skialp kurz basic 2020

Skialp kurz BASIC 2020

Minulá sezóna ukázala, že víkendy bývajú v Tatrách rušné. Chaty, doliny, lanovky, parkoviská, všade je veľa ľudí. To bol hlavný dôvod, prečo sme sa rozhodli počas tejto zimnej sezóny zorganizovať kurzy aj počas týždňa. Prvý skúšobný kurz začína v stredu 5.2.2020. A oplatilo sa. Zažili sme skoro všetko, okrem lavíny samozrejme. Vietor, víchricu, oteplenie, dážď, sneženie, prašan, prázdne tatranské doliny a na záver sa na nás usmielo aj slniečko.

Najmä druhý deň bol zaujímavý…

Skialp kurz BASIC 2020

Vyrazili sme zo zastávky z Popradského plesa a cieľom boli Žabie plesá v Mengusovskej doline. Meteorológovia predpovedali na obidva dni silný vietor a sneženie. V SHMÚ sa nemýlili a keď sme vyšli z pásma lesa, tak to začalo. Nie je to samozrejme nič nezvyčajné, lebo túto zimu skoro stále fúka. A vietor je lavínový stavbár, aspoň takto to prednášame na lavínových kurzoch.

Vietor a čerstvý sneh vytvorili z Mengusovskej doliny „lavínovú učebnici“. Vyhýbali sme sa strmým svahom nad 30 stupňov, dodržiavali rozostupy, testovali stabilitu snehovej pokrývky – kompresným testom a počas zjazdu užívali trošku prašanového snehu.

Takýto bol skialp kurz BASIC 2020.