mala basta na skialpoch

Malá Bašta na skialpoch

Bol to nádherný slnečný deň, na ktorý sme s Majkou už dlho čakali. Netušil som však, že Malá Bašta na skialpoch bude aj moja rozlúčka s zimnou vodcovskou sezónou :(

Malá Bašta na skialpoch

V Taliansku už koronavírus prepukol a u nás bolo ešte všetko dovolené. Aspoň tak vyzeral pondelok, 9. marec 2020 na Slovensku.

Prázdniny skončili a Tatry boli poloprázdne. Na parkovisko na Štrbskom plese prichádzali lyžiari, keďže nás čakal krásny a slnečný deň. Mlynická dolina však bola ľudoprázdna a vo vzduchu už sme cítili jar. Náš plán bolo dostať sa na lyžiach do Sedla nad Širokým žľabom a preliezť hrebeň na Malú Baštu. A ďalej sa uvidí podľa podmienok.

Stopa do Sedla nad Širokým žľabom bola výborná a vďaka za ňu. Nepotrebovali sme ani haršajzne a na lyžiach sme došli až skoro do sedla. Teda pred sedlo. Nechceli sme plašiť kamzíky, ktoré sa tam v asi 20 člennej skupine vyhrievali. Nasadili sme si sedačku, mačky, čakan, lyže na batoh a vyrazili po hrebeni. Hrebeňom na Malú Baštu zo sedla to trvá zhruba hodinu a terén je kombináciou skaly a snehu v II. až III. stupni. Výhľad bol veľkolepý a zdalo sa, že sneh v severných expozíciách je ešte prachový. Na opačnej strane už boli zamrznuté hrudy a množstvo lyžiarskych stôp. Vylúčili sme teda zjazd z Patrie a aj Sedlo nad Skokom do Mlynickej doliny.

Vyliezli sme na Malú Baštu a pokračovali ďalej. V sedle bol zaujímavý prevej v smere do Mengusovskej doline, ale Majka ho zvládla. A taktiež aj 650 m žľab zo Sedla nad Skokom do Mengusovskej doliny, ktorý má strmosť od 30 do 40 stupňov. V spodnej časti už bola vypadnutá lavína, ktorá sa dala obíjsť, ale kým sme došli na magistrálu, tak nám párkrát zarezali lyže do doskovitého snehu. A teraz už len dôjsť na Štrbské pleso a posledná skialpová túra sezóny 2019/2020 úspešne za nami.

Škoda, podmienky začali byť výborné…

Malá Bašta na skialpoch