Zima tento rok zavítala do našich končín skutočne grandiózne – praví nadšenci už boli vyskúšať prvé oblúčiky a my Vám prinášame tip na skvelú skialpovú túru vo Vysokých Tatrách.

Janka Grajciarová a horská vodkyňa Deniska Šulcová stihli tento výstup ešte pred jarnou uzáverou, no vzhľadom na neustále sa zlepšujúce aktuálne podmienky by bol hriech si o tejto túre nepovedať viac. 

Patria (2203 m.n.m.) je jeden z výraznejších vrcholov vo Vysokých Tatrách, ktorý sa vypína nad Štrbským plesom. Jeho dobrá viditeľnosť napovedá, že je prvý štít v hrebeni Bášt, ktorý oddeľuje Mengusovskú dolinu od Mlynickej. Ide o kopec, ktorý je ideálny pre skialpinistov začiatočníkov ale ponúka skvelé možnosti aj pre skúsených. 

Túra začína na Štrbskom plese a hoci sa tento štít môže javiť ako nenáročný, kvalitná výstroj je nevyhnutná a rozhodne ju neradno podceniť – lavínový vyhľadávač, lopatka a sonda sú základom každej výbavy. Zo Štrbského plesa na vrchol Patrie zdoláme prevýšenie približne 900 metrov na svahu so sklonom do 30°, na trase dlhej približne 3.5km. Keďže ide o štít, na vrchol ktorého nevedie turistická značka, o bezpečnosť sa postará horský vodca. Počasie praje, a tak horsa na pásy!

Vodkyňa Denisa na začiatku vysvetlila základné informácie o pohybe v teréne, a taktiež priblížila správne používanie palíc, ktoré majú byť naším pomocníkom a nie príťažou, preto je správna technika alfou a omegou pohybu na lyžiach. Vrchol Patrie ponúka krásne výhľady do oboch dolín, do Popradskej kotliny, na Štrbské pleso ale aj na samotný hrebeň. Možností na zjazd ponúka hneď niekoľko, a tak je len na vás a vašich schopnostiach, ktorým smerom zjazd povedie. Tak čo, navnadili sme Vás? Pretože ak áno, neváhajte a zarezervujte si svoju túru s horsky-vodca.com