Predpoveď počasia pre Vysoké Tatry

Predpoveď počasia je dôležitým faktorom pre plánovanie výstupu s horským vodcom. Môžeme povedať, že 3-dňová predpoveď je úspešná na 70 %. V prípade, že si nie ste istý predpoveď počasia, kontaktujte horského vodcu e-mailom alebo telefonicky.

Predpoveď počasia pre Vysoké Tatry podľa SHMÚ – model ALADIN

Numerická predpoveď počasia sa v súčasnosti na Slovensku realizuje iba na SHMÚ. V rámci projektu ALADIN sa tu v priebehu posledných asi 10 rokov vytvorila skupina odborníkov, ktorí sú schopní pokryť celú problematiku spojenú s numerickou predpoveďou počasia, od nákupu superpočítača, cez vývoj automatizovanej operatívnej suity až po vedeckú činnosť na medzinárodnej úrovni.

V súčasnosti sa na SHMÚ operatívne počíta predpoveď počasia modelom na ohraničenej oblasti ALADIN. Výpočet sa uskutočňuje na 10-tich výpočtových nódoch IBM Power 755 (10 x 32 procesorov Power7) 4 x denne a počíta sa predpoveď na 72 (alebo 60) hodín dopredu. Počiatočné a okrajové podmienky sú preberané z globálneho modelu ARPEGE z METEO France. Ukážky z výsledkov tohto modelu sú dostupné aj na WWW stránke SHMÚ pod heslom numerická meteorológia.

 

Predpoveď počasia pre Vysoké Tatry podľa švédskeho servera YR.NO

[yr url=“https://www.yr.no/place/Slovakia/Other/Lomnica“]