Babie leto je asi mojím najoblúbenejším obdobím. Vysoké Tatry sú poloprázdne, príroda mení svoje farby a všade je neskutočné ticho…Minulý rok nebolo žiadne babie leto a tento rok trvalo asi 2 x 1 týždeň. Už druhý rok po sebe v podstate Tatry prechádzajú z leto rovno do zimy. Veď koncom októbra začala pre niektorích skialpinistická sezóna. A aktuálne sú podmienky vo výške nad cca. 1800 m zimné.

Odmietal som vytiahnuť skialp zo skrine a pridať sa nedočkavcom pretože verím, že nás čaká ešte vynikajúca a poriadne dlhá zima. A skialpovať od novembra do mája, to je poriadne dlho :)

Novembrový Gerlach

Od začiatku novembra sa pešo v dolinách nedalo takmer pohybovať. Sneh nebol ešte stabilizovaný, bez lyží ste sa brodili miestami po pás. Neostávalo nič, len čakať. Posledný týždeň už vykuklo slnko, oteplilo sa a v noci mrzlo. Podmienky na novembrový Gerlach sa začali tvoriť.

V pondelok, utorok a stredu už bolo slnečno a vo štvrtok sa počasie nakrátko pokazilo. Piatok bol ten pravý deň na prvý novembrový Gerlach.

Keď sme vyrazili zo Sliezskeho domu, ešte poletoval sneh a bola hmla. Webkamery už ukazovali, že od výšky 2200 m je slnečno. Niekedy to môžu byť staré zábery, ale slnečno bolo pri Žabích plesách a aj pri Ľadovom plese. A dve webkamery sa väščinou nemýlia.

V noci sa aj ochladilo a stopa bola takmer výborná. Od výšky 2000 m bolo vidieť, že v noci aj trochu snežilo. Kráčajúc hustou hmlou bolo vidieť ako sa blížime k modrej oblohe. Pod Batizovskou próbou konečne vyšlo slnko.

Silvia a Marko a aj ja sme si to začali naplno užívať. Veď komu sa chce kráčať hmlou. Úplne sami, ideálne podmienky a vrchol Gerlach nad oblakmi. Aj takýto môže byť novembrový Gerlach a opäť som sa presvedčil, že trpezlivosť sa vypláca.

Stiahnite si appku Horský Vodca

Stiahnite si našu novú appku a sledujte aktuálne podmienky. Cez víkend a hlavne v pondelok má výdatnejšie snežiť. Akonáhle sa opäť vytvoria ideálne podmienky, ozveme sa.

appka horsky vodca