Medené lávky Lomnický štít

Medené lávky –  Lomnický štít je trasa, ktorou už v 18. st. rodina kežmarských obuvníkov Fábryovcov znášala rudu do prístrešku pri Zelenom plese.

 • História

  Ako prvý vystúpil na vrchol Lomnického štítu anglický cestovateľ Robert Towson v roku 1793 v sprievode dvoch horských vodcov cestou z Malej Studenej doliny. V roku 1813 vystúpil na vrchol švédsky botanik Goran Wahlenberg v sprievode kežmarského vodcu Dávida Fábryho, ktorý poznal cestu zo Skalnatej doliny cez Lomnického sedlo.

  Je takmer isté, že pred Robertom Towsonom stáli na končiari kežmarskí obuvníci Fábryovci, ktorý znášali rudu z Medených lávok cez Nemecký rebrík Malého Kežmarského štítu do prístrešku pri Zelenom plese. Jakub Fábry st., ktorý na Medených lávkach pracoval v rokoch 1760 – 1790 sám rozchyroval, že stál na vrchole Deda.

  Prvý zimný výstup uskutočnil v roku 1891 Teodor Wundt a vodca Jakub Horvay.

  6. júla 1900 vystúpil na vrchol Karol Jordán s horským vodcom Jánom Franzom st. a to trasou z Malej Studenej doliny, ktorú nazývame Jordánka alebo Jordánova cesta.

 • Začiatok túry

  Začiatok túry Medené lávky je na Bielej vode, ktorá sa nachádza medzi Tatranskými Matliarmi a Kežmarskými žľabmi. Ďalšou možnosťou je nocľah na Chate pri Zelenom plese.

 • Výstup

  Z Chaty pri Zelenom plese pokračujeme Tatranskou magistrálou smerom na Veľkú Svišťovku. Po chvíli opustíme turistický chodník a pokračujeme strmým svahom pod žľab, ktorým sa dostaneme na samotný Nemecký rebrík. Nemecký rebrík je vlastna rampa, ktorá pretína najvyššiu stenu Vysokých Tatier – 850 m severnú stenu Malého Kežmarského štítu. Na konci Nemeckého rebríka sa nachádza Ušaté sedlo, ktoré sa zase nachádza 700 m SV pilieri Malého Kežmarského štítu.

  Z tohto miesta mierne zostúpime a pokračujeme už Medenými lávkami na vrchol Lomnického štítu.

 • Zostup

  Po prestávke a doplnení energie začíname so zostupom z vrcholu Lomnického štítu, ktorý vedie najskôr pod JZ hrane a potom cez žľab, kde sa nachádzajú reťaze. Neskôr odbočíme z tejto trasy a zostúpime na opäť na JZ hranu cez tzv. Mojžišov prameň.

  Zostup nám bude trvať cca. 1 – 1,5 hodiny.

  Z Lomnického sedla sa zvezieme lanovkou na Skalnaté pleso a do Tatranskej Lomnice.

 • Náročnosť

  Medené lávky na Lomnický štít je trasa v horolezeckej obtiažnosti do II. stupňa s prevýšením cca. 1650 m z Bielej vody.

 • Kondícia

  Medené lávky je náročná túra s veľkým prevýšením (1650 m z Bielej vody), ktorá si vyžaduje dobrú kondičnú prípravu.

 • Výstroj

  Čo všetko si máte zbaliť do batohu? Aké sú vhodné topánky na túru s horským vodcom?

 • Vhodné obdobie

  Vhodné obdobie na Medené lávky je zvyčajne od polovice do konca babieho leta (zvyčajne koniec októbra), ale táto túra je zároveň vhodná na jarné obdobie (výstup z mačkách a s čakanom).

 • Počet osôb

  Horský vodca smie touto trasou viesť v letných podmienkach max. 2 osoby.