Informácie o aktuálnych podmienkach vo Vysokých Tatrách a to hlavne v zimnom období. Aktuálne lavínové nebezpečenstvo a snehové podmienky vo Vysokých Tatrách.

Bradavica cez Zvodnú lávku je nenápadná túra, ktorá ponúka zaujímavé lezenie, traverz všetkých vrcholov Bradavice a nádherný výhľad na východnú stenu Gerlachovského štítu.

 

Bradavica cez Zvodnú lávku

Bradavica je nenápadný vrchol s výškou 2476 m n.m., ktorý je tak trochu v ústraní Gerlachovského štítu. Počas letnej sezóny smerujú zo Sliezskeho domu desiatky záujemcov o výstup na Gerlach k Velickej próbe a na Bradavice len málokto. Pritom Bradavica cez Zvodnú lávku je naozaj výnimočná túra na vrchol, ktorý sa nachádza skoro uprostred Vysokých Tatier. Z vrcholu je výhľad na celú Veľkú Studenú dolinu, Lomničák, Stredohrot, Ľadové štíty a hlavne na celý hrebeň Gerlachu.

Zvodná lávka je pomerne úzke sedlo medzi Vesterovým štítom a masívom Bradavice. Do Zvodnej lávke vedie výstup popri Kvetnicovom žľabe a cez kotol Bradavice. Kotol pod masívom Bradavice je výnimočné miesto. Hlavne skoro ráno, keďže je tam tieň a chlad a Gerlach na opačnej strane doliny je zaliaty Slnkom.

Bradavica cez Zvodnú lávku to je hlavne komín s lezeckými úsekmi do III. stupňa, do ktorého sa nastupujeme priamo zo sedla. Nad komínom nás už čaká hrebeň dvoch vrcholov Bradavice a už spomínaný výhľad.

Pokračujeme zlaňákom do sedla Bradavíc a ostávajú ďalšie dva vrcholy Bradavice. Bradavica ich má totižto štyri.

Bradavica cez Zvodnú lávku

Zostup nie je o nič menej zaujímavý. Čaká nás krátky zlaňák a traverz popod Rohatú vežu až na Granátovú lávku.

 

Galéria

Bielovodská dolina je rajom ľadolezcov a keď je lavínová situácia nepriaznivá, tak veľa možností okrem tejto lokality neostáva. Ľadopád Kaskády je 100 metrový skvost.

 

Ľadopád Kaskády

Ľadopád Kaskády je od parkoviska najďalej. Do hodiny ste pod ľadom. Najskôr po ceste a potom 15 minút cez strmý sneh a krátky žľab pod ľadopád.  Obtiažnosť ľadopádu je WI III. Existujú tu dva varianty. Väčšina lezie ľavou stranou, ale aj pravá línia „Pravé Kaskády“ je veľmi podobná. Je však náročnejšia, hlavne začiatok.

Vo štvrtok sme sa teda vybrali na Kaskády. Všetky ľadopády na Tisovskách sú v hľadáčiku poľských horolezcov, ale našťastie sme dorazili pod ľadopád Kaskády ako druhý. Pred nami bol len jeden sólolezec, ktorý asi nemal štastie na spolulezca. Teplota bola ideálna, okolo – 2 stupňov. V stredu dorazilo silné oteplenie a všetky ľadopády povolili. Do „Očí plné ľadu“ svieti slnko a vo štvrtok už vôbec nevyzeral dobre. Myslím, že nebol ani leziteľný.

A lezenie pri takýchto teplotách a v takýchto podmienkach je luxusné. Čakanom stačí jeden zásek, mačky držia, prsty Vám nemrznú, čo viac si môžete priať? :)

Ľadopád Kaskády, to sú dve dĺžky ľadového lezenia. Prvá má cca. 50 metrov a druhá taktiež. Aj zlaniť sme teda museli na dvakrát. Vyskúšate si tu aj lezenie, aj samostatné zlaňovanie.

S Novým rokom prichádza aj nová kurzová sezóna Mountain Addiction. Už tradične, druhý januárový víkend začína kurz lezenia ľadopádov BASIC 2019.

 

Kurz lezenia ľadopádov BASIC 2019

To množstvo čerstvého snehu nám trošku obmedzilo možnosti, ale nakoniec sa víkend vydaril. Prvá prednáška v novej predajni Sportrysy a prvé teoretické vedomosti. Chalanom ukazujeme ako je to vlastne s ľadopádmi a zmenami teplôt, aké sú techniky lezenia ľadopádov, základný postoj a ďalšie zaujímavosti.

Nasledujúce ráno sa stretávame ešte za šera a kráčame zasneženým chodníkom na Hrebienok. Naším cieľom je ľadopád pri Zamkovského chate. Vyberáme línie, obliekame sedačky, mačky, prilby a začína prvá časť. Prvý deň je na programe základný postoj a technika lezenia, zasekávanie čakanov, mačiek, základy istenia, povely a samozrejme lezenie ľadopádov.

Čas ubieha naozaj rýchlo, zážitky sú intenzívne a už sme aj vyhladli. Čaká nás ešte tradične dobrý obed v reštaurácii Raimund v Dolnom Smokovci.

 

Kurz lezenia ľadopádov BASIC 2019 – 2. časť

Slovenský raj je doslova rajom na ľadopády, avšak nie každý rok je tá pravá sezóna. Keďže na jeseň bolo v roklinách málo vody, tak ešte nie všetky ľadopády sú v dobrej kondícii.  Všetko sa oneskorilo, ale zatiaľ to vyzerá na začiatok dobrej sezóny.

A tak kráčame chodníkmi Slovenského raja a čaká nás trojuholníková technika lezenia ľadopádov, Abalakove hodiny, technika chôdze v mačkách a aj lezenie s jedným čakanom.

Takýto bol kurz lezenia ľadopádov BASIC 2019. Skvelá a usmiata partia, dva dni ľadopádov, snehu, mrazu a hlavne bez úrazov :)

Tešíme sa na Vás opäť v ďalšie kurzovej sezóne Mountain Addiction.

kurz lezenia ladopadov basic slovensky raj

 

V prvom rade Vám prajeme všetko dobré do Nového roku 2019. Dúfame, že tento rok bude minimálne taký dobrý ako bol ten uplynulý.

Od polovice decembra začali podmienky v Tatrách naberať reálne kontúry a podarilo sa vyliezť aj niekoľko ľadopádov. Konkrétne Veverkov vo Veľkej Studenej doline a štyrikrát. Sviatky sme prežili v pokoji a ako teda ľadopády a január?

 

Ľadopády a január #1

Medzitým sa peribaba poriadne rozšupla. Včera sme boli prvýkrát v Bielovodskej doline. Vedel som, že Kaskády, Adin úsmev, Mrozek a aj Ľad na Malú Tisovsku sa dajú liezť. Heslom Bielovodskej doliny cez víkend je: „Vyraziť za tmy!“ Inak sa ocitneme v poľskej zápche.

Ráno nás v Bielovodskej doline čakal  40 cm prašan, známy parkovčík, vietor, neodhrnutá cesta a žiadne stopy. Len čo sme opustili prístrešok pod Mrozekom, odtrhli sme malú lavínku. Avšak Mrozek opäť nesklamal. Ľad je tenký a celkom výživný.

 

Ľadopády a január #2

Príchod vlhkého artického vzduchu aký som už dlho nezažil…Od 2.1. v Tatrách neustále sneží. Na štvrtok bol v pláne Ľad pri Zamkovského chate. Tušil som, že to nebude jednoduché pri tom množstve snehu, ale dúfal, som, že lanovka bude fungovať. A nefungovala. Ani ráno a ani poobede, keď sme sa vracali. Pešo na Hrebienok a ďalej okolo legendárnej líšky až pod ľad. Vďaka chalanom z horskej služby, ktorí dnes ráno prešli skútrom chodník na Zamku. Inak by sme tam nedošli. Podľa mňa bolo ráno tak 80 cm nového snehu. Pod ľadopád som sa hrabal po pás v snehu. Skoro sme ho nenašli :)

Naďa a aj Andrej si prvýkrát vyskúšali lezenie ľadopádov, poriadnu snehovú nádielku a – 10 stupňov. Dúfam, že to mrznutie prstov ich neodradí…

Najbližšie sa chystáme vyskúšať ľady v Slovenskom raji a budúci týždeň máme ešte voľné termíny. Máte chuť na ľadopády a január #3?

 

 

 

Zimná sezóna začala a vyzerá to zatiaľ veľmi nádejne. Viaceré ľadopády už majú dobré podmienky, napr:

 • Veverkov ľadopád, Veľká Studená dolina,
 • Groszove ľadopády, spodný a stredný, Veľká Studená dolina,
 • Orolínov ľadopád, Velická dolina,
 • Sopeľ, Velická dolina,
 • Kaskády, Mrozek a Adin úsmev, Bielovodská dolina.

Uplynulý týždeň sme však s Martinom vyskúšali aj drytooling v Mlynickej doline.

Drytooling Mlynická dolina

Drytooling je v podstate lezenie mixových ciest (sneh, skala, ľad) za pomoci horolezeckých čakanov a mačiek. A naším cieľom bol zárez bratov Janigovcov na Veži pod Skokom.

Bola to Martinova prvá skúsenosť s takýmto druhom lezenia a verím, že nie posledná :) Zimné horolezectvo je totižto celkom iná kategória. Keď sme sa ráno stretli, tak teplomer ukazoval – 15 stupňov. Na Štrbskom plese to však už bolo prívetivejšie a to len – 8 stupňov.

Veža pod Skokom nie je naozaj ďaleko. Po hodine sme už stáli pred zárezom a dobrodržstvo s názvom drytooling Mlynická dolina mohlo začať.

Veža pod Skokom a práve tento zárez je ideálna drytoolingová cesta na začiatok. Má spolu tri dĺžky a lezenie je okolo IV. stupňa – teda D4 v drytoolingovej stupnici.

V čom je rozdiel medzi „klasickým“ zimným lezením a drytoolingom? V tom, že využívate horolezecké čakany. Zakladáte ich do rôznych špár, páčite ich rôznymi smermi a viete sa udržať sa aj na naozaj malých chytoch. Niekedy sa samozrejme chytíte skaly aj rukami, ale v prvom rade využívate čakany.

 

Prvá dĺžka

Začína to pri kosodrevine. Spočiatku cez trávy do mixového kúta, ktorý je dobre rozpoznateľný zďaleka. Na začiatku sú tam dva nity a po 45 m štand s reťazou.

Druhá dĺžka

Tá je najkrajšia v tejto ceste. Skalný kút s dostatočným množstvom špár na zakladanie čakanov. Prekonávate viaceré malé previsy a stupne, ideálna drytoolingová škola. Dĺžka má asi 40 m.

Tretia dĺžka

Opäť trávnato-skalný kút s dĺžkou asi 25 m.

Zostup

Vedie okolo veža cez žľab naspäť pod nástup.

 

 

Západná Lomnica je pre mňa jedna z najkrajších tatranských stien a veľmi rád sa tam vraciam. Práve cesta Birkenmajer – Kupczyk bola jedna z prvých v Západnej Lomnici.

Birkenmajer v západná Lomnici

Najväčšie úsilie a túžbu preliezť tento kolmý múr prejavil poľský horolezec Wincenty Birkenmajer. Od roku 1925, kedy ju pre seba objavil, rok čo rok sa dôkladne pripravoval a detailne študoval každú podrobnosť. Rozhodol sa zaútočiť až v roku 1929. Ale Wieslaw Stanislawsky – vtedy už veľký horolezec – ho ráno 8. augusta 1929 na Téryho chate s druhmi predbehol. Objavil cestu v ľavej časti steny. Neviedla však priamo na vrchol, ale vyústila vľavo na hrebeni.

Hneď nasledujúci deň sa pustil do steny Birkenmajer s partnermi. Nedostali sa veľmi vysoko. Pre veľké ťažkosti sa musel vrátiť. Birkenmajer z Tatier odcestoval, ale jeho druhovia sa zakrátko pri druhom pokuse dostali do výšky okolo 150 metrov – po Žlté plamene. Tu sa ich možnosti končili.

Potom o rok 21. júna 1930 sa mladému spolulezcovi Birkenmajera Kazimierovi Kupczykovi podarilo preliezť kľúčové miesto. Konečne existovala cesta na Lomnický štít cez západnú stenu priamo na vrchol. (Západná stena Lomnického štítu, Jamesák 1999/6, Ján Hazucha)

V tom čase bol Birkenmajer v západnej Lomnici určite najťažší horolezecký výstup v Tatrách.

Birkenmajer v západnej Lomnici

Túto cestu som už liezol druhýkrát, ale aj teraz som žasol nad lezeckým umením Kupczyka a Birkenmajera. Podľa sprievodcu je cesta hodnotená IV-V, najťažšie miesto V+. To najťažšie miesto je asi 40-metrová biela, vodou vymytá stienka, v ktorej si poriadne zaleziete. Na začiatku stienky založíte jeden friend, vyššie sú dve staré skoby a to je asi tak všetko. S týmto si musíte vystačiť a liezť ďalej. Po prekonaní najťažšieho miesta si už oddýchnete v žliabku a po pár metroch ste na štande. Zo štandu nasleduje asi 10 metrov lezenia v V. stupni a výlez do žľabu.

zapadna lomnicaKeď som vošiel do tohto žľabu, tak to vyzeralo, akoby ním preletela kamenná lavína. Všade drobné kamienky, otĺčené skaly, jemný piesok. Tušil som, že niečo asi nie je v poriadku. Na konci žľabu je štand predposlednej dĺžky. Zo štandu ešte malý výšvih na policu a tam bol ten problém.

Zrejme blesk udrel do skaly, ktorá sa úplne rozštiepila a všade boli poukladené voľné skalné bloky. Je tam poriadny kameňolom a všetko je tam nestabilné. Rozhodne by som sa vyhol cestám medzi Hokejkou (č.10) a Na pamiatku M. Kriššáka (č. 16) (zdroj: tatry.nfo.sk).

Birkenmajer v západnej Lomnici

 

Mám záujem o lezenie v západnej Lomnici s horským vodcom

 • Vhodné línie

  Puškáškova a Stanislawskeho cesta

 • Schopnosti

  kurz lezenia na skalách, lezenie v min. V. stupni na cvičných skalách

 • Obtiažnosť

  V. stupeň horolezeckej obtiažnosti

 • Obdobie

  od polovice júla do konca septembra

 • Mám záujem

  Neváhajte a dohodnite si termín s horským vodcom Mountain Addiction.

Dnes je 20. máj a na Slovensku trvá jar už dva mesiace. Lúky sú zelené, tráva vysoká,  kvety kvitnú a cez deň Vás slnečné lúče zohrievajú ako keby bolo už leto.

Vo Vysokých Tatrách je ešte sneh. V tatranských dolinách sa nachádzajú súvislé snehové pláne, žľaby a kuloáre sú naplnené firnom. Avšak v lese už počuť štebot vtákov, stromy pučia a lúky sú plné šafranu. Takáto je tatranská jar.

Jarné túry v Tatrách

A presne teraz sú najideálnejšie podmienky na kombinované túry. Na túry pre tých, ktorí chcú vyskúšať aké je to mať na nohách mačky. Za skorého rána kráčať tvrdým zamrznutým firnom a podopierať sa čakanom. Založiť si čakan za batoh a liezť v mačkách po skale.  Keď to robíte prvýkrát, tak je to ako balet v podpätkoch.

 

Jarné túry v Tatrách sú ideálne aj pre tých, ktorý by radi začali s túrami v Alpách. Napríklad so štvortisícovkami v okolí Saas Fee ako Weismiess, Allalinhorn, Alphubel alebo okolí Zermatu ako Breithorn, Castor, Pollux a dalšími. Veď v Alpách ich je celkovo 82 a najvyššou je predsa Mont Blanc 4 810 m n.m.

Jarné túry v Tatrách – Satan

Satan - Jarné túry v TatráchAj Marte a Lucii sa zapáčila myšlienka uskutočniť túry s mačkami a horolezeckým čakanom. V piatok sme sa vydali na Satan. Satan je najvyšším vrcholom v hrebeni Bášť, ktorí rozdeľuje Mlynickú od Mengusovskej doliny.

Minulý týždeň sa trochu ochladilo. Vo štvrtok dokonca vo vyšších polohách snežilo. Noc bola jasná a chladná, ráno nás čakal v Mlynickej doline firn. Po niečo vyše 2 hodinách sme dorazili pod stenu Satana. Výstup začína traverzom spodných stienok Satana cez širokú lávku. Takmer na jej konci sa nachádza žľab. Aktuálne ešte s veľkým množstvom snehu. A tak sme strmým firnom poľahky vystúpili do sedielka na hrebeň. Zo sedielka je to kúsok na južný vrchol Satana.

Jarné túry v Tatrách – ako dlho?

Jarné túry v Tatrách

 

Ako dlho bude ešte sneh v tatranských dolinách? To nedokáže nikto predpovedať. Samozrejme, že slnečné svahy, žľaby a steny sú už vyhriate. Dokonca aj južná stena Volej veže je suchá a pripravená na prvé skalné výstupy. Ale na najvyššom vrchole Slovenska budú zimné podmienky minimálne ešte mesiac.

// < ![CDATA[
// < ![CDATA[
// < ![CDATA[
// < ![CDATA[
//

Máme 4 dni do Štedreného dňa a okrem množstva darčekov pod vianočným stromček, všetci s napätím očakávame aj bohatú snehovú nádielku. Táto zatiaľ nedorazila.

Uvidíme čo prinesie dnešný prechod podružného studeného frontu a hlásené nočné sneženie. Podľa aktuálnych družicovým záberov je už oblačnosť nad naším územím a meteorológovia očakávajú sneženie.

Aktuálne podmienky vo Veľkej Studenej doline

Vo vyšších polohách je teplota pod bodom mrazu už dlhšie obdobie a dnes sme sa chceli presvedčiť akú sú skutočné podmienky v Malej Studenej doline.

Podmienky na ľadové lezenie vo Veľkej Studenej doline

Spomedzi ľadopádov v okolí Hrebienka sú podmienky najhoršie na Ľadopáde pri Zamkovského chate. Neboli sme priamo pod ním, ale oteplenie posledných dní, priame slnečné žiarenie spôsobili, že ľadopád nie je vôbec vidieť.

Záhradky (ľadopád najbližšie Hrebienku) je na tom podobne. Evidentne ho zasiahlo oteplenie a nedostatok vody. Myslím, že stav ľadu odradí aj najväčších odvážlivcov.

 

Záhradky

Záhradky

Veverkov ľadopád vyzerá zo všetkých najlepšie. Ľad mohutnie a už teraz je podľa môjho názoru leziteľný, aj keď určite bude obtiažnosť vyššia ako zvyčajne.

Ľad napravo od Bibinho ľadu

Tento ľadopád vyzerá taktiež leziteľný, aj keď pri pohľade na ľadopád z chodníka sa mi zdalo, že je v ňom väčšia trhlina. Zrejme oteplenie.

Bibin ľad

Bibin ľad

Groszove ľadopády

Spodný Grosz je takmer bez ľadu. Stredný ľadopád vyzerá byť leziteľný a taktiež horný ľadopád.

Groszove ľadopády

Groszove ľadopády

Podmienky na lezenie na Slavkovských zuboch

Slavkovské zuby sú aktuálne bez snehu, ale verím, že trávy sú premrznuté.

Slavkovské zuby

Slavkovské zuby

Snehové podmienky vo Veľkej Studenej doline

Snehu je žalostne málo a aj to málo je na chodníku premenené na ľad. Na skialpinizmus radšej zabudnite a ak plánujete túru na Zbojnícku chatu, odporúčam protišmykové návleky na topánky alebo turistické mačky.

Tatranská Magistrála

Tatranská Magistrála z Hrebienka k Rainerovej chate

Najteplejší rok v histórii meteorologických pozorovaní

Rok 2014 bol  oficiálnej správy Regionálnej asociácie svetovej meteorologickej organizácie pre Európu a stredný východ (WMO RA VI) najteplejší v histórii meteorologických pozoraní na území Európy. Viac sa dozviete v blogu Slovenského hydrometeorologického ústavu. 

Pekné Vianoce a štastný Nový rok 2015

Ostavá mi už len popriať príjemné prežitie vianočných sviatkov a všetko dobré do Nového roku. A samozrejme bohatú snehovú nádielku.

Zoe pod Slavkovskými zubmi

Zoe pod Slavkovskými zubmi

Počas uplynulých troch dní došlo k výraznému zhoršeniu počasia sprevádzanému silným vetrom, ďaždom a snežením vo vysokých polohách. Za uplynulých 72 hodín, poslednú periódu sneženia, napadlo na Kasprovom vrchu v poľských Tatrách až 130 snehu. Výrazné sneženie vo vysokých polohách spôsobilo zhoršenie lavínovej situácia, v Žiarskej doline padla veľká lavína z Príslopu.

Silné sneženie

Prečítajte si správu Strediska lavínovej prevencii o vývoji počasia, sneženia za uplynulé dni.

 

V nížinách vládne jar, ale Vysoké Tatry a Velická dolina sa hlásia ešte k zime. Od 1700 m sú snehové podmienky pre túry na tatranské štíty výborné. Koncom minulého týždňa sa snehové podmienky zmenili, miestami napadlo do 20 cm nového snehu. V sobotu boli viditeľné samovoľné lavínky vplyvom oteplenia. V nedeľu boli podmienky už o niečo lepšie. Aktuálne zábery z Velickej doliny na Kvetnicový žľab a Bradavicu a Krčmárov žľab v Gerlachovskom masíve.

 

jarná Velická dolina

 

 

 

Ani nemusím hovoriť aká bola táto zima…

Hľadanie prašanu – Chopok

Záver zimy sa mi však celkom páči. Začalo to výletom do Pitztalu v Otztalských Alpách  a pokračovalo nádherných počasím v  Tatrách. S Katkou sme včera vyrazili hľadať prašan do Nízkych Tatier. A nejaké zbytky sme našli. Freeride na Chopku a Derešskom kotol nesklamal. Vybrali sme si línie, jednu dokonca panenskú a stálo to zato.

Chopok alebo skôr povedané Jasná, stredisko v Nízkych Tatrách je výborným miestom, ktoré ponúka možnosť využiť lanovky a jazdiť neupraveným terénom v žľaboch. K dispozícii sú mnohé varianty na freeride, bez použitia stúpacích pásov ako Školský žľab, Meteorologický a Retransačný žľab, Dereše, Demänovské sedlo a pod. Keď máte k dispozícii skialpinistické lyže a pásy, môžete pokračovať ďalej po hrebeni a vyskúšať napríklad zjazd z Krúpovej holi do Širokej doliny.

Chopok nesklame

Takýto variant sme vyskúšali poslednú nedeľu. Dvakrát Školský žľab a potom Krúpova hoľa. Výborné podmienky, veď posúďte sami…

 

Šašov ľadopád v Kráľovskom žľabe z turistického chodníka, ktorý vedie Veľkou Studenou dolinou,neuvidíte. Musíte správne odbočiť do Kráľovského žľabu a veriť, že bude v dobrých podmienkach. To je jediná možnosť, ako zistiť, či je vytečený.

Šašov ľadopád v Kráľovskom žľabe

prvá dĺžka

Šašov ľadopád v Kráľovskom žľabe

Kráľovský žľab sa nachádza v severnej stene masívu Slavkovského štítu a Šašov ľadopád je v prvej tretine tohto žľabu. Z Hrebienka by ste tam mal byť za jeden a pol hodiny.

 

V sobotu sme sa rozhodli, že sa nás pobaví Šašo. Vyliezli sme tri dĺžky v ľadovo-snehovo-mixovom teréne. Stretli čriedu kamzíkov, ktorí sa rozhodli, že budú liezť v trošku ťažšom teréne ako my. Ďalej troch skialpinistov a jedného snowboardistu, ktorí zlyžovali Kráľovský žľab. Nielen ľadopády, ale aj snehové podmienky boli výborné…

Šašov ľadopád v Kráľovskom žľabe – galéria

 

Fakt, že nosíte lavínový batoh so systémom ABS neznamená, že máte ingnorovať lavínovú situáciu.

Mnohí lyžiari a freerideri robia rovnakú chybu. Uvažovať spôsobom: „Do tohto žľabu by som nešiel, ale veď predsa mám lavínový batoh, to je predsa v pohode.“ je trestuhodné. Lavinový batoh v mnohých prípadoch tvorí pocit falošnej bezpečnosti. Prvoradým je test stability snehovej pokrývky a sledovanie lavínovej situácie. A 13. februára situácia nebola priaznivá.

Lavínový batoh – pocit falošnej bezpečnosti

 

 

Zvýšené lavínové nebezpečenstvo

Zvýšené lavínové nebezpečenstvo

Takáto lavinová situácia je aktuálna v oblasti Nízkych Tatier – Chopok. Správa Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Zvýšené lavínové nebezpečenstvo

https://hzsslp.blogspot.sk/2014/02/zvysene-lavinove-nebezpecenstvo-13.html

 

Cez týždeň to vyzeralo veľmi nádejne, začalo snežiť. Počas tohtoročnej zimy som urobil asi 10 jázd na zjazdovke a skialpinistické lyže som použil tak akurát na Čučoriedkach. Sneženie mi teda vyčarovalo úsmev na tvári.

Francúzska mulda vyzerala v piatok nádherne. Kým sme s kolegom ukončili lyžiarsku službu, zahľadeli sme sa na štvoricu skialpinistov v mulde. Hneď vedľa lanovky sme predtým zbadali doskový odtrh. Nebola to veľká lavína, ale celodenný silný vietor tvoril nestabilné vankúše. Čakali sme ako dopadnú skialpinisti. Dvaja vyšlapali na lyžiach až horný koniec, dvaja ostali v strede. Horní začali lyžovať súčasne, pritom ich evidentne ani nenapadlo, že niečo ako lavínový svah a pravidlá pohybu v ňom, existujú. Keď dolyžovali k druhej dvojici, pustili sa svahom všetci štyria. Lavína nepadla a naše záchranárske hormóny sa vyparili.

Tak ako prišlo, tak aj odišlo…

V sobotu aj v nedeľu už fúkal silný vietor, prevažne južný smerov, ktorý dosahoval v nárazoch 30 m/s. Všetok sneh odvialo kamsi na Ukrajinu. Tak ako prišlo, tak aj odišlo…

Dnes som sa chcel presvedčiť aké sú podmienky v Skalnatej doline. Po čerstvom snehu ani chýru ani slychu. Namiesto neho je miestami kôra, miestami sa dá kráčať po povrchu. V Kartáriku sa odtrhla lavína, doskový odtrh. Aj napriek tomu, že sa oteplilo, tak po víkende sa určite na záveterných V, S a SV svahoch vytvorili tvrdé snehové dosky, ktoré budú nestabilné. Pozor na lavínovú situáciu. 

 

 

V Starom Smokovci sneží…

Od rána začalo snežiť a o 14:00 hod je teplota – 13 stupňov. Sezóna začína…

 

Groszov ľadopád

Divná je táto zima. Snehu nepribúda a ešte je k tomu aj teplo. Niektoré ľadopády vo vyšších polohách sú aj napriek tomu leziteľné. Počas týždňa sme vyskúšali Šašov ľadopád v Kráľovskom žľabe, Záhradky a v nedeľu spodný Groszov ľadopád.

Groszov ľadopád

Oteplilo sa, začal fúkať silný vietor, dolina bola zahalená v hmle a postupne začalo snežiť. Spodný Groszov ľadopád sa ale dal liezť.

Spodný Groszov ľadopád vo Veľkej Studenej doline.
spodný Groszov ľadopád

Groszov ľadopád