plánujete zobrať na túru s vodcom aj deti.

 • Výstroj

  Čo všetko si máte zbaliť do batohu? Aké sú vhodné topánky na túru s horským vodcom?

 • Vhodné obdobie

  Vhodné obdobie na výstup klasickou trasou na Lomnický štít je zvyčajne od polovice do konca babieho leta (zvyčajne koniec októbra), ale zároveň je táto túra vhodná aj na zimné obdobie.

 • Počet osôb

  Horský vodca smie touto klasickou trasou viesť v letných podmienkach max. 3 osoby.