Mních – ikona Poľských Tatier #39

Zimná sezóna sa pomaly ale isto blíži u koncu, hoci vonku to tak ešte nevyzerá. Strechy sa opäť belejú, snehové vločky veselo poletujú tu a tam, no myšlienky sa túlajú po horách. Keď sa zimná sezóna definitívne skonči a lyže odložíme na oddych, príde čas na ďalšie aktivity. Veď to poznáte – cyklo potulky, (vysoko)horské túry, trailové behy, prechádzky prírodou, lezenie… Tu by si jeden povedal, že by tá zima už vlastne mohla aj skončiť. Tak si to predstavte! Topiaci sa sneh, teplota tak akurát, zurčiaci horský potok, slnko, ktoré pošteklí na tvári a príjemne rozohreje ešte miestami chladný vzduch. Tak tomuto sa hovorí ideálny čas na outdoorovú aktivitu.

A to mi vlastne pripomína jeden krásny deň, ktorý sme spolu s Jánom Tribulom a jeho hosťom Jozefom Brezom strávili na poľskej strane Tatier už pred takmer rokom. Spomienka je to veru pekná, a tak je najvyšší čas si o kráske z poľských Tatier čo-to povedať, pretože ak ste sa rozhodli, že tento rok chcete vyskúšať niečo nové, tak tu máme pre vás všetko, čo potrebujete – tip na parádnu túru a vodcu, ktorý vás ňou bezpečne prevedie.

Mních (2068m.n.m.). Skalný útvar vyčnievajúci v bízkosti Morského Oka, pripomínajúci človeka s kapucňou na hlave. Ide o skutočne impozantný, ostrý vrchol, ktorý, vedzte, na seba upúta pozornosť veľmi jednoducho. Paradoxom je, že v minulosti bol považovaný za (spočiatku) nedostupný a neskôr za azda jeden z najťažšie dostupných štítov. No tak ako písalo dejiny ľudstvo, tak sa písali aj príbehy lezeckého sveta, a dnes sú tieto steny plné lezeckých výstupov a ciest rôznych obtiažností.

A tak sme si jeden napísali aj my. Poviem vám, že táto skala je akousi pomyselnou zárukou pekných lezeckých zážtkov. Predstavte si to – pri tom ako stúpate vnímate drsnú skalu, okolo vás krásne prázdno, zhora sa na vás usmieva váš parťák, vodca, a vy si môžete bezpečne vychutnávať neodolateľné výhľady na Morské Oko, Mengusáky alebo celú dolinu Rybieho potoka.

Celá trasa má 10 kilometrov, takže je potrebné byť dobre pripravený a mať so sebou nielen kvalitné oblečenie ale aj čo-to na doplnenie energie. Celkové prevýšenie je približne 750 metrov a túra nám zaberie približne 6 až 7 hodín, takže je potrebné pribaliť aj štipku entiziazmu. Na túru by ste sa mali jednoznačne vydať s horským vodcom, ktorý vám vysvetlí zásady pohybu na skale, a postará sa o to, aby bola pre vás táto túra bezpečným zážitkom.

Tak čo, vidíme sa na Mníchovi?

Mních – ikona Poľských Tatier