Traverz Pyšných štítov + Lomnický štít

Traverz Pyšných štítov + Lomnický štít to je túra, počas v ktorej za 1 deň vystúpime na tri vrcholy.  Pyšný a Lomnický štít prevyšujú 2 600 m n. m. a Malý Pyšný štít výšku 2 500 m n.m..

 • História

  Ako prvý vystúpil na vrchol Lomnického štítu anglický cestovateľ Robert Towson v roku 1793 v sprievode dvoch horských vodcov cestou z Malej Studenej doliny. V roku 1813 vystúpil na vrchol švédsky botanik Goran Wahlenberg v sprievode kežmarského vodcu Dávida Fábryho, ktorý poznal cestu zo Skalnatej doliny cez Lomnického sedlo.

  Je takmer isté, že pred Robertom Towsonom stáli na končiari kežmarskí obuvníci Fábryovci, ktorý znášali rudu z Medených lávok cez Nemecký rebrík Malého Kežmarského štítu do prístrešku pri Zelenom plese. Jakub Fábry st., ktorý na Medených lávkach pracoval v rokoch 1760 – 1790 sám rozchyroval, že stál na vrchole Deda.

  Prvý zimný výstup uskutočnil v roku 1891 Teodor Wundt a vodca Jakub Horvay.

  6. júla 1900 vystúpil na vrchol Karol Jordán s horským vodcom Jánom Franzom st. a to trasou z Malej Studenej doliny, ktorú nazývame Jordánka alebo Jordánova cesta.

 • Začiatok túry

  Stretneme sa v Starom Smokovci a začiatok túry je na Hrebienku. Ďalšou možnosťou je nocľah na Téryho chate, čím si výrazne skrátite ranný výstup a s horským vodcom sa stretneme ráno pred výstupom.

 • Výstup

  Traverz Pyšných štítov + Lomnický štít, to sú tri majestátne vrcholy a exponovaná tatranská hrebeňovka.

  Z Hrebienka 1280 m n. m. vyrazíme na svitaní a kráčajúc Tatranskou magistrálou budeme sledovať ako sa prebúdza Slnko. Okolo Obrovského vodopádu a Zamkovského chaty pokračujeme cez Malú Studenú dolinu. Jedným z najkrajších pohľadov je severná stena Prostredného hrotu, ktorú ráno začína osvetlovať vychádzajúce Slnko. Je to najozaj nádherný pohľad.

  Po 2 hodinách dorazíme na Téryho chatu. Krátka prestávka s chatárskym čajom a pokračujeme „Mačacieho kotla“ a jeho pravou stranou pod Lastovičiu štrbinu. Lezeckým terénom v II. stupni horolezeckej obtiažnosti lezieme na hrebeň do Malej Lastovičej štrbiny. Typickým tatranským hrebeňom vystúpime na vrchol Malého Pyšného a Pyšného štítu.

  Z Pyšného štítu pokračuje hrebeňom a nasleduje zlaňák. Po chvílu dosiahneme Bachledovu štrbinu a v Jordánovej štrbine sa už napojíme na Jordánovu cestu na Lomnický štít.

 • Zostup

  Po prestávke a doplnení energie začíname so zostupom z vrcholu Lomnického štítu, ktorý vedie najskôr pod JZ hrane a potom cez žľab, kde sa nachádzajú reťaze. Neskôr odbočíme z tejto trasy a zostúpime na opäť na JZ hranu cez tzv. Mojžišov prameň.

  Zostup do Lomnického sedla nám bude trvať cca. 1 hodinu. Z Lomnického sedla sa zvezieme lanovkou na Skalnaté pleso a do Tatranskej Lomnice.

 • Náročnosť

  Traverz Pyšných štítov + Lomnický štít je náročná tatranská hrebeňovú túra s prevýšením cca. 1500 m a v teréne obtiažnosti II+.

 • Kondícia

  Aká by mala byť Vaša kondícia pre traverz Pyšných štítov + Lomnický štít a ako sa pripraviť?

 • Výstroj

  Čo všetko si máte zbaliť do batohu? Aké sú vhodné topánky na túru s horským vodcom?

 • Vhodné obdobie

  Vhodné obdobie na traverz Pyšných štítov + Lomnický štít je zvyčajne od polovice júna do konca babieho leta (zvyčajne koniec októbra).

 • Počet osôb

  Horský vodca smie viesť traverzom Pyšných štítov + Lomnický štít v letných podmienkach max. 2 osoby.