Na potulkách Malými Karpatmi s Ferom Jokeom #66

Náš projekt Potulky horami Vám na našom blogu prinášame už nejaký čas. Väčšina našich túr sa sústreďuje predovšetkým na turistiku v oblasti Vysokých Tatier, no tentokrát sme si povedali, že zmena je život, a rozhodli sme sa preskúmať Malé Karpaty v spoločnosti skvelého komika Františka Košarišťana, známeho pod svojím umeleckým menom Fero Joke. A že o zábavu núdza nebola, to azda netreba ani hovoriť. 

Malé Karpaty sú horským krajinným útvarom, ktorý spadá do Fatransko-tatranskej oblasti, nachádzajúcim sa na západnom Slovensku. Je to nevysoké pásmo, ktoré sa tiahne od Bratislavy až po Nové Mesto nad Váhom a Bzince pod Javorinou. My sme sa vybrali na najvyšší vrchol tohto pohoria – Záruby, ktorý má krásnu výšku 767 m.n.m. a vypína sa neďaleko Smoleníc. Tento vrchol je centrálnym bodom prírodnej rezervácie, vďaka čomu na svojej ceste môžete obdivovať vzácne skalné spoločenstvá a útvary a tiež listnaté lesy. Hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že ide o náročnú turistiku, dodám len, že zdanie môže občas klamať, a teda aj (príjemne) prekvapiť – všetko závisí od toho, kde budete svoju túru štartovať.

Na vrchol sa možno dostať hneď niekoľkými spôsobmi, a to napríklad priamo po hrebeni, naprieč Karpatmi; v rámci krásneho okruhu zo Smoleníc, cez zrúcaninu hradu Ostrý Kameň hrebeňom na Záruby a odtiaľ späť dolinou cez Brezinky. Ak nemáte chuť na takéto príjemné potulky a očarí vás skôr kratší výstup, tak potom odporúčame štart zo Smoleníc alebo Z Bukovej, od vodnej nádrže s rovnomenným názvom.

Naša túra sa niesla v smiechu a na vlne príjemných rozhovorov, takže cesta na vrchol a z neho zbehla ako voda. Hoci Ferovi miestami dochádzal dych, jeho alterego Maja svojej povesti neostala nič dlžná, a náladu našej výpravy tak stále vylepšovala. Okrem toho nám prialo aj príjemných jarných 15°C. Stabilné, slnečné počasie nám zaručilo krásne výhľady, ktoré odmenia každého, kto sa vydá na túto túru. Hoci je vrchol obrastený pomerne bujnou vegetáciou, na trase, ktorú si vyberiete sa vám naskytnú pohľady, ktoré rozhodne potešia. Tie najkrajšie sa naskytajú cestou po hrebeni smerom na hrad Ostrý Kameň. Mimochodom, vedeli ste, že tento hrad v minulosti chránil českú obchodnú cestu? 

Naša túra mala približne 8 kilometrov, s celkovým prevýšením 470 metrov, cestou sme mali možnosť vidieť zrúcaninu hradu a míňali sme aj vodnú nádrž Buková. Celkový čas bol približne 4,5 hodiny, a tak túto trasu odporúčame aj rodinám s deťmi a začínajúcim turistom. 

Na potulkách Malými Karpatmi s Ferom Jokeom