skialpinisticky kurz basic II

Skialpinistický kurz BASIC II

Skialpinistický kurz BASIC II sme zorganizovali pre veľký záujem koncom februára 2020. A záujem bol naozaj veľký. Začali sme v pondelok 24. februára a na prvú prednášku prišlo 12 ľudí.

Skialpinistický kurz BASIC II

Skialpinistický kurz BASIC je zameraný na začínajúcich skialpinistov, pre tých ktorí sa chcú presunúť zo zjazdoviek do tatranských dolín. Úvod do skialpinizmu, výstroj, pohyb v teréne, plánovanie túry, lavínová problematika a kamarátska pomoc. To je predmetom teoretických prednášok a praktického nácviku v teréne.

Prvý deň sme naplánovali túru do Mengusovskej doliny a naším cieľom boli Žabie plesá. Táto dolina je ideálna pre začínajúcich aj mierne pokročilých. Počas tohtoročnej zimu bolo často skloňovaným slovom počasie. A utorok nebol iný. Ráno nás na parkovisku pri zastávke Popradské pleso privítal celkom výdatný dážď. Dobrá nálada však nepadla až na bod mrazu a vyrazili sme.

Po príchode k Popradskému plesu prestávalo pršať a nálada sa zlepšovala. Nad pásmom lesa sa zlepšila aj viditeľnosť a zrážky úplne ustali. Dorazili sme až pod Žabie plesá. Cestou späť nás čakala kamarátska pomoc a krátka súťaž vo vykopávaní postihnutého, keďže sme boli dve družstvá. Jedno vykopávalo rýchlejšie a druhé zas efektívnejšie. Nakoniec bola z toho remíza.

V utorok bol naším cieľom Veľká Studená dolina a Zbojnícky hrb. Keďže sa ochladilo, lyžovačka nebola až taká výborná, ale myslím, že nakoniec boli všetci spokojní.