S vetrom a Jakubom o preteky #60

Zimná sezóna sa už pomaly ale isto blíži ku koncu, hoci sa zdá, že zima ešte svoje posledné slovo nepovedala. V dolinách panujú ešte pomerne dobré podmienky, ktoré si vychutná nejeden vášnivý skialpinista. Pokiaľ sa vám už ale zunovali nosenie lyží na batohu a hľadáte niečo rýchlejšie či jednoduchšie, tak máme pre vás dobrý tip! Lyžiarské strediská vychádzajú nám, skialpovým nadšencom, v ústrety a dnes vám preto chceme dať do povedomia cestu na Chopok (2024m.n.m.).

Začiatkom januára sme túto trasu absolvovali spolu s Jánom Tribulom a jeho hosťom Jakubom Šiarnikom.

Jakuba pozná široká verejnosť, no najmä našinci z radov skialpinistov vedia, že sa zaradil medzi slovenskú elitu skialpinizmu. Jeho tempo nám dalo zabrať, predsalen ide o špičkového pretekára, pre ktorého je výkon skutočnou prioritou. Naša túra však nebola iba o výkonoch, užili sme si fantastické počasie a krásne výhľady, ale najmä mali sme skvelú príležitosť nahliadnuť do života športovca, ktorý si ide za svojím olympíjskym snom.

Možností kde začať takúto túru je viac. Chopok je centrálny bod v hrebeni Nízkych Tatier, takže možnost, ako sa sem dostať, je hneď niekoľko. Najoptimálnejším začiatkom je štart zo severnej alebo južnej strany. Tíeto dve cesty vás dovedú priamo na vrchol Chopku cez stredisko Jasná, takže sa nemusíte obávať žiadneho nosenia lyží alebo lavín. Určite je však namieste opatrnosť a ohľaduplnosť. V prípade, že hľadáte o čosi väčšie dobrodružstvo, máte možnosť prechodu po hrebeni z Trangošky (1100 m.n.m.) cez Ďumbier (2043m.n.m.) a následný zjazd či už na Juh alebo Sever – práve táto trasa sa teší veľkej obľube či už v zime na lyžiach, ale ponúka aj výnimočnú prechádzku v letnom období – výhľady, ktoré sa zhora naskytnú vám vyrazia dych. Z opačného smeru sa však na Chopok (2024m.n.m.) viete dostať tiež zo sedla Poľany (1837 m.n.m.), cez Dereše (2004 m.n.m.) až na Chopok (2024m.n.m.), zjazd môže byť opäť na severnej alebo južnej strane strediska podľa vašich preferencií.

My sme si zvolili začiatok trasy zo severnej časti strediska Jasná, vďaka čomu bola trasa naplánovaná na približne 9 kilometrov s celkovým prevýšením okolo 940 metrov. Keďže sa táto trasa nachádza v lyžiarskom stredisku, je dôležité dbať na pravidlá a prispôsobiť tomu aj svoj pohyb.

A aj keď sa nám zima pomaly vytráca, nejaké možnosti na výšľapy a zjazdy predsalen máme. Nezabudnite, že takýto výstup môže byť skvelou prípravou na vysokohorské túry s naším horským vodcom. Tak šup-šup pobaliť batohy, neváhajte a užite si ešte zimné možnosti, ktoré naše hory ponúkajú.

S vetrom a Jakubom o preteky