Pitztal – ideálne miesto pre skialpinizmus

Wildspitze 3770 m n.m.

Pitztal, je lyžiarske stredisko pomenované podľa ľadovca, ktoré sa nachádza v rakúskom Tirolsku. Z Bratislavy je vzdialený niečo vyše 600 km.

Pitztal – ideálne miesto pre skialpinizmus

Pitztal, je ideálnym miestom pre nadšencov ľadového lezenia, skialpinistických túr, ale aj freeridu. Na konci doliny sa nachádzajú dve lyžiarske strediská a to Pitztal Gletscher a Riffelsee. To prvé je jedným z  východiskových bodov pre výstup na najvyšší vrchol Tirolska a Otztalských Álp – Wildspitze 3770 m n.m.

Tento rok sa sneh do Vysokých Tatier nedostal. Neviem, či sa mu páčia viac Alpy, ale tam majú rekordné množstvá snehu. V niektorých oblastiach až do 700 cm. Aj v Pitztali je to tento rok nadpriemerné. Snehové podmienky na ľadovci, ale aj v ostatných dolinách sú vynikajúce. Cieľ našeho krátkeho výletu bol teda jasný. Z Vysokých Tatier sme po 10 hodinách dorazili do dedinky Plangeross. Jar začala prichádzať aj do týchto končín, teploty vo výške 3000 m okolo nuly, ideálne počasie pre skialpinistické túry.

Prvý deň sme v rámci aklimatizácie vystúpili na Linker Fernekogel 3277 m n.m. Po troch hodinách a 800 výškových metroch sme stáli pri kríži, spoločne s troma Rakúšami. Obloha bez obláčika a nádherný výhľad na Wildspitze. Zjazd firnovým svahom, ktorý mierne zohrialo slnko, stál zato. Mali sme k dispozícii ešte jazdu lanovkou Mittelbergbahn, tak prečo to nevyužiť a zlyžovať ľadovcom Taschachferner. Najprv zlyžujete zjazdovkou do sedla Mittelbergjoch a asi 50 výškových metrov na ľadovec. Potom nasleduje 10 km zjazd ľadovcom do dedinky Mandarfen. Alpskú kulisu dopĺňajú trhliny, seraky a výhľady.

Druhý deň, posledný pekný pred príchodom fénu, bol náš plán teda jasný. Tak ako mnohí skialpinisti, aj my sa chceli vystúpiť na Wildspitze. Podarilo sa nám to a opäť to bol zážitok. Výborný firn, podmienky, slnko, sneh a príjemná teplota.

Máte záujem o skialpinistické túry v ľadovcovej oblasti? Pitztal a Otztalské Alpy rozhodne stoja zato.

Galéria Linker Fernerkogel

 

Galéria Wildspitze

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *