Skialpinizmus s Adamom Bárdym

Zúfalé snehové podmienky začiatkom decembra nás prinútili improvizovať. Skialpinizmus s Adamom Bárdym a Bibou Bibaltovičovou sme museli presunúť na zjazdovky do Demänovskej doliny.

V Jasnej spustili aspoň pár zjazdoviek a Adam s Bibou ešte nikdy nevyskúšali skialpinistický výstroj. Nebol to samozrejme ten „pravý skialpinizmus„, ale skôr prvé zoznámenie s týmto druhom športu. Skialpinistické lyže, topánky, ale aj viazanie sú odlišné od klasického lyžiarskeho výstroja. Keď to idete vyskúšať prvýkrát, tak práve zjazdovky sú ideálnym miestom na zoznámenie. Skúšať tento druh pohybu prvý raz v tatranských dolinách a hlbokom snehu, nie je veľmi dobrý nápad.

Vyštartovali sme z Bielej púte a naším cieľom bola stanica Luková. Krátka inštruktáž, aby hlavne využívali sklz pásov a nezdvíhali lyže a úsmevom na tvári sme vyrazili. Po krátkej chvíli sme sa dostali cez Jelení Grúň na Priehybu. Krátka prestávka a pokračujeme na Lukovú. Tu sa podmienky už výrazne zmenili. Začalo nepríjemne fúkať, v podstate nič výnimočné pre túto oblasť. Pomaly sme však dorazili na stanicu.

Svah bol poriadne tvrdý a vyfúkaný, takže tá náročnejšia časť len prichádzala. Prvé oblúky boli opatrné a neisté. Biba mala veľmi zaujímavú techniku. Akonáhle nabrala rýchlosť, tak brzdila pádom na zadok. Ako sama neskôr povedala, ostalo tam pár modrinových spomienok :)

Postupne naberali odvahu a z Priehyby to už bola bezproblémová jazda. Verím, že to nebolo posledný krát, čo Adam s Bibou vyskúšali skialpinizmus.

Skialpinizmus s Adamom Bárdym