Pravé rebro Granátky
Michal hovorieva, že keď prichádza do Tatier, vždy prinesie aj dobré počasie. No, nesklamal ani v posledný augustový deň a naozaj počasie doobeda vydržalo. Granátka alebo Granátova stena bola dnes pre nás synonymom pekných výhľadov, jesennej hmly, expozície a lezenia.
Nástup na pravé rebro Granátky
Túru sme začali na Sliezskom dome a po krátkom výšľape turistickým chodníkom smerujeme pod Velickú stenu. Vo Velickej stene je taktiež množstvo horolezeckých výstupov, z ktorých asi najpopulárnejšie sú Cez výlom, Ľavý a Pravý Gálfy.
Pod stenu sa až nedostaneme, pretože cez nevýrazne sedielko prechádzame do kotla pod Granátovú vežičku. Lezenie žľabom a prichádzame na pravé rebro Granátky cez štrbinu pod Granátovým Mníchom. Z tohto miesta začína už celkom slušná expozícia a výhľad na celý Gerlachovský masív.
Obtiažnosť pravého rebra Granátky
Lezenie pravým rebrom Granátky je pomerne vyrovnané, okolo IV. stupňa horolezeckej obtiažnosti, pričom asi dve miesta sú najťažšie. Prvým je hneď prvý krok zo štrbiny a druhým asi 5-metrová platňa s menšími chytmi. Michalovi sa však podarilo vyliezť celé rebro v topánkach.
Bol to pekný deň a nezmokli sme :)
Tatranské Babie leto, možno aj na Granátke…
Zajtra ráno už vstávame do prvého septembrového dňa, čo v Tatrách značí, že leto končí, ale verím, teda dúfam, že nás ešte čaká krásna a slnečná jeseň, ktorá býva vo Vysokých Tatrách tým najkrajším obdobím či už pre vrcholové, hrebeňové alebo horolezecké túry.
Michal Gerčák
horský vodca IVBV-UIAGM-IFGMA
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!