Mních Morskie oko

Vysoké Tatry majú rozlohu 341 km2. Rozprestierajú sa na území dvoch štátov, pričom Poliakom zvykneme hovoriť  : „Tatry sú naše!“

Slovenská časť Vysokých Tatier má rozlohu 260 km2 a poľská časť len 81 km2. Najnavštevovanejšou časťou v poľských Tatrách je bezpochyby kotlina Morského oka. Kotlina, ktorá sa týči nad najväčším tatranským plesom – Morskie oko, patrí k tým najkrajším vo Vysokých Tatrách. Obklopujú jú štíty ako Veľký Žabí štít, Malé Rysy, Rysy, Žabia veža, Volia veža, Hincova veža, Mengusovské štíty. Najviac pozornosti vzbudzuje štíhla vežička, strmo týčiacia sa na juhozápad od Morského oka. Poľovníci a pastieri jej dali meno Mnich.

Mních

Mních je samostatná skalná veža, ktorá dosahuje výšku 2069,5 m n.m. Jej južná stena patrí medzi legendárne horolezecké steny Vysokých Tatier.

Prvý výstup na Mnícha vykonal študent práv a dejín na krakovskej univerzite Jan Gwalbert Pawlikowski s populárnym horským vodcom Maciejom Szieczkom. Vystupovali od západu, roku 1879 alebo 1880, z Dolinky za Mníchom, pravdepodobne cez tvz. „plytu“ dosku v severozápadnej stene.

Mních s horským vodcom

Mních Poľsko

S Martom a Luciou sme uprostred júna vystúpili na Mnícha juhozápadným hrebeňom zo sedla Mnichowa Przelaczka Nizna, taktiež cez „plytu“ v severozápadnej stene.

Na prvý pohľad možno nezaujímavý výstup, ale zdanie klame. Je to krátke, ale o to krajšie lezenie s nádherným výhľadom na celú kotlinu Morského oka.

Mních s horským vodcom – video

 

Zdroj:

Bohuš, I., Tatranské štíty a ľudia, vydavateľstvo I&B Tatranská Lomnica, 2010, ISBN 978-80-969017-9-1

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *