Saastal a skupina Mischabel

Až do 14. storočia sa v údolí Saastal nachádzala len jedna obec: Saas. Z nej vznikli štyri dedinky, z ktorých je najznámejšia Saas-Fee, tie nazývaná „Perla Álp“. 13 štvortisícoviek obklopuje túto dedinku vo výške 1800 m.

 

Štvortisícovky v údolí Saastal:

Strahlhorn 4190 m

Weissmies 4023 m

Lagginhorn 4010 m

Allalinhorn 4027 m

Dom 4545 m

Nadelhorn 4327 m

Rimpfischhorn 4198 m

Alphubel 4206 m

Täschhorn 4490 m

Hohberghorn 4219 m

Lenzspitze 4294 m

Durrenhorn 4034 m

Stecknadelhorn 4242 m

 

Saastal

Saas Fee

Saas Fee

Táto Perla Álp leží na náhornej plošine v údolí Saastal. Saas-Grund, v centre údolia, je ideálnym východiskovým bodom pre vysokohorskú turistiku. Najväčšou atrakciou Saas-Almagel je vodná nádrž Mattmark. V Saas-Balen sa nachádza neskoro gotický kruhový kostol, stavba národného významu a taktiež hučiaci Fellbach (potok) v strede dediny.

 

Feegletscher

Saastal a skupina Mischabel

Saastal

Je ľadovec, rozdelený na dve časti, nachádzajúci sa nad Saas Fee, na východnej strane skupiny Mischabel vo Walliských Alpách. Jeho dĺžka je takmer 6 km a zaberá plochu 16 km2. Rozprestiera sa vo výške od 4200 m do 1900 m a delí sa na severný Feegletscher (Malý Feegletscher) a južný Feegletscher (Veľký Feegletscher).

 

first time Wallis

Walliské Alpy a oblasť Saastal je ideálnym miestom pre Vaše prvé štvortisícovky s horským vodcom. Na začiatku vystúpime na vrcholy ako Allalinhorn, Weissmies, Alphubel a Laggihorn. Frei Ferienrepublik Saas Fee (prázdninová republika Saas Fee) po prvýkrát v lete 2012 pripravila pre návštevníko tzv. Burgerpass, s ktorým je možné využívať veľa aktraktívnych výhod. Najvýraznejšou je využívanie lanoviek na Hochsaas 3200 m a Felskinn 3000 m zdarma (preMittelallalin 3500 m je potrebné dokúpiť si Saaspass za 5 CHF/deň). Ďalšou zaujímavosťou je ferrata na Jeggihorn.

 

second time Wallis

Pri druhej návšteve Saastal alebo pre skúsenejších sú pripravené ďalšie výzvy v podobne ďalších štvortisícoviek ako Rimpfischhorn, Lenzspitze, Nadelhorn alebo náročnejšie kombinované túra ako Hohlaubgrat na Allalinhorn, východný hrebeň na Lagginhorn alebo prechod Weissmiesu cez Almagerhutte.

 

 

 

9 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *