Tak ako prišlo, tak aj odišlo…

,

Cez týždeň to vyzeralo veľmi nádejne, začalo snežiť. Počas tohtoročnej zimy som urobil asi 10 jázd na zjazdovke a skialpinistické lyže som použil tak akurát na Čučoriedkach. Sneženie mi teda vyčarovalo úsmev na tvári.

Francúzska mulda vyzerala v piatok nádherne. Kým sme s kolegom ukončili lyžiarsku službu, zahľadeli sme sa na štvoricu skialpinistov v mulde. Hneď vedľa lanovky sme predtým zbadali doskový odtrh. Nebola to veľká lavína, ale celodenný silný vietor tvoril nestabilné vankúše. Čakali sme ako dopadnú skialpinisti. Dvaja vyšlapali na lyžiach až horný koniec, dvaja ostali v strede. Horní začali lyžovať súčasne, pritom ich evidentne ani nenapadlo, že niečo ako lavínový svah a pravidlá pohybu v ňom, existujú. Keď dolyžovali k druhej dvojici, pustili sa svahom všetci štyria. Lavína nepadla a naše záchranárske hormóny sa vyparili.

Tak ako prišlo, tak aj odišlo…

V sobotu aj v nedeľu už fúkal silný vietor, prevažne južný smerov, ktorý dosahoval v nárazoch 30 m/s. Všetok sneh odvialo kamsi na Ukrajinu. Tak ako prišlo, tak aj odišlo…

Dnes som sa chcel presvedčiť aké sú podmienky v Skalnatej doline. Po čerstvom snehu ani chýru ani slychu. Namiesto neho je miestami kôra, miestami sa dá kráčať po povrchu. V Kartáriku sa odtrhla lavína, doskový odtrh. Aj napriek tomu, že sa oteplilo, tak po víkende sa určite na záveterných V, S a SV svahoch vytvorili tvrdé snehové dosky, ktoré budú nestabilné. Pozor na lavínovú situáciu. 

 

 

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *