Zoe

Vo Vysokých Tatrách to vyzerá ešte na zimu. Ak chcete stihnúť výstup na niektorý z tatranských vrcholov v zimných podmienkach, teda v mačkách a s čakanom, ešte máte asi mesiac. Podmienky sú dobré.

 

Sitno

My sme sa však rozhodli zažiť jar. A nie hocijakú, ale jar na slovenských skalkách. Prvú zastávku sme naplánovali v Štiavnických vrchoch, konkrétne v Banskej Štiavnici. Neďaleko tohto krásneho historického mesta, ktoré je zapísané zozname Svetovom kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, sa nachádza vrch Sitno. Na jeho severnej strane sa nachádzajú skalné veže, ktoré dosahujú výšku 40 metrov. Poďakovanie patrí členom levického Jamesu, ktorý preistili a vyčistli cesty a umožnili lezenie týmito skalnými andezitovými vežami.

Vtáčnik

alebo Hrádok bol druhý cieľ. Je to skalná oblasť, ktorú tvorí mohutná 100-metrová andezitová stena. Je tu viacero viacdĺžkových ciest, ale nezabudnite si zobrať prilbu. Hneď po príchode veľký skalný balvan takmer zranil dvojicu lezcov, ktorý stále priamo pod stenou. Jednoduchú líniu liezli dve dvojky a našťastie skala nezasiahla spodnú dvojicu.

Manínska stráž

Treťou a poslednou zastávkou pred nedeľným príchodom studeného frontu, bola Manínska stráž. Skala, ktorá sa nachádza asi 40 minút od ústia Manínskej tiesňavy.  Nenápadný Manínsky potok rozdelil skalné Manínske bralo na dve časti, Malý a Veľký Manín. Ďalej proti prúdu potoka sa nachádza Kostolecká tiesňava s tzv. strechou Slovenska.

Takýto bol skalkársky výlet Slovenskom. Slnečný, jarný a takmer dokolaný.

pdf sprievodca Sitno na stiahnutie

sprievodca Vtáčnik na stiahnutie

 

Michal Gerčák

horský vodca IVBV-UIAGM-IFGMA

mountain addiction

 

Galéria

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *