Morning Glory Cloud

Ako nejaká obluda sa ťahá tento obrovský oblačný valec ponad Karpentársky záliv na severe Austrálie. Tento neobyčajný oblak bol zachytený z lietadla. Takýto fenomén sa označuje aj ako “Morning Glory Cloud”, kedže sa tento oblačný valec naťahuje v ranných hodinách z mora. Pre pilotov vetroňov je “Glory” legendárny, keďže pred týmto oblakom prevládajú silné stúpavé prúdy.

 

Morning Glory Cloud

Impresionante nube rollo o Morning Glory sobre Golfo de Carpentaria, Australia. Foto en sobrevuelo por Simon Plint pic.twitter.com/1Q4zMUDqqS

— Luis Vargas (@Meteovargas) February 13, 2015

 

Austrálsky Morning Glory Cloud

Takto viditeľný rolujúci oblak môže dosiahnuť dĺžku niekoľko sto kilometrov, vytvára sa však len v nižších vrstvách atmosféry. Tieto nezvyčajné valce vznikajú veľmi často pri pobreží Austrálie. Tu sa počas noci rozdielne ochladzuje more a poloostrovy. V ranných hodinách začína fúkať morský vietor, ktorý môže viať na poloostrovy z dvoch smerov. Keď sa obidva vetry stretnú, vzduch začne stúpať. Spoločne prúdiace masy vzduchu putujú ako atmosferické vlny nakoniec do vnútrozemia, pričom vlhký vzduch kondenzuje na hrebeni a formuje sa do valca. Na zadnej strane oblačného valca vzduch klesá a oblak sa rozpadá.

 

Zdroj:

preklad z wetteronline.de

twitter: @meteovargas

3 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *