skialp kurz horskych vodcov eemga

Skialp kurz horských vodcov EEMGA

Na začiatku marca Národná asociácia horských vodcov SR spoluorganizovala skiap kurz horských vodcov EEMGA vo Vysokých Tatrách. Bola to súčasťou vzdelávacieho procesu horskích vodcov z Rumunska, Bulharska, Maďarska, Poľska a Čiech, ktorí strávili vo Vysokých Tatrách týždeň.

Skialp kurz horských vodcov EEMGA

Plány boli veľké, ale ako to v horách býva, museli sme sa prispôsobiť počasiu. Prvý deň sme frekventantov, spoločne s Jarom Michalkom (ďalším inštruktorom NAHVSR), zoznámili s Veľkou Studenou dolinou. Počasie nádherné, podmienky taktiež, ale to sa malo čoskoro zmeniť.

Na ďalšie štyri dni sme naplánovali tatranskú Haute Route. Chceli sme začať zo Štrbského plesa, avšak v Soliskovom sedle sa frekventanti rozhodli pre návrat. Oteplenie, dážď, vyššie sneženie, hustá hmla s viditeľnosťou na 20 metrov, to všetko nás odradilo od pôvodného plánu zlyžovať Soliskový žľab a pokračovať cez Sedlo nad Širokým žľabom na Popradské pleso. Zlyžovali sme teda späť a po magistrále došli na chatu.

V stredu ráno bolo úplne rovnaké, akurát chladnejšie. Východná Železná brána a Prielom nepripadal do úvahy. Zmenu plánu znamenala – električka do Starého Smokovca a Veľkou Studenou dolinou na Zbojnícku chatu.

Nasledujúce ráno nás čakalo prekvapenie. SHMÚ sa nemýlil a privítala nás modrá obloha bez obláčika. Takýto bol vlastne celý deň – perfektný. Traverz do Priečneho sedla, lyžovačka na Téryho chatu, výstup do Baranieho sedla a ďalší prašan. Škoda, že takýto bol len štvrtok…

Skialp kurz horských vodcov EEMGA