Ďalšou súčasťou výstroja, bez ktorej sa pri horských dobrodužstvách nezaobíjdete je horolezecká prilba. Čo očakávam od dobrej horolezeckej prilby?

  • nízku hmotnosť
  • dostatočné odvetranie
  • jednoduchý spôbob uchytenia na hlave
  • možnosť upevnenie čelovky
Black Diamond Vapor uchytenie

Prilba Black Diamond Vapor – váha

Prilba Black Diamond Vapor je jednou z najľahších na trhu. Pri veľkosti S váži len 186 g. Pýtate sa ako to dosiahli? Vrstva Kevlaru a vrstvy karbónu medzi EPS penou a polykarbonátovou škrupinou. Malou nevýhodou je, že na škrupine sú videľné škrabance a to, že na prilbu si nebude môcť sadnúť :)

Prilba Black Diamond Vapor – odvetranie

Odvetranie je zabezpečené množstvom otvorov (21) v zadnej časti. Ani počas letných dní sa nebudete potiť a navyše sú zaujímavým dizajnovým prvkom prilby. Takže prilba vyzerá ozaj pekne.

Prilba Black Diamond Vapor – uchytenie

Spôsob uchytenia prilby na hlave je veľmi jednoduchý a podobný cyklistickým prilbám. Upínací systém je vyrobený z plastového pásiku s posuvným mechanizmom, ktorý sťahujete okolo hlavy a tým upevňujete prilbu. Oceníte to hlavne v zime, keďže sa jednoducho ovláda aj v rukaviciach. Aj profil prilby je dostatočne hlboký a pod prilbu sa určite zmestí aj čiapka.

Pre mňa je ešte dôležitým aj fakt, že plastový pásik je v ideálnej výške. Keď si dáte slnečné okuliare, tak neprekáža. Nie je nič horšie, ako keď Vás začnú bolieť uši, keď táto plastová časť tlačí okuliare.

Black Diamond Vapor pracky
Prilba Black Diamond Vapor uchytenie

Prilba Black Diamond Vapor – čelovka

K prilbe sa dodávajú 4 uchýtky, ktoré si nasadíte na prilbu a slúžia na upevnenie čelovky. Jednoduchý systém a čelovku určite nestratíte.

Prilbu Black Diamond Vapor už používam dva roky. Je to jedna z najľahších horolezeckých prilieb na trhu, najľahšia je Petzl Sirocco s váhou 150 g. Tá však v porovnaní s Black Diamond Vapor nesedí tak komfortne. Prilba Black Diamond Vapor sedí na hlave lepšie aj vďaka praktickému systému upevnenia na hlave. Baby ocenia štyri farby farebné varianty.

Otestoval som ju pri letných, ako aj zimných túrach a musím povedať, že som s ňou nadmieru spokojný. Jednoducho je výborná. Nikde netlačí, nastavovanie je takmer dokonalé a teda nevyzerám ako opitý horolezec :)  Oplatí sa investovať!

Prilba Black Diamond Vapor v akcii