tatranska haute route 2018

Tatranská Haute route 2018

Slovo Haute Route je každému skialpinistovi známe. Ide o legendárny skialpinistický prechod z franzúzskeho Argentiére do švajčiarskeho Zermattu. Niečo podobne existuje aj v Tatrách a zvykne sa tomu hovoriť tatranská Haute route.

Tatranská Haute route 2018

S banskobystričanmi Zdenkom, Romanom a Ivkom sme Haute route absolvovali v roku 2016 a tatranskú Haute route sme si nechali na rok 2018.

Tatranská Haute route sa delí zvyčajne na dve časti. Prvá časť začína na Popradskom plese a cez Východnú Železnú bránu a Prielom pokračujeme na Zbojnícku chatu. Tu prespíme a ďalší deň sa pokračuje cez sedlá ako Priečne a Baranie na Chatu pri Zelenom plese. Počas dvoch dní nastúpame okolo 2200 výškových metrov.

Keďže chalani sú kondične aj technicky výborné pripravení, naším cieľom bolo absolvovať tento legendárny tatranských prechod za jeden deň.

Tatranská Haute route 2018 – 1. časť

Tesne pred záverom skialpinistickej sezóny prišiel vhodný okamih. Vyrazili sme v skoré aprílové ráno a všetci si dobre pamätáte aký bol tohtoročný apríl teplý. V noci však opäť mrzlo a tak stopa bola veľmi rýchla. Z Popradského plesa sme zhruba po dvoch hodinách došli do Východnej Železnej brány. Podmienky sa zdali byť výborné. V tieni firn na mačky a východný svah Železnej brány bol už nahriaty slnkom. Čakal nás prvý zjazd.

Slnko už nahrievalo tento svah príliš dlho a sneh nebol ideálny. V Gerlachovských spádoch sme si to však užili. Tam to bolo úplne tvrdé a opatrnosť bola na mieste.

V prahu Gerlachovských spádov sme museli použiť aj lano a to nás začalo spomalovať. Litvorová dolina úplne zaliata ranným slnkom a jarným vánkom bola za odmenu. Do Prielomu nám to zabralo niečo vyše piatich hodín.

Prechody sú kráľovskou disciplínou skialpinizmu a ako moja Zuzka hovorieva, skialpinizmus je spartakiáda. Pásy nalepiť, prepnúť viazania, vyliezť bundu, dojdete do sedla, pásy zlepiť, prepnúť viazanie, obliecť bundu a stále dookola. A tak sme sa pripravili na zjazd z Prielomu a užívali si jarnú lyžovačku. Zjazdy sú vždy príjemnejšie ako cesta do kopca :)

Tatranská Haute route 2018 – 2. časť

Pri Zbojníckej chate začína druhá etapa. Šetríme čas a tak obchádzame chatu a pokračujeme do sedla Priečneho. Tento apríl je naozaj horúci. Teplo, slnko nás vyčerpáva, ale pohľad na zasneženú dolinu v kontraste so zelenými pasienkami podtatranskej kotliny je úchvatný.

Netrvá dlho a sme opäť v ďalšom sedle.  Dnes sú naozaj zvláštne podmienky. Na južnej strane je to na tričko a z Priečneho sedla spúšťame na lane a v mačkách. Svah je úplne ľadový. Tvrdé je to skoro až do Dolinky pod Sedielkom.

Na Téryho chate užívame chatársky čaj a robíme zásadné rozhodnutie.

Lano, mačky, ľadové svahy nás výrazne spomaľovali a tak tatranská Haute route 2018 končí v Malej Studenej doline. Zlyžujeme ešte Veľký Hang a s lyžami na batohu sa lúčime so skialpinistickou sezónou 2018. Dúfajúc, že tá ďalšia bude rovnako dobrá.