Sviatok horských vodcov 2014

Sviatok horských vodcov

Horskí vodcovia a ich sviatok

Horskí vodcovia boli organizačne podchytení a riadení v rokoch 1873 – 1918 Uhorským karpatským spolkom. Keď bola roku 1950 založená profesionálna Tatranská horská služba a tá v roku 1957 pretransformovaná na Horskú službu Tatranského národného parku, tvorilo vodcovstvo jednu z jej aktivít. Od roku 1991 boli horskí vodcovia združení v Spolku horských vodcov. O rok neskôr vznikla Národná asociácia horských vodcov SR, ktorú na základe žiadosti podanej v roku 1993 prijali v roku 1996 do Medzinárodnej asociácie horských vodcov UIAGM.

Stanovy tatranskej vodcovskej služby Karpatského spolku mali 39 bodov. Jedným z nich bola aj povinnosť odpracovať ročne štyri dni pri značkovacích prácach, opravách chodníkov a chát. Ich povinnosťou bolo aj všemožne sa starať o bezpečnosť a zdravie turistov a zúčastňovať na sa záchranných akciách.

 Sviatok horských vodcov

Každoročne patrí k prvej augustovej sobote Sviatok horských vodcov. Je to jediná „nedeľa“ v roku, kedy horskí vodcovia svätia svoje laná a čakany a nesprevádzajú svojich klientov v horách. Horolezecké lano je bod, ktoré spája horského vodcu a klienta, ktoré tvorí dôveru a  silné puto v horách. Je našou neoddeliteľnou súčasťou.

Program Sviatku horských vodcov 2014

Sviatok začal v piatok pietnou spomienkou pri pomníku horských vodcov a záchranárov na cintoríne v Novom Smokovci. Pokračoval stretnutním s horskými vodcami v kaviarni J&T v Starom Smokovci a premietaním filmu Paľa Barabáša – Stopy na hrebeni. Hosťom večera bol Michal Sabovčík, ktorý spoločne s Adamom Kadlečíkom preliezol za 14-dní zimných dní hrebeň Tatier a o tomto prechode tento film aj hovorí.

Sviatok horských vodcov 2014

V sobotu sviatok pokračoval lezením s horskými vodcami v Kameňolome v Tatranskej Kotline a hlavným programom pri Vile Alica v Starom Smokovci. Od 14:30 mali hostia možnosť vidieť sprievod horských vodcov, svätenie lán a čakanov, vystúpenie klauna Adriána Ohrádku z Teáter Komika, kapela The SHADOOGIES  (SHADOWS revival) , popradská rocková kapela PERPETUUM MOBILE a záver patril premietanie filmu Paľa Barabáša – Legendy a ilúzie.

 

Svätenie lán a čakanov počas Sviatku horských vodcov

Počasie nám dovolilo stráviť tento Sviatok horských vodcov bez dažďa a v príjemnej spoločnosti. Zato patrí vďaka všetkým, ktorí s nami oslávili tento deň.

 

24 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *