Informácie o počasí vo Vysokých Tatrách ako aktuálny stav, podmienky, vývoj a predpoveď počasia pre oblasť Vysokých Tatier podľa SHMÚ.

Babie leto je asi mojím najoblúbenejším obdobím. Vysoké Tatry sú poloprázdne, príroda mení svoje farby a všade je neskutočné ticho…Minulý rok nebolo žiadne babie leto a tento rok trvalo asi 2 x 1 týždeň.

Je obdobím suchého, málo veterného, slnečného a cez deň veľmi teplého počasia, ktoré sa vyskytuje v Európe obvykle od septembra do októbra. Noci bývajú počas tejto doby pomerne chladné a vytvárajú sa v nich radiačné hmly, ktoré sa s postupujúcou jeseňou (skracujúcim sa dňom) udržiavajú po väčšiu časť dna.

Babie leto vo svete

Babie leto patrí k poveternostným singularitám v ročnom priebehu počasia v strednej Európe a podľa H. Flohna sa v priemere vyskytuje v dňoch 21.9. až 2.10. Obdobie s podobným rázom jesenného počasia sa v iných krajinách nazýva vlastným pomenovaním, napr. vo Francúzsku leto sv. Martina (11.11.),  pripadajúce na prvú polovicu novembra, v Anglicku leto sv. Lukáša (18.10.), vyskytujúcom sa uprostred októbra, vo Švédsku leto sv. Brigity (26.10.) a pod.. V Severnej Amerike je obdobie babieho leta nazývané indiánske leto.

Singularita je v pôvodnom význame A. Schmausse (1928) odchýlka od hladkej krivky dlhodobého ročného chodu meteorologického prvku, ktorá je znateľná aj v storočnej rade pozornovanie.

Príčiny vzniku babieho leto

Príčinou babieho leta je rozsiahla anticyklóna, ktorá v jesennom období zotrváva nad strednou a juhovýchodnou Európou. Trvanie babieho leta je v jednotlivých rokov rozdielne. Napríklad v roku 1959 trvalo 7 týždňom, zatiaľ čo v niektorých rokov nie je zreteľné.

Anticyklóna je tlaková výš, teda oblasť so zvýšeným tlakom vzduchu v atmosfére, ktorá sa prejavuje na synoptickej mape aspoň jednou uzavretou izobarou alebo izohypsou, pričom tlak vzduchu vo vnútri je vyšší než v okolí.

Babie leto 2014

Babie leto

Babie leto v roku 2014

Tak ako vy, aj ja si kladiem otázku, dokedy toto jesenné počasie vydrží. Odpoveď je neurčitá, keďže podľa predpovedí najbližších 10-dní meteorológovia výrazne ochladenie neočakávajú. Ak sa však pýtate kedy tohtoročné babie leto začalo, tak odpoveď, aj keď nie úplnú, nájdete v blogu SHMÚ.

Dnes počasie zodpovedajúce charakteristikám babieho leta začalo. Tlaková výš do našej oblasti priniesla slabý vietor, ráno a dopoludnia do nižších polôh aj hmly či nízku oblačnosť, ktoré sa v priebehu dňa rozplynuli a bolo slnečno. Zaznamenali sme aj výraznejšiu amplitúdu teploty vzduchu, napr. v Dudinciach sa z ranných 3 °C oteplilo až na takmer 22. Dnes ráno na Slovensku aj mrzlo, vo výške 2 m nad povrchom sme namerali 4 desatiny pod nulou v Oravskej Lesnej či v Oraviciach, no popoludní sa aj tu výraznejšie oteplilo.

Takto bol oznámený začiatok babieho leta 28. septembra 2014 na blogu SHMÚ, aj keď podľa SHMÚ o typickom babom lete hovoriť nemožno.

 

Použitá literatúra:

Sobíšek, Bořivoj, Meteorologický slovník výkladový a terminologický, Ministerstvo životného prostredia ČR, 1993, ISBN 80-85368-45-5

aktuality SHMÚ 

 

Počas uplynulých troch dní došlo k výraznému zhoršeniu počasia sprevádzanému silným vetrom, ďaždom a snežením vo vysokých polohách. Za uplynulých 72 hodín, poslednú periódu sneženia, napadlo na Kasprovom vrchu v poľských Tatrách až 130 snehu. Výrazné sneženie vo vysokých polohách spôsobilo zhoršenie lavínovej situácia, v Žiarskej doline padla veľká lavína z Príslopu.

Silné sneženie

Prečítajte si správu Strediska lavínovej prevencii o vývoji počasia, sneženia za uplynulé dni.

 

Existuje veľa pranostík o aprílovom počasí:

Aprílové počasie je rozmarnejšie ako ženy.

V apríli never žiadnemu počasiu, robí si, čo chce.

Apríl šialený, zo zimy a leta spletený.

 

Aprílové počasie

Utorok, 8. apríla 2014 o 21:00 búrka na strednom Slovensku podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu. Som zvedavý čo bude diať v Tatrách…