Foto: Martin Krystýnek
Na Kráľovej holi stojí strom zelený – S Tribulom po horách #62
Túto ikonickú vetu zámej slovenskej ľudovej piesne dnes pozná už takmer každý. Niet divu, veď sa v nej spieva o jednom z našich najkrajších vrchov.
Kráľová hoľa patrí medzi turistické klenoty, ktoré sa dajú len ťažko prehliadnuť. Azda každý turista by vám o nej vedel čo-to povedať.
Opradená rôznymi legendami, rozpovedaná v mnohých príbehoch patrí medzi najpríťažlivejšie a zároveň najznámejšie turistické ciele nielen v Nízkych Tatrách, ale aj na celom Slovensku.
Kto už okúsil čaro tejto hole vie, že ide o krásne, dychberúce vyhliadkové miesto, ktoré by mal počas svojho života naozaj navštíviť každý aspoň raz.
A tak tomu nebolo inak ani dnes, a preto sme sa s Rasťom Chválom vybrali spoločne za ďalším spoločným dobrodružstvom.
Rasťo sa rozrozprával o svojej vášni k autám. Tento príbeh začal písať už v roku 1995 a odvtedy autami doslova žije. A nielen on ale aj základňa fanúšikov a sledovateľov jeho videí. To, že ide o náročnú prácu určite netreba zbytočne zdôrazňovať, predsa len, každé video si vyžaduje dávku kreativity, nápaditosti i jedinečnosti a najmä prípravy. Aj to bol dôvod, prečo bol Rasťo nakoniec rád, že mohol na deň upustiť od pracovného nasadenia a svoju hlavu vyvetrať v náručí Nízkych Tatier. O našu bezpečnosť sa už tradične staral horský vodca a vy si teraz o tomto peknom tipe na túru môžete prečítať na tomto blogu.
Na prvý pohľad pôsobí Kráľová hoľa ako akýsi obor, ktorého je možno pozorovať zo širokého okolia. Ak ste niekedy rozmýšľali o jej návšteve, tak vedzte, že to za to bude stáť. Ide o najvyšší vrchol národného parku Nízke Tatry (1946 m.n.m.), ktorý je lemovaný lúkami a kosodrevinou. Možnosti a vyžitie ponúka v každom ročnom období, no pri jej návšteve je nutné byť pripravený – vietor tu totiž fúka celoročne a počasie sa mení doslova z minúty na minútu.
Možno si kladiete otázku, odkiaľ si naplánovať svoju túru. Na začiatok je dobré povedať, že ide o stredne náročné turistické trasy, na ktorých sa nemusíte báť žiadnych technických pomôcok. Naopak, trasy sú vo všeobecnosti príjemné, no miestami preveria vašu kondíciu. A teraz k jednotlivým trasám.
Na výber máme hneď niekoľko štartovacích bodov – Šumiac, Telgárt alebo Liptovská Teplička. Práve posledná z uvedených je zároveň aj tou najdlhšou, a preto ak sa rozhodnete práve pre tento variant, na túru sa nezabudnite dobre pripraviť.
Naša túra začínala v obci Šumiac, ktorá je najčastejším a zároveň najobľúbenejším východiskovým bodom, pokiaľ sa rozhodnete dať tejto holi nový rozmer a na jej vrchol vystúpate na lyžiach. Odtiaľ sme sa vybrali po modrej značke ku Skaličke, pokračovali sme až na Predné sedlo, nuž a na záver na samotný vrchol Kráľovej hole. Čas stúpania je prizbližne tri a pol hodiny, s celkovým prevýšením 1045 metrov. Po ceste budete míňať chatu, a tak sa môžete zastaviť na zaslúženú odmenu, ktorá poteší nejedného skialpového nadšenca či turistitu.
Nás tento vrchol odmenil krásnym počasím a stabilnými podmienkami, vďaka čomu sme si vychutnali parádny zjazd. V prípade, že nie ste práve fanúšikmi zimného lyžovania, máte možnosť na vrchol výjsť aj na elektrobikoch, ktoré sa v posledných sezónach tešia čoraz väčšj obľube.
Tak čo, dáte Kráľovej holi tento rok šancu? Nezabudnite, môže byť skvelou kondičnou prípravou na iné, náročnejšie túry, na ktorých vás bude s nadšením sprevádzať náš horský vodca! Tak neváhajte, a poďte s nami objavovať krásy prírody a hôr.